Taare Zameen Par

De-Niro

Bronz Üye
images.jpeg-1.jpg
Pink Floyd'un meşhur Another Brick In The Wall'ı ile surda bir delik açan fabrikasyon eğitime isyan ülküsü, meşhur kliple birlikte taçlandırılmıştı. Makineden sosis olarak çıkan robot öğrencilerden ziyade, sınıfın ortasında küçük bir çocuğu azarlayıp utandıran kızgın ihtiyar öğretmen kazınmıştı dimağıma. O öğretmeni böylesi talaş suratlı yapan statü değildi kanımca, ana-baba-evlat bermudasından hiçbirinin özüne vakıf olamamasıydı. Yani kendini eğitemeyen, eğitim kamuflesi altında başkalarını eğer ve başkalarına eğilir. Okuldan önce aile kurumuyla bağdaştırılabilecek bir sarmal bu. Bu sarmalı çözemeyen acemi nefes soluyucuların eseri olarak, mutsuz çocuklarla doluyor yerküre. Peki neden bu girişi yaptık? Çünkü tam da bu mevziden bize acımasız kurşunlar yağdıran bir film var önümüzde: Taare Zameen Par.

Bollywood'un parlayan yıldızlarından olan Aamir Khan; Lagaan, Fanaa gibi melodramlarda jönü oynadıktan sonra kariyerini etkileyecek bir riske girerek yönetmenlik koltuğuna oturdu, ve öngörülerin aksine alnının akıyla çıktı bu projeden. Peki nedir Taare Zameen Par, ne anlatır? Disleksi(öğrenme bozukluğu) hastalığına yakalanmış küçük bir çocuk ve onu anlamayan aile, okul eşrafı. Sürekli yaramazlıklar yapan, derslerine çalışmayan, kitaplarını çöpe atan, okulu asan huysuz bir çocuk: Ishaan(Darsheel Safary). Babasından, öğretmenlerinden azar işiten, çalışkan abisine yapılan övgülerle gururu kırılan Ishaan, nihayet son çare olarak yatılı bir okula gönderilir ve demirin işlenişi burada başlar. Resim öğretmeni Nikumbh(Aamir Khan) ile tanışınca hayatı yepyeni bir mecraya akacaktır Ishaan'ın. Belirtmeliyim ki; Mahsun Kırmızıgül edasıyla hep oynayıp hep yöneten Aamir Khan, resim öğretmeni Nikumbh rolünde tatminkâr. Ama filmin bombası, şüphesiz Ishaan'ı oynayan Darsheel Safary. Bollywood'un önemli organizasyonu Filmfare'de Aamir Khan en iyi yönetmen, Taare Zameen Par en iyi film, Darsheel Safary ise küçük yaşına rağmen en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

Filmi bu denli yetkin kılan öğelerden biri de; hiç şüphesiz o harika soundtrack. Senaryodaki sekansı takip edip zenginleştiren oldukça yetişkin müziklere imza atmış Shankar Mahadevan. Prasoon Joshi'nin yazdığı sözler ise, tek kelimeyle muhteşem. Bir benzerini Eddie Vedder(Into The Wild)'dan hatırlıyoruz. Ayrıca Aamir Khan'ın zaman filme serpiştirdiği animasyonlar oldukça özgün ve başarılı. Özellikle film başladığında "ne oluyor ulan?" tepkisi verenlerin ortalaması epey yüksektir eminim. Hatta ilk başlarda gerçekten kopuluyormuş hissi vermiyor değil, lakin ibre ilerledikçe ne denli güzel bir sentez yapıldığını farkedip hayranlıkla izliyorsunuz. Ve tabiki o muhteşem final sahneleri, sizi alıp hüzün ve umut dolu diyarlara götürüyor.

Bir diğer gözüme çarpan nokta ise; Danny Boyle'un Slumdog Millionaire'de yansıttığı Hindistan fotoğrafıyla, Taare Zameen Par'daki Hindistan fotoğrafı arasındaki farklar. Biri karanlık, sefih, pejmürde, fakir, renksiz. Diğeri ışıl ışıl, cümbüşlü, rengarenk, süslü, parıltılı ve zengin. Karanlık, izbe ve tekinsiz sokakların yerini yemyeşil araziler, turkuaz göl kenarları, sonsuzluğa çıkan merdivenler. Filmdeki renk ve görkemli görüntü dili, Devdas ve Gabbeh'i hatırlattı bana. Herşey cıvıldıyor ve nefes alıyor. Statik olan tek şey biziz, karşımızdaki herşey dinamik. Özellikle resim öğretmeni Nikumbh'un sınıfa girme sahnesi ve sondaki resim yarışması sahnesi sizi alıp hüzün ve umut dolu diyarlara götürüyor.

Tabiki güllük gülistanlık ekran, birden spastik özürlü çocuklara doğru kayınca insanın içi burkuluyor. Aamir Khan'ın Ishaan karakteri üzerinden dünyanın bütün çocuklarını kucaklaması, Turtles Can Fly üzerinden tüm dünyaya "filmimi, diktatörlerin ve faşistlerin politikalarına kurban gitmiş tüm dünya çocuklarına armağan ediyorum" diye okkalı bir selam eden Bahman Ghobadi'yi hatırlattı. Ne de olsa sevgisiz büyütülen çocukların, itilip kakılan özürlü yavruların halinden anlamayan anne baba ve toplumlar da birer faşist ve diktatördür.

Ishaan'ın umut dolu portresinin, vicdan tuğlaları bir bir dökülen kalp duvarlarına asılması umuduyla...

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Yazıyı sen mi yazdın @Frithjof ?
Sınıfça dans sahnesi ve sözleri muhteşemdi.
O kadar çocukla böyle harika film çekmek ciddi iş diyeceğim de çocuklar büyüklerden daha profesyonel ve az tripli.

Raison Detre

Altın Üye
Aamir Khan’ın sosyal mesajlarla dolu bir başka filmi. Neden hep deliye yatıyor filmlerinde anlamış değilim, PK, idiots, taare zamenn par, ghajini , son çektiği savaş filminde de eşeğe ters binen bir deliydi.

De-Niro

Bronz Üye
Yazıyı sen mi yazdın @Frithjof ?
Sınıfça dans sahnesi ve sözleri muhteşemdi.
O kadar çocukla böyle harika film çekmek ciddi iş diyeceğim de çocuklar büyüklerden daha profesyonel ve az tripli.
Evet sahsima ait bir yazi.Begeniniz icin tesekkur ederim.Cocuklar gibi bakabilsek hayata kim bilir neleri farkedecegiz.

De-Niro

Bronz Üye
Aamir Khan’ın sosyal mesajlarla dolu bir başka filmi. Neden hep deliye yatıyor filmlerinde anlamış değilim, PK, idiots, taare zamenn par, ghajini , son çektiği savaş filminde de eşeğe ters binen bir deliydi.

Zaman bulursam bu "delilik ve Khan sinemasi" uzerine de bir yazi yazabilirim.Tarih kitaplarin da cogu zaman en hakiki soylemleri dillendirenlerin hep deliler oldugunu okudugumu animsiyorum.Kim bilir belki de dogru soylemek icin deli olmak gerek.

Raison Detre

Altın Üye
Zaman bulursam bu "delilik ve Khan sinemasi" uzerine de bir yazi yazabilirim.Tarih kitaplarin da cogu zaman en hakiki soylemleri dillendirenlerin hep deliler oldugunu okudugumu animsiyorum.Kim bilir belki de dogru soylemek icin deli olmak gerek.

evet geleneksel tiyatroda hakikati deli ve soytarı söylermiş. Osmanlıda da protokolde bulunurlarmış. Ne güzel olur yazında okuyalım.

De-Niro

Bronz Üye
evet geleneksel tiyatroda hakikati deli ve soytarı söylermiş. Osmanlı da protokolde bulunurlarmış. Ne güzel olur yazında okuyalım.

Kesinlikle guzel bir nukteden dem vurdunuz.Cografyamizdan ele alirsak Behlul-u Dana ve Istanbul'un fethin de tarih kitaplarin da yer edinmis olan,Cibali Baba kissasi aklim da en yer edinmislerindendir.Delilerin ilahi bir inayete haiz olduklari dusunulur.Gunumuze bunu uyarlarsak delileri koruyan yasalarin oldugu,bu dusunceyi destekler nigelikte.Lakin suc isleyen degil,dogruyu soyleyen delileri tercih ederim.

Unlu yonetmen Tarskovski'nin Nostalgia adli filmin de yer alan bir sekans da gecen su cumleler de "Deli bir adam size, kendinizden utanmanızı söylüyorsa, ne biçim bir dünyadır burası?" delilik ve hakikate dogru yol alan en guzel dokunustur bence.

Biggie

Özel Üye
güzel bir yapım.

Raison Detre

Altın Üye
Kesinlikle guzel bir nukteden dem vurdunuz.Cografyamizdan ele alirsak Behlul-u Dana ve Istanbul'un fethin de tarih kitaplarin da yer edinmis olan,Cibali Baba kissasi aklim da en yer edinmislerindendir.Delilerin ilahi bir inayete haiz olduklari dusunulur.Gunumuze bunu uyarlarsak delileri koruyan yasalarin oldugu,bu dusunceyi destekler nigelikte.Lakin suc isleyen degil,dogruyu soyleyen delileri tercih ederim.

Unlu yonetmen Tarskovski'nin Nostalgia adli filmin de yer alan bir sekans da gecen su cumleler de "Deli bir adam size, kendinizden utanmanızı söylüyorsa, ne biçim bir dünyadır burası?" delilik ve hakikate dogru yol alan en guzel dokunustur bence.

konudan bağımsız internnette konuştuğu biri ile tevafuk eseri karşılaştığınız bir metin yazdınız mı daha önce ?

De-Niro

Bronz Üye
konudan bağımsız internnette konuştuğu biri ile tevafuk eseri karşılaştığınız bir metin yazdınız mı daha önce ?

6-7 senedir forum/sohbet kulturunden uzagim.2015/16 dan beri eksisozlukte teoloji,felsefe ve sinema ile ilgili entryler giriyordum.Yaklasik bir senedir bakinip cikmakla yetinirken,kapandigindan oturu oraya da pek bakinamiyorum.Sosyal medya da kullanan biri degilim.Ama bilemiyorum.Biraz daha acarmisiniz hocam?

Raison Detre

Altın Üye
6-7 senedir forum/sohbet kulturunden uzagim.2015/16 dan beri eksisozlukte teoloji,felsefe ve sinema ile ilgili entryler giriyordum.Yaklasik bir senedir bakinip cikmakla yetinirken,kapandigindan oturu oraya da pek bakinamiyorum.Sosyal medya da kullanan biri degilim.Ama bilemiyorum.Biraz daha acarmisiniz hocam?

edebi diliniz bana bir yerlerden tanıdık geldi, daha önce de yazdıklarınızı okudum sanki. Yanılıyorum belki de teşekkürler 🤞

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
Pink floyd ve amir gibi uretken adamlar gelmesi lazım alttan.

De-Niro

Bronz Üye
edebi diliniz bana bir yerlerden tanıdık geldi, daha önce de yazdıklarınızı okudum sanki. Yanılıyorum belki de teşekkürler 🤞

Umarim dimaginiz da kotu intiba birakan birisini animsatmamisimdir.Genel de ben kullandigim yazim dilinin,anlasilmaz oldugu yonun de elestiriler aliyordum.Yakin zamannda yazi/yorum gonderdigim ikinci forum burasi.Digeri de muhtemelen biliyorsunuzdur ircforum.Orada banlanan uyelerin,yedek hesabi olmak ile itham edildim hep. : )

Raison Detre

Altın Üye
Umarim dimaginiz da kotu intiba birakan birisini animsatmamisimdir.Genel de ben kullandigim yazim dilinin,anlasilmaz oldugu yonun de elestiriler aliyordum.Yakin zamannda yazi/yorum gonderdigim ikinci forum burasi.Digeri de muhtemelen biliyorsunuzdur ircforum.Orada banlanan uyelerin,yedek hesabi olmak ile itham edildim hep. : )

ben kimseyi itham etmem, ayrıca takıldığımız diğer platformlar için kimseden icazet alacakta değiliz demi

Muhabbet ediyoruz, öğreniyoruz, eğleniyoruz.

aksine bana edebi diliniz baya etkileyici gelmişti, ekmeği yenir suyu içilir demiştim.

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
Dostum orada da aslında normal üyeler mevcut. Forumsalın eski sucluları maalesef öyle bir algı oluşturabiliyor. Bu bazen grup halinde bir kurban secip makara cevirmek. Bazen can sıkıntısından etrafa sarmak olsada. Bir şekil de mikrop ya da oyle olmayan kişilerle sorun cikarip sorun yasadilar. Ve bu yuzden zamanla yedek hesap alip gelip o kisiler hakkinda sorun yaratanlar oldu. O yuzden yeni gelen herkesi aslında yeni bulmus ihtimali ile degil de. Acaba zamaninda kavga ettigim biri mi diye dusunur oldular. Ortam da bir biri ile binlerce defa cetrefilli durum yasadikları icin o kisiler de ayni anda orada olduğu için "burda yabancilari sevmeyiz" repligi gibi bir western film sahnesi olusmus durumda. Ote yandan kadinlar cephesinde "burda barinmak istiyorsan bize taabi olmalısın" gibi bir durum mevcut aksi taktirde neredeyse 2 3 sene anlasamayip sonunda ateskes ilan edenler bile var. Sözüm ona artik forumlar eskisi gibi degil dostum
Bilgiye her an ulasabilirlik arttigi icin ve forumlar yanlis davranisli kisilerle doldugu icin "donem odevi" arastirmak gibi bir durum da soz konusu olmadigindan chat egilimli kullanicilar doldu. Ustelik internetin insani gizleme, baska biri gibi davranabilme firsati zamanla samimiyeti samimi olmayı öldürdü. Bir kac kisi vardir bu amacla kullanmayan. Ki var da ama onlar da gruplasmis vaziyette anti gruplarin milisleri ile soguk savas halindeler. Kisacasi timarhaneye hos geldin. D

De-Niro

Bronz Üye
ben kimseyi itham etmem, ayrıca takıldığımız diğer platformlar için kimseden icazet alacakta değiliz demi

Muhabbet ediyoruz, öğreniyoruz, eğleniyoruz.

aksine bana edebi diliniz baya etkileyici gelmişti, ekmeği yenir suyu içilir demiştim.

Kiymetli Raison Detre,yanlis anlasilmasin zira boyle bir anlasilmaya sebep olduysam cok ozur dilerim.Ben sizi,sahsimi itham etmek ile suclamadim.Veya kati sekil de boyle bir algiya ducar olmadim.Nitekim yazdiginiz yorumlardan sonra bende de size karsi olumlu ve latif bir intiba olustu.

Amac kirmadan,incinmeden eglenmek ve dediginiz gibi ogrenmek.Istemeden de olsa size karsi bir kusur islediysem,ozrumu kabul gorun.

De-Niro

Bronz Üye
Dostum orada da aslında normal üyeler mevcut. Forumsalın eski sucluları maalesef öyle bir algı oluşturabiliyor. Bu bazen grup halinde bir kurban secip makara cevirmek. Bazen can sıkıntısından etrafa sarmak olsada. Bir şekil de mikrop ya da oyle olmayan kişilerle sorun cikarip sorun yasadilar. Ve bu yuzden zamanla yedek hesap alip gelip o kisiler hakkinda sorun yaratanlar oldu. O yuzden yeni gelen herkesi aslında yeni bulmus ihtimali ile degil de. Acaba zamaninda kavga ettigim biri mi diye dusunur oldular. Ortam da bir biri ile binlerce defa cetrefilli durum yasadikları icin o kisiler de ayni anda orada olduğu için "burda yabancilari sevmeyiz" repligi gibi bir western film sahnesi olusmus durumda. Ote yandan kadinlar cephesinde "burda barinmak istiyorsan bize taabi olmalısın" gibi bir durum mevcut aksi taktirde neredeyse 2 3 sene anlasamayip sonunda ateskes ilan edenler bile var. Sözüm ona artik forumlar eskisi gibi degil dostum
Bilgiye her an ulasabilirlik arttigi icin ve forumlar yanlis davranisli kisilerle doldugu icin "donem odevi" arastirmak gibi bir durum da soz konusu olmadigindan chat egilimli kullanicilar doldu. Ustelik internetin insani gizleme, baska biri gibi davranabilme firsati zamanla samimiyeti samimi olmayı öldürdü. Bir kac kisi vardir bu amacla kullanmayan. Ki var da ama onlar da gruplasmis vaziyette anti gruplarin milisleri ile soguk savas halindeler. Kisacasi timarhaneye hos geldin. D

Cok aciklayici oldu Abi tesekkur ederim.Hos buldum. : )

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
Cok aciklayici oldu Abi tesekkur ederim.Hos buldum. : )
Emin ol 2000 ler de takildigim adult temali forumlar da bile kadinlar ve erkekler daha usturuplu ve neredeyse 0 kavgasiz takilirlardi.
Ustelik kufur vb seyler cok nadir olurdu asfkj cok ilginc degil mi.

De-Niro

Bronz Üye
Emin ol 2000 ler de takildigim adult temali forumlar da bile kadinlar ve erkekler daha usturuplu ve neredeyse 0 kavgasiz takilirlardi.
Ustelik kufur vb seyler cok nadir olurdu asfkj cok ilginc degil mi.

O kadar eskisini bilemiyorum ki Abi.Ama suni ogrendim onyargiyi kirmak,atomo atomize etmekten daha zormus. : )

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Üst Alt