Hoş geldiniz Genel Forum Paylaşım Sitesi - Forumsa, Forumsal!

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir,

Zaman Saat Kavramları / İngilizce (Bu konuyu 1 Kişi görüntülüyor)

Chen

Cedric Çöllerde
Forum sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
5,528
En iyi cevaplar
0
Çözümler
1
Tepki puanı
1,448
Puanları
113
Yaş
33
Konum
Gotham
Cinsiyet
Kadın
İngilizce Vakit Zaman Saat

Time vakit, zaman

O’clock saat

Past geçiyor

To var

Half yarım, buçuk

Quarter çeyrek

Minute dakika

O’clock kelimesi vakit bildirirken söylenen –saat üç, saat beş – gibi sözlerdeki saat anlamındadır.

“…ye, …ya” ve “….mek, ….mak” anlamlarında olduğunu bildiğimiz to ön takısı vakit bildirmede kullanılınca “üçe beş var, altıya yirmi var” cümlelerindeki var anlamını verir.What time is it? Saat kaç?It’s ten o’clock. Saat ondur.

It’s seven o’clock. Saat yedidir.It’s twenty to one. Bir yirmi var.

It’s five to eleven Onbire beş var.Dikkat : Türkçe de önce saat sonra dakika söylenirken, İngilizce de önce dakika sonra saat söylenir.Quarter kelimesi kullanılınca başına bir a eklenir.It’s a quarter to six. Altıya çeyrek var.

It’s a quarter to nine. Dokuza çeyrek var.Türkçedeki –geçiyor- kelimesinin yerine İngilizce de past kelimesi kullanılır.It’s twenty past twelve. On ikiyi yirmi geçiyor.

It’s five past one. Biri beş geçiyor.Dikkat : Türkçe de önce saat sonra dakika söylenirken, İngilizce de önce dakika sonra saat söylenir.-çeyrek geçiyor- ları söylemek için a quarter kelime grubu kullanılır.It’s a quarter past three. Üçü çeyrek geçiyor.

It’s quarter past eleven. On biri çeyrek geçiyor.Buçukları anlatmak için half past kullanılır.It’s half past four. Dört buçuk.

It’s half past eight. Sekiz buçuk.-geçiyor- ve –var- larda dakika 5-10-15-20-25’ten birisi değil de 3-7-9-14 gibi beşle bölünemeyen bir sayı ise –dakika(lar)- anlamında minutes eklenir.It’s four minutes past two. İkiyi ondört dakika geçiyor.

It’s six minutes to eight. Sekize altı dakika var.
 

Bu Konuyu Görüntüleyenler

Üst Alt