YUMUŞATICILARDAKİ TEHLİKE

CaT

🎈
Board Admin
Yumuşatıcıların ana maddesi mezbaha atığıdır. Bu yolla hayvan donyağı, çamaşır makinesine yerleşir, dolayısıyla bakteri ve mantarlar için üreme alanlarıdır

Çamaşır Makinası Davulu’ndaki Bakteri ve Mantarlar
Tiksinti Verici Maddeler İçeren Yumuşacık Çamaşırlar: Yumuşatıcı Konusunda Uzmanlar Neden Uyarıyor?

Çamaşır Yumuşatıcısı’nın çamaşırları yumuşak ve hoş kokulu hale getirmesi beklenir. Ancak ürünün içeriğinde, gerçekte ne olduğunu kimse bilmiyor. Çamaşır Yumuşatıcıları’nın ana bileşeni, çamaşır makinesindeki bakteri ve mantarlar için mükemmel üreme alanıdır.
Yumuşatıcılar, ilk bakışta oldukça kullanışlı görünüyorlar: Yıkama Yardımcısı olan yumuşatıcılar, kuru çamaşırların sertleşmemesini sağlar. Yumuşatıcılara, genellikle çamaşır kokularının ve optik parlatıcıların çoğu eklenir. Bir Yan Etkisi: Sentetik Elyaf daha az elektrostatik yüklenmiştir ve üründe bulunan Siklodekstrin, istenmeyen kokuları bağlar.
Kulağa gerçekten hoş geliyor. Peki yumuşatıcılar çamaşırlarda ne yapıyor? Bu soru Südwestrundfunk (SWR) Tüketici Programı Pazar Kontrolü (Marketcheck) idi. Yumuşatıcı tedarikçileri, doğadan gelen lüks ve tazeliği teşvik eder ve tüketiciler de kullanmayı sever. Bir kısmı hayvansal yağlardan üretilen, daha kesin olarak kesimhane atığı olan Katyonik Yüzey, aktif cisimlerini içerir. Vejeteryan ya da vegan yaşayan kimse, bu nedenle yumuşatıcıların hayvansal ürünler içerdiğini dikkate almalıdır.

Mezbaha Atıkları Ana Maddedir

Südwestrundfunk (SWR)’un gösterdiği gibi kesimhane atığı, gerçekten ürünlerin ana maddesidir. Hayvansai İç Yağı, çamaşırlarının etrafını kaplayarak, giysileri yumuşak ve esnek hale getirir. Yumuşatıcıların başka bir dezavantajı: Kimyasal yapıları nedeniyle su itici etkiye sahiptirler. Yumuşatılmış havlular, yünlü kazak, iç çamaşırları ve yatak takımları çok yavaş ya da daha az nemi emebilir. Ek olarak, koku ve çözücüler gibi bileşenler, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle; özellikle bebekler, küçük çocuklar ve çocuklar için yumuşatıcıların kullanılması önerilmez.
Hayvansal Yağ, çamaşırda sadece istenmeyen yan etkilerin yanısıra, çamaşır makinesinde de istenmeyen yan etkiler bırakır. Yumuşak yağlı bir film, çamaşır makinasının yıkama davuluna ve çamaşır makinesinin duvarlarına yapışacaktır. Bu, bakteri ve mantarlar için özellikle uygun bir ortamdır. Daha sonra düzenli olarak yıkadığınız yıkama tamburunu ıslak tutarsanız, bu nem istenmeyen kokulara neden olabilir.

Çamaşır Yumuşatıcı: Kullanımı Şüpheli

Ürünlere sıklıkla aşağıdaki uyarılar da eşlik eder: Kişi yumuşatıcıyı yutmamalı, gözlerine kaçırmamalı ve çocuklardan uzak tutmalıdır. İnce baskıda çok sayıda kimyasal bulunmaktadır. Südwestrundfunk (SWR), Federal Çevre Ajansı’nın bileşenlerini yakından incelemektedir. Sorumlu Toksikolog Marike Kolossa ürünleri kritik ve şüpheci bir gözle bakmaktadır. İçerdiği koku ve koruyucu maddeler, alerjileri tetikleyebilir. “Yumuşacık” denilen bir ürün dahi doğurganlığı etkileyebilecek bir madde içermektedir. Bütilfenil Metilpropional Terimi, hayvan deneylerinde üremeyi önleyen ya da tehlikeye sokan toksik olarak kanıtlanmış Lilial kokusuna dayanmaktadır. Südwestrundfunk (SWR)’un talebi üzerine, tedarikçi bunu ifade etmektedir. Ürünler üzerinde tekrar çalışılacaktır.
Uzmanlar da aynı fikirde: Yumuşatıcılar faydaları sorgulanabilir ürünler. Çevreyi kirletiyorlar ve sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle tavsiye: Yumuşatıcıyı kendinizden uzak tutun.

2019

Çamaşırlarınızı yıkarken kendi yaptığınız yumuşatıcıyı kullanabilirsiniz. İşte ev yapımı yumuşatıcı tarifi!

İşte ev yapımı yumuşatıcı tarifi:

Malzemeler:

2 bardak su
1 bardak beyaz sirke
Yarım bardak karbonat
Koku tercihinize göre 6 damla kokulu yağ

Yapılışı:
-İlk önce suyun içine sirkeyi dökelim ve karıştıralım.
-Bu karışımın içine karbonatı dikkatli bir şekilde koyalım.
-Tüm malzemeleri tamamen özdeşleşinceye kadar karıştıralım.
-Bu aşamada içine kokusunu sevdiğiniz bir yağ damlatabilirsiniz.
-Bu işlemlerin ardından yumuşatıcınız hazır olacaktır.

Happy Good Day GIF by Unilever Turkiye

alcatraz

🍻
Moderatör
yumuşatıcı sağlaması için su değdikten sonra aşırı elektriklenme yapar. yumuşar kıyafet ama giyildiğinde de negatif enerji basar bünyeye.
bu bilgiyi de alın napıyosanız yapın.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Sirkeye karbonat ekleyince köpürmez mi?

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
resmen haykırmış foruma :misshonk:

işin geyiği bi tarafa cidden kokusu olan şeylerden uzan durun diyorlar.. özellikle fonksiyonel tıpçılar çalışanlarının parfüm sıkmasına bile izin vermiyormuş :dyg:
kokladığın ve kokusunu aldığın her şey artık vücunda..

ben bi ara lavanta yağı kullanıyordum sonra dedim kero bu kadar mı seviyon bu dünyayı deyip yumoşuma geri döndüm.....

alcatraz

🍻
Moderatör
resmen haykırmış foruma :misshonk:

işin geyiği bi tarafa cidden kokusu olan şeylerden uzan durun diyorlar.. özellikle fonksiyonel tıpçılar çalışanlarının parfüm sıkmasına bile izin vermiyormuş :dyg:
kokladığın ve kokusunu aldığın her şey artık vücunda..

ben bi ara lavanta yağı kullanıyordum sonra dedim kero bu kadar mı seviyon bu dünyayı deyip yumoşuma geri döndüm.....
cümledeki plot twiste bak. işte benim kankam :D
sktr et kanks sanki ölümsüzüz. kullan gitsin. bas kapak kapak gitsin.

CaT

🎈
Board Admin
Deneyipp sizinlede paylaşıcammm .. bende bilmiyorum, ben yumusatici bölümüne sirke ve su karistirip koyuyorum sadece 😃 coook aşırı güzel yumusatmiyor, ama cok ta sert olmuyor

alcatraz

🍻
Moderatör
Deneyipp sizinlede paylaşıcammm .. bende bilmiyorum, ben yumusatici bölümüne sirke ve su karistirip koyuyorum sadece 😃 coook aşırı güzel yumusatmiyor, ama cok ta sert olmuyor
yorumunu merakla bekliyorum lakin akşam 5'ten sonra 2 posta beni bekliyor. :T:

velevki

🎈
Altın Üye
Maalesef çok doğru bilgi,yinede vazgeçemiyoruz.
Ev yapımı yumuşatıcıyı denemek lazım aslında.

• Sad
Tepkiler: CaT

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Ben çeşit çeşit kullandım hatta daha sonra bebek yumuşatıcıları bile denedim. Ama benim tenimde kaşıntı yapıyor.

• Beğen
Tepkiler: CaT

alcatraz

🍻
Moderatör
harbiden zıkkım şey full kimyasal ama vazgeçilmiyor bee

CaT

🎈
Board Admin
Ben çeşit çeşit kullandım hatta daha sonra ki yıllar da bebek yumuşatıcıları bile denedim. Ama benim tenimde kaşıntı yapıyor.

Tenin bile negatifi kabuk etmiyor.. aslinda çok hoş bildiriyor direkt sana ❤🩷

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Lavanta yağı ile yumuşatıcı yapan bir tanıdıgım vardı.
Deneyecem deneyecem bende yıl oldu yumuşatıcı zararlı diye arada bir alıyorum bende onuda yarım kapak koyuyorum.
Şu elimdeki bitsin mutlaka denicem fakat karbonatlıyı dener miyim bilmiyorum.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Yumurtacılardaki diye okudum uykum gelmiş

Üst Alt