Genel Forum Paylaşım Sitesi - Forumsa, Forumsal! Hoş geldiniz!

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve giriş yaptıktan sonra, reklamlar görünmez, konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlarınızı alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, o halde ne bekliyorsunuz?

Chen

Üzümsüz Kek
Forum sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
17,163
Tepki puanı
4,828
Konum
Gotham
Cinsiyet
Kadın
Maddenin normal erime derecesinden daha yüksek ısıda erimesine (erimede gecikme) surfüzyon denir. Meselâ su -10°C’de donmadan bulunabilir. Bu olayın gerçekleşmesi için soğumanın bazı şartlarda geliştirilmesi gereklidir. Söz gelişi su dış ortamdan zeytin yağı ile yalıtıldığmda, surfüzyon görülebilir. Yolların kenarlarında oluşan ince buz tabakalarında da aynı durum söz konusudur. Metalürjide de sıvılar hal değişimine uğratılmaksızın erime noktalarının altına getirilebilirler.

Surfüzyon yayılma gösteren bir haldir. Yani ortamdaki hafif karmaşıklık katılaşmanın gerçekleşmesini sağlar. Sıvıya, kristalleşme tohumu olarak bir katı parçası atılabilir veya sadece sıvı dolu bir kap sallanabilir. Bu arada sıcaklık kendi kendine erime noktasına çıkacak, bu katılaşmanın sonuna kadar devam edecektir.

Bazı durumlarda erime derecesi çok ileri ise, sıcaklık sıvının donmasını sağlayacak kadar düşük olur. Viskozitesi cam gibi şekilsiz bir hal alacak kadar olur. Katılar da cama benzer bir hal elde edilir.
 
Üst Alt