nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Yumurtanın rengine aldanmayın koduna bakın.
images (3).jpg

Yumurta numaralandırma sistemi ile yumurtalar dört temel gruba ayrılıyor. Bu da yumurtaların üzerindeki numaraların en başındaki tek haneli kod ile belirtiliyor.

Kod 0 ile başlıyorsa; organik tavuk yumurtası,
Organik tavuk yumurtaları hem tavukların yaşam alanının ve şeklinin doğal olduğunu, hem de beslenme içeriğinin organik ve doğal olduğu anlamına geliyor.
0 kodlu yumurtalar en sağlıklı ve en pahalı yumurtalardır.

Kod 1 ile başlıyorsa; serbest dolaşan tavuk yumurtası,
1 numaralı kod, gezen tavuk yumurtası kodudur. Eğer aldığınız yumurtadaki kod 1 numara ile başlıyorsa, bu tavuğun kümeste değil de çiftliklerde yetiştiğini gösterir. Organik yumurtalardan sonra en sağlıklı kabul edilen yumurtalar, 1 numara ile başlayandır.

Kod 2 ile başlıyorsa; kümeste/kapalı ortamda özgür gezen tavuk yumurtası,
2 numaralı kod, kümes tavuğu yumurtası olduğunu belirtir. Bu tür yumurtalarda hormon ve yem konusunda bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu yüzden 0 ve 1 de olduğu gibi çok sağlıklı olduklarını söyleyemeyiz.

Kod 3 ile başlıyorsa; kafes tavuk yumurtası anlamına geliyor.
3 numaralı kod, kafes tavuğu olarak bilinir. Yani, bu yumurtalar tavuk çiftliklerinde fabrikasyon usulüyle üretilir. Bu tavukların çoğu katkı maddeli yemlerle beslenir. 3 numaralı yumurtalar, Türkiye'de en çok tüketilen ve en ucuz olan yumurta çeşididir.
images.jpg

Hayvanların yürüyemediği kadar küçük bir alanda sadece yumurtlamak amacı ile bakıldığı canice bulduğum 3 numara yumurta yetiştiriciliğini öğrendiğim günden beri 3 numara yumurta almıyorum. Hiç bir hayvan böyle bir yaşamı hak etmiyor. Onuda geçtim güneş görmeyen düzgün beslenmeyen bir hayvanın yumurtası bizlere faydadan çok zarar verir.
100-milyon-tavuk-kafeslerde-hapis-1007972-5.jpg

Bizler bu yumurtaları aldıkça üretimi devam edecek bu zulme ortak olmayalım ne dersiniz.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Bu postu okuyanlar kalkıp buzdolabına gidiyor şu an

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Kafes tavuk da hapishane gibi ama mutsuz tavukların üzgün bebeklerini mi yiyoruz 🚬

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Bu postu okuyanlar kalkıp buzdolabına gidiyor şu an
Valla çevremde kim varsa uyarıyorum. Yumurtanın rengi tadı bile farklı almayın diye.
Bu üretime neden izin veriliyor ki zaten onada ayrı ayar oluyorum.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Ahh @nunu özgürlük kıymetli ve pahalı
Bir süredir kendi yaşamımda uyguladığım bir yöntem 1 kg almam yarım kg alırım 2 adet yemem 1 adet yerim ama sağlıklı olanı yerim.
Böyle yapınca hem lezzetli meyve sebze yumurta peynir vs yemiş oluyorum. Hem bütçemi koruyorum.
Zaten ucuz aldığımız neyin tadı var ki.

• Beğen
Tepkiler: CaT

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Bir süredir kendi yaşamımda uyguladığım bir yöntem 1 kg almam yarım kg alırım 2 adet yemem 1 adet yerim ama sağlıklı olanı yerim.
Böyle yapınca hem lezzetli meyve sebze yumurta peynir vs yemiş oluyorum. Hem bütçemi koruyorum.
Zaten ucuz aldığımız neyin tadı var ki.
Bu durum az nüfuslu minnak çekirdek aile için çözümcül

Pekı ya kalabalık aile?

Geniş aileler çok çocuklu ailelerin çocukları da bu imkanlardan faydalanabilmeli

Ne üzücü imkanların olmadığı için çocuklarına sırf doysunlar diye daha ucuzu ve kalitesizini yedirmek zorundasın

Yaraladı beni yine

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Bu durum az nüfuslu minnak çekirdek aile için çözümcül

Pekı ya kalabalık aile?

Geniş aileler çok çocuklu ailelerin çocukları da bu imkanlardan faydalanabilmeli

Ne üzücü imkanların olmadığı için çocuklarına sırf doysunlar daha ucuzu ve kalitesizini yedirmek zorundasın

Yaraladı beni yine
Durumu olmayan bir birey neden 2 3 4 çocuk yapar peki :(
Kedi bile beslerken olası masraflarını hesaplayıp herşeyin en iyisini aldım.
Çocuk yetişririken ''rıskıyla doğar demek'' asıl hatanın en tabanı değil mi ?
Biz çocukken kasayla meyve sebze alınırdı. Lüks şeylerin pahalı olmasını anlıyorum fakat kalitesiz gıda ve gıda pahalılığını anlamıyorum.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Durumu olmayan bir birey neden 2 3 4 çocuk yapar peki :(
Kedi bile beslerken olası masraflarını hesaplayıp herşeyin en iyisini aldım.
Çocuk yetişririken ''rıskıyla doğar demek'' asıl hatanın en tabanı değil mi ?
Biz çocukken kasayla meyve sebze alınırdı. Lüks şeylerin pahalı olmasını anlıyorum fakat kalitesiz gıda ve gıda pahalılığını anlamıyorum.
Doğmuş bir kere artık geldiği yere gidemez o yüzden doymalı ve beslenmeli😔

-a-

Altın Üye
Köy yumurtasııı çok severimmm
Evet köyden. 100 civarı tavuk var kendimize ait, günlük 100 - 150 arası yumurta oluyor zaten ama ne kadar sağlıklı bilmiyorum tabikide, çünkü onlar da hazır yem yiyor birazda olsa.

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Evet köyden. 100 civarı tavuk var kendimize ait, günlük 100 - 150 arası yumurta oluyor zaten ama ne kadar sağlıklı bilmiyorum tabikide, çünkü onlar da hazır yem yiyor birazda olsa.
Sarısı çok turuncuya kaçınca çok yem yemiş oluyor.. altın sarı böyle parlak bir sarı olduğunda organik beslenmiş oluyor :)

-a-

Altın Üye
Sarısı çok turuncuya kaçınca çok yem yemiş oluyor.. altın sarı böyle parlak bir sarı olduğunda organik beslenmiş oluyor :)
Turuncu değil bildiğin sarı.

Ama bunlarda da şöyle bi sorun oluyor mesela 30 yumurta getiriyorum eve 1 veya iki tanesinin içinden kan çıkıyor.

Bu neden oluyor anlamıyorum. Kabuktan bahsetmiyorum, yumurtanın içerisinde.

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Turuncu değil bildiğin sarı.

Ama bunlarda da şöyle bi sorun oluyor mesela 30 yumurta getiriyorum eve 1 veya iki tanesinin içinden kan çıkıyor.

Bu neden oluyor anlamıyorum. Kabuktan bahsetmiyorum, yumurtanın içerisinde.
Tavuğun karaciğeriyle ilgili Yumurtanın içeriği hakkında mevcut bilgiler ve uzmanların gözlemleri bu kan lekelerinin tavuğun karaciğeri ya da yumurtalığından gelen kan pıhtıları olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla yumurta henüz bayatlamamışsa ve tazeyse bu kan lekelerinin insana bir zararı olmuyor.
Bende ilk kez senden duydum. Hiç denk geldim mi hatırlamıyorum.Fakat köydeki yumurtalarda kaseye kırar hep bizimkiler bozuk çıkma ihtimaline karşı bazen böye kahve rengi gibi olurdu. Onları atarlardı.

• Beğen
Tepkiler: -a-

-a-

Altın Üye
Tavuğun karaciğeriyle ilgili Yumurtanın içeriği hakkında mevcut bilgiler ve uzmanların gözlemleri bu kan lekelerinin tavuğun karaciğeri ya da yumurtalığından gelen kan pıhtıları olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla yumurta henüz bayatlamamışsa ve tazeyse bu kan lekelerinin insana bir zararı olmuyor.
Bende ilk kez senden duydum. Hiç denk geldim mi hatırlamıyorum.Fakat köydeki yumurtalarda kaseye kırar hep bizimkiler bozuk çıkma ihtimaline karşı bazen böye kahve rengi gibi olurdu. Onları atarlardı.
Anladım. Yok kahverengi falan değil. Bildiğin kan.

Karşılaşırım bi kaç gün içinde, unutmazsam paylaşırım. Bilgi için teşekkürler.

Üst Alt