Yaratılışçılığın asıl nedeni?

Yaratılışçılık aslında kolayca çürütülebilecek bir düşünce değildir. Çünkü ateistlerin dediği gibi her şey rastgele olmuş olsa bile "Bu rastgeleliği yaratmış bir tanrı vardır." deyip yaratılışçılığa inanabiliriz. Peki yaratılışçılar neden ısrarla insanın yoktan var olduğunu söylerler?

Semavi dinlere baktığımızda insan çok üstün bir konumdadır. Her varlık ona hizmet için yaratılmıştır ve insan da bu canlıları emaneti olarak görür. Bu görüşün semavi dinlerin bu kadar kabul görmesinde çok büyük etkisi vardır. Çünkü insanlar egolarının tatmin edilmesinden hoşlanırlar. İnsanlar bugünlerde bile hâlâ maymunlarla akraba olmamızı kabul edemiyorlar. Çünkü kendilerine yediremiyorlar maymunla akraba olmayı. Ama maalesef bilim böyle ilerlemiyor. İnsanların yaratılışçı olmalarının en büyük nedeni dinlerine bağlılıkları değil yenemedikleri egolarıdır. Bu egoya örnek vermek gerekirse Darwin, Türlerin Kökeni kitabını yayımladığında -ki bu kitapta insan evriminden söz etmez- gazetelerde ve dergilerde Darwin'i maymuna benzeterek çizimler yapılmıştır. O zamanlar tarih 1850'lerdi ama şimdiye baktığımızda yaratılışçıların fazla da değişmediğini görürüz. Örneğin sosyal medyada evrim teorisini "anlamış" insanlarla "Sen maymundan geldiğine inan ben Adem'den geldim." diye dalga geçilir. Bence bunun nedeni dinlerine olan hassas bağlılıkları değil kendilerinin maymun gibi bir hayvanla akraba olamayacaklarını düşünmeleridir.

Bu düşünce bence bir noktada tanrılarını kızdıracaktır. Çünkü yaratılışçılar kendilerinin yoktan var edildiğine inanır. Tanrı onları çamurdan var etmiştir. Ama bilime göre belki de bir hidrojen atomunda belki de daha küçük olan atom altı parçacıklardan evrimleşerek insan ve diğer varlıklar oluşmuştur. Sizce çamurdan bir anda var edilmek mi daha mucizevi yoksa bir tanrının ilk önce bilimleri yaratıp sonra bu bilimlerin kurallarını ve mantıklarını yaratıp sonra en basit yapı taşlarından başlayıp bu kurallara bağlı kalarak bu denli kompleks bir varlığı adım adım yaratmak mı? Bu noktada bence yaratılışçılar tanrılarını fazla küçümsüyorlar ya da kendilerini çok büyük görüyorlar.

• Beğen
Tepkiler: CaT

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
Tam benlik konu fakat vaktim yok. Bir ara yazicam.

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
peki tüm bu olanlar aslında tanrının zihninde mi hocam ? ben bu konuyu merak ediyorum, biz aslında yok muyuz

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Bu konuda herkesin inancına saygı duyabilen biriyim.
Okumaktan keyif aldım emeğine sağlık

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
bence fazla düşünüyoruz gereksiz faydasız şeyleri

pumpkin

Elmas Üye
Pardon evet öyle oldu.. bir daha olmaz dicemde.. söz veremem.. hadi benim kafam hafif dumanlı seninki hep mi dumanlı jdjsjsjs
ben yeni yengeyim unuttun muu :honk: gerçi yen-ge yeni gelinin kısaltmasıymış yeni yeni gelin anlatım bozukluğu oldu :honk:

pumpkin

Elmas Üye
Var olmayanın girebileceği bir hiçlik kapısından bahsedilir Tasavvuf ekolünde.Var olan giremezmiş.Yok olmak içinde çok yol almak gerekirmiş. : )

hiçlik kapısı varsa, o hala hiç midir hocam ?
var olan bişeyi nası hiç edebiliriz.........
termodinamik falan derken aklımda deli sorular :honk:

De-Niro

Bronz Üye
hiçlik kapısı varsa, o hala hiç midir hocam ?
var olan bişeyi nası hiç edebiliriz.........
termodinamik falan derken aklımda deli sorular :honk:

Hiçlikten kasıt,estetikten sıyrılıp hakikate ulaşmaktır.Vaktim olursa bir yazı yazabilirim.Deli sorusu iyidir,tarih en doğru soruları delilerin sorduğunu söylüyor bize.

pumpkin

Elmas Üye
Hiçlikten kasıt,estetikten sıyrılıp hakikate ulaşmaktır.Vaktim olursa bir yazı yazabilirim.Deli sorusu iyidir,tarih en doğru soruları delilerin sorduğunu söylüyor bize.
peki hocam hakikate ulaştığımızda aslında hiçlik midir ?
o zaman hakikat yok mudur ?
hakikat diye bir şey yoksa hiçliğin hakikatine nasıl erişebiliriz?

De-Niro

Bronz Üye
peki hocam hakikate ulaştığımızda aslında hiçlik midir ?
o zaman hakikat yok mudur ?
hakikat diye bir şey yoksa hiçliğin hakikatine nasıl erişebiliriz?

Masiva'yı gören için hiçliktir.Lakin bu mertebe,teoloji biliminde ulaşılması oldukça güç ve yorucu olarak addedilir.Hiçliğin hakikati yoktur.Hakikat birdir.Komiklik olsun diye mi soru soruyorsun anlamadım. : )

pumpkin

Elmas Üye
Masiva'yı gören için hiçliktir.Lakin bu mertebe,teoliji biliminde ulaşılması oldukça güç ve yorucu olarak addedilir.Hiçliğin hakikati yoktur.Hakikat birdir.Komiklik olsun diye mi soru soruyorsun anlamadım. : )

tam olarak neresi komik sorduğum bu soruların anlama güçlüğü çekiyorum şu an...
hakikat bir midir tek midir ?
bence tek değildir

bkz

96.jpg

De-Niro

Bronz Üye
tam olarak neresi komik sorduğum bu soruların anlama güçlüğü çekiyorum şu an...
hakikat bir midir tek midir ?
bence tek değildir

bkz

Ekli dosyayı görüntüle 6581

Cevabını bildiğiniz bir soruyu sormak riyakarlık değil midir?Madem bilgi ve birikim sahibisiniz,kapsamlı bir yazı yazarsanız,ben gibi konunun muhtevası ve mahiyeti hakkında kısmi bilgi sahibi olanlar faydalanır.Ayrıca teolojik olarak hakikat birdir efendim ve bu sizin perspektifinize göre katiyen şekillenmez.Çünkü Vahdetin bozulup bir sayı daha eklenerek ikiye dönüşmesi bile kesretin tevhidi yutmasına engel olamaz.Bu bozma eylemi ister mestur olsun,ister meşhur olsun fark etmez.Çünkü Allah’ın ve batıni gerçeğin gözünden kaçmayacak derecede hakikatin göz hapsindedir insan.

Üst Alt