KİTAP OKUMAK VS. TELEVİZYON İZLEMEK

rick

Bronz Üye
sana en akıcı gelen kitaplar kendi alemine dalmanı kolaylaştırır. şu alman yazarın koku romanı bana öyle gelmişti... Sırf dilinden ötürü yoksa anlattıklarıyla alakalı değil... senin ilgine göre işin akıcılığı değişir.

eğer bilinç düzeyinde tepki verecek hale gelebiliyorsan ufkunu genişletebilir. ama ufkunu ileriye değil geriyede çevirebilir. nasıl fazla bilenin daha fazla geri planda kaldığı bir hal gibi...

bence başka tecrübeleri kelimeler dışında ifade etmemiz aşırı zor. ama kelimeler kısaldıkça ve özetlendikçe karşındakinin bunu tüketmesi kolaylaştığı için bahsedilen duygudan daha kolay uzaklaşıyor. o yüzden kelimelerin roman düzeyinde anlatıldığı ve keşfetmek için zamanın olduğu romanlar daha anlaşılır tecrübeleri anlatır.

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
biz bu dünyaya izlemeye gelmişiz

CaT

🎈
Board Admin
sana en akıcı gelen kitaplar kendi alemine dalmanı kolaylaştırır. şu alman yazarın koku romanı bana öyle gelmişti... Sırf dilinden ötürü yoksa anlattıklarıyla alakalı değil... senin ilgine göre işin akıcılığı değişir.

eğer bilinç düzeyinde tepki verecek hale gelebiliyorsan ufkunu genişletebilir. ama ufkunu ileriye değil geriyede çevirebilir. nasıl fazla bilenin daha fazla geri planda kaldığı bir hal gibi...

bence başka tecrübeleri kelimeler dışında ifade etmemiz aşırı zor. ama kelimeler kısaldıkça ve özetlendikçe karşındakinin bunu tüketmesi kolaylaştığı için bahsedilen duygudan daha kolay uzaklaşıyor. o yüzden kelimelerin roman düzeyinde anlatıldığı ve keşfetmek için zamanın olduğu romanlar daha anlaşılır tecrübeleri anlatır.

Sen ne kadar güzel anlatiyormuṣsun, tesekkür ederim

rick

Bronz Üye
Bu nasil veya hangi durumlar da olabilir ki acaba?
bazen gördüğün şeyleri hayal gücünün ötesinde olduğu için keşke görmeseydim diyebilirsin Örnek: asansördeki dedeler sadfg :D
bir kere gördükten sonra iş bitti.

fakat hiç görmediğin bişeyi kelimelerle anlatmaya çabaladığın zaman, gene eskiden gördüklerine göre anlamak zorunda kalırsın. aslında görselişitsel şeyler daha etkili fakat, bir kitap okumaktan daha kısa sürdüğü için kendinle başbaşa kalmaktan çok, bir deneyim olarak kalıyor...

CaT

🎈
Board Admin
bazen gördüğün şeyleri hayal gücünün ötesinde olduğu için keşke görmeseydim diyebilirsin Örnek: asansördeki dedeler sadfg :D
bir kere gördükten sonra iş bitti.

Yaaa bu sana da mi oldu yoks??? :D keske hic glrmeseydimm

fakat hiç görmediğin bişeyi kelimelerle anlatmaya çabaladığın zaman, gene eskiden gördüklerine göre anlamak zorunda kalırsın. aslında görselişitsel şeyler daha etkili fakat, bir kitap okumaktan daha kısa sürdüğü için kendinle başbaşa kalmaktan çok, bir deneyim olarak kalıyor...

Yani kitap okuyalim :) tamam hocam ikna oldum ben

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Kullanım şeklime, fayda amacıma göre şekil alıyor. Dersen ki seç. Her zaman kitap derim. O dünyanın sunduğunu hicbirsey sunmuyor bana. Ama TV yada ona benzer bir platformda güzel şekilde geliştiriyor beni. Kendimi tanıma, bilme amacımı hangisi destekler? İkisi de başa baş olabiliyor bazen.

WarrenBuffett

Uzaklaştırıldı
BLOOMBERG TV'deki programlar dışında televizyon izlemem. Özellikle The David Rubenstein Show en çok izlediklerimdendir. Onun haricinde kitap en çok tercih ettiğim zihin dinlendirme aracıdır.
Birde aklıma bir soru takıldı, madem herkes kitap okuyor bu entrikalı, kaktırmalı, tren olmuş gidiyoruz tarzındaki Türk dizilerini kim izliyor arkadaş?

CaT

🎈
Board Admin
BLOOMBERG TV'deki programlar dışında televizyon izlemem. Özellikle The David Rubenstein Show en çok izlediklerimdendir. Onun haricinde kitap en çok tercih ettiğim zihin dinlendirme aracıdır.
Birde aklıma bir soru takıldı, madem herkes kitap okuyor bu entrikalı, kaktırmalı, tren olmuş gidiyoruz tarzındaki Türk dizilerini kim izliyor arkadaş?

onu ben de merak ediyorum...

SoCRaT

Bronz Üye
kişisel fikrimdir..

televizyon izlemenin de, kitap okumanın da gerekliliği var. bu tür araştırmalar(!) genellikle insanları yönlendirmeye çalışıyor. yaşadığımız çağ itibariyle her iki yönelimin de hayal gücü, kişisel gelişim, popüler kültür, toplumsal yaşama uyumluluk açısından gerekliliği yatsınamaz. sadece kitap okuyan insanların toplumdan soyutlanmışlığı ne ölçüde gerçekse, sadece tv izleyen insanların da toplumdan soyutlanmışlığı bir o kadar gerçek. Ayrıca; okuduğu kitapların türü veya izlediği programların içeriği sınıflandırılarak zeka seviyesi, kültürel birikimi veya toplum içindeki konum sınıflandırılamaz veya tenkit edilemez.

buna göre : yerine göre tv de izlenmelidir. kitap ta okunmalıdır.

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Sanki yorumlar icinde @-a- bu konuda bilgi vermiş gibiydi.

• Beğen
Tepkiler: -a-

WarrenBuffett

Uzaklaştırıldı
Millet dediğin kim mesela?
Senin izlemediğini biliyorum o yüzden üzerine alınıp hiç duygusallık yapma 🙂 Millet dediğim, toplumun geneli yani. Bu dizileri izleyip izleyip hayatı ona göre yaşayanlar. Maalesef ekseriyet oldukları için, çoğul konuşuyorum.

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Senin izlemediğini biliyorum o yüzden üzerine alınıp hiç duygusallık yapma 🙂 Millet dediğim, toplumun geneli yani. Bu dizileri izleyip izleyip hayatı ona göre yaşayanlar. Maalesef ekseriyet oldukları için, çoğul konuşuyorum.
Yok uzerime alınmadım. Senin millet dediğini merak ettim. Benim gördüğüm millet sabahtan akşama kadar çalışıp, akşamda nefes almak için ya dinleniyor, ya spor yapıyor ya da daha sakinlestirici şeyler yapıyor ya da hobisel şeyler 🙈
Hani sabah akşama zamanları yok benim gördüm milletin🤭

Üst Alt