Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
nefes_egzersizi_edit_152835863624073.png

Dikkatli nefes alma meditasyonu, insan zihnini eğitmek için yüzyıllar boyunca kullanılan bir yöntem. Bu uygulama, her nefeste düşüncelerini o anın içinde kalarak kontrol etmeni ve dengelemeni sağlar. Ayrıca zihnin ve vücudun nasıl hissettiğinin farkında olmak ve düşüncelerini yargılamadan kabul etmekle de ilgili bir çalışma. Nasıl yapılacağından da biraz bahsetmek istiyorum.

Nefes-Meditasyonu_edit_152821341396992.jpg

Öncelikle rahat olmakla işe başla. Oturarak veya uzanarak rahat bir pozisyondayken gevşemeye çalış. Bu meditasyonu rehber eşliğinde yapabileceğin gibi sosyal medyada mutlaka bulabileceğin videolar eşliğinde kendin de deneyimleyebilirsin. Ardından nefesini fark etmeye başla. Nefes alış verişlerinin uzunluğunu ya da derinliğini gözlemle. Bununla birlikte vücudunun hareketlerine de dikkat et, nefesini daha çok göğsünde mi yoksa karnında mı hissediyorsun, anlamaya çalış.

Zihninde hareket eden düşünceleri bir kenara bırakarak dikkatini sadece nefesine vermelisin. Daha fazla odaklanarak nefes alıp verirken içinde gittikçe büyüyen bir huzur duygusu hissedeceksin. Peki bunu yaptığında kendinde ne gibi farklılıklar gözlemleyebilirsin?

meditasyon-cesitleri_edit_152813997499077.jpg

1. Anksiyeteyi azaltır.

Dikkatli nefes alma, vücudun “dinlenme ve sindirme” sistemi olan parasempatik sinir sistemini harekete geçirir. Parasempatik sinir sistemi aktive edildiğinde, kalp atış hızı ve kan basıncı düşer ve bu da kaygıyı azaltmaya yardımcı olur.

2. Tükenmişlik sendromunun önüne geçer.

Çağımızın en büyük problemlerinden biri bu. Journal of Medical Internet Research‘te yayınlanan bir araştırma, dikkatli nefes almanın tükenmişliği, duygusal yorgunluğu ve endişeyi azalttığını kanıtlıyor.

3. Konsantrasyon sağlar.

Nefes kontrolü, zihni merkeze alarak derin odaklanma fırsatı sağlarken, görevlere odaklanmaya ve konsantre olmaya olanak tanır.

4. Bakış açını değiştirir.

Dikkatli nefes almak, zihnini sakinleştirerek duygularını tetikleyen olumsuz düşünceleri uzaklaştırır. Yani dünyayı ve olayları daha net görmene izin verdiği için, olayları farklı şekilde ele alabilme fırsatı tanır. Bilgi ve olayların analizinde daha objektif olmana da yardımcı olacaktır.

Br_edit_152799610877725.jpg

5. Vücudu sakinleştirir.

Dikkatli nefes alındığında beyin, kaslara gevşemenin normal olduğuna dair bir sinyal gönderir. Ayrıca zihin, beden ve duygular arasında da bir bağlantı olduğundan, gergin düşüncelere sahip olmadığın için vücudun da gevşeyecektir.

6. Ağrılar üzerinde etkilidir.

2016’da yayınlanan bir araştırma, dikkatli nefes alma meditasyonunun ağrı yoğunluğunu azaltmada etkili olabileceğini ortaya koyuyor.

7. Yaratıcılığı ortaya çıkarır.

Genellikle yaratıcı fikirler, beyninin huzur içinde olduğu anlarda ortaya çıkar. Zira dikkatli nefes alarak hem negatif düşüncelerden arınmış oluruz hem de zihnimiz daha boş olacağı için odaklanabiliriz.

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Her sabah kalkmadan yatakta savasana posizyonunda nefes alıp başımız,omuzlarımız,gösümüz,kollarımız ve bacaklarımızın sırasıyla yüklerinden arındığını,gevşediğini düşünerek nefes verdiğimizde hafiflediğimiz bir sabaha günaydın diyebiliriz.
Ben aklıma geldikçe yaparım. Faydalı olduğunu düşünüyorum en önemlisi ise gündelik yaşamımıza bunu katmak. 2 3 dakika bile olsa rutinimizde olması çok kıymetli.
Benim zorlandığım kısım bu arada bir yapıyorum her gün aklıam gelse keşke
Relaxed Yoga GIF by Peloton

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
images (1).jpg
A bide bu pozisyonda kalıp nefes alıp verirken diz ve ters yöndeki elin uzadığını hissetmek acaip rahatlatıyor. Sabah deneyen yazsın bana merak ediyorum.Ben 10 nefes yapıyorum.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Nefesimi dinleyip sakince nefes vermek beni sıkıyor

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Nefesimi dinleyip sakince nefes vermek beni sıkıyor
Herhangi bir esneme pozisyonunda nefes verdiğin zaman kollarını uzatıyorsan mesela kollarının uzadığını esnediğini hissetmen lazım dümdüz nefes al ver sıkar zaten.
O his çok keyifli rahatlıyorsun hafifliyorsun. 🤗

• Beğen
Tepkiler: CaT

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Herhangi bir esneme pozisyonunda nefes verdiğin zaman kollarını uzatıyorsan mesela kollarının uzadığını esnediğini hissetmen lazım dümdüz nefes al ver sıkar zaten.
O his çok keyifli rahatlıyorsun hafifliyorsun. 🤗
Yanımda olman gerek bana cesaret lazım üzgünnn:

döngüsel

Don't give up!
Süper Mod

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Ekli dosyayı görüntüle 5421
A bide bu pozisyonda kalıp nefes alıp verirken diz ve ters yöndeki elin uzadığını hissetmek acaip rahatlatıyor. Sabah deneyen yazsın bana merak ediyorum.Ben 10 nefes yapıyorum.
Her nefes alışta ellerimi kavuşturup verirken uzatarakta yapıyorum.
Sabitte yapıyorum.
Bir fizyoterapist sırt boyun ağrıları için bu haraketi öneriyordu ordan gördüm bende.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Kimse de nefesi kuvvetli bir hocanın üfrüğünün iyileştirici etkisinden bahsetmemiş

Üst Alt