Herman Hesse - Siddartha

De-Niro

Bronz Üye
İnsan dogdugu andan itibaren bilincli veya icgudusel surekli bir arayis icinde olmustur.Bu arayis kimi zaman manevi,kimi zaman maddesel vukuu bulmus ve fiiliyat olarak farklilik gosterse dahi,arayis eyleminin yuklendigi ozne katiyen degismez.

Nasil ki Yunus Emre,onca cefadan sonra kohne bir magara da,arayisin ozunun kendine donus oldugunu anliyor,Mevlana da "Ne ariyorsan o'sun" vecizesi ile adeta bunu tasdik ediyor.Keza yine Beyazid-i Bistami "aramakla bulunmaz,ama bulanlar arayanlardir" diyerek bu metaforun sathina vurgu yapiyor.

Bu ozetten sonra size,aramak ve oze donusu harika bir dil ve dusunce ile anlatan bir kitap tavsiye edecegim.İcinizde okuyanlar bana hak verecektir.Alman yazar Herman Hesse'nin Siddartha adli kitabi,aramak eyleminin ne derece kutsi ve ulvi bir eylem oldugunu,adeta yuzumuze vuruyor.

İmkan bulan,yani kitap okumayi seven okumali ve kutuphanesin de bulundurmali.

Süreyya

Spákona
Platin Üye
Gnothi Sauton .pP

De-Niro

Bronz Üye
Ilim ilim bilmektir..ilim kendini bilmektir..

Bilgelik iceren ögretilerin, yolu bir.
Sizce?

Kendini bilen,Rabbini bilir.Hadisi insanin mahiyet ve muhtevasini kesfetmesinden sonra,yaraticisini idrak ve ihata edebilecegini deklare ediyor.

Yol farkli olabilir lakin,amac degismemelidir.Amactan kastim hakikate donus.Belki de yanlis dusunuyorumdur.

Süreyya

Spákona
Platin Üye
Kendini bilen,Rabbini bilir.Hadisi insanin mahiyet ve muhtevasini kesfetmesinden sonra,yaraticisini idrak ve ihata edebilecegini deklare ediyor.

Yol farkli olabilir lakin,amac degismemelidir.Amactan kastim hakikate donus.Belki de yanlis dusunuyorumdur.
Yunus Emre nin sözü paylastigim, sevgili Frit.

Üst Alt