Teknoloji Onlardan Sorulur: Hırsızlar, Sesinizi Kullanarak İnsanları Dolandırıyor!

döngüsel

Don't give up!
Süper Mod
Dolandırıcılar, yapay zeka ile sesinizi taklit edebiliyor. Bu taklit ile arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden para isteyebilir.

Teknolojik araçların hızla gelişmesi, dolandırıcıların da farklı yollara başvurmasına yol açıyor. Son olarak yeni bir hile ise yapay zeka ile seslerin taklit edilmesini ele alıyor. Buna göre hackerlar, belirli kişilerin seslerini kullanarak insanlardan para talebinde bulunuyor.

Hackerlar, yapay zeka ses teknolojisi ile dolandırıcılığa başladı​

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından hazırlanan rapor, dolandırıcıların insanları sahte telefon görüşmeleriyle aldattığını ortaya koydu. Dolandırıcılar, ses taklidi teknolojisinden yararlanarak bir kişinin aile üyelerinin seslerini kopyalayabiliyor.
dunya-tersine-dondu-guvenlik-firmasi-hackerlara-saldirdi-1.jpg

FTC Başkanı Lina Khan’a göre, yapay zeka araçlarının hızlı ilerlemesi dolandırıcılığı arttırma potansiyeline sahip. Özellikle yapay ses teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kullanıcıların gerçek ve sahte iletişim arasında ayrım yapması giderek zorlaşacak.

Araştırmaya göre bilgisayar korsanları, sosyal medya platformlarından sesleri topluyor ve istedikleri cümleleri üretmek yapay zeka algoritmalarını kullanıyor. Ardından yapay zekayı bu sesleri doğru bir şekilde taklit etmesi için eğitiyor.

Dolandırıcılar, sesini taklit ettikleri kişilerin aile üyelerini veya arkadaşlarını arayarak acil durumlar için para istiyor. Örneğin, yapay zekanın bu kadar gelişmediği 2020 yılında 5100 telefon dolandırıcılığı yapıldı ve 11 milyon dolarlık para çalındı.

yapay-zeka-insan-neslini-tehdit-edecek-3.webp

Türkiye dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde sahtekarlık dolandırıcılıklarıyla mücadele etmek için yasalar bulunuyor. Ancak yapay zeka yardımıyla yapılan dolandırıcılıkların tespit edilmesi her geçen gün zorlaşıyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Geliyor gelmekte olan, hem de sesli sesli. Ben ürkütüyorum bu yapay zekadan nedense.
@Klaus un sesini para isterken düşündüm de kahkaha attım @döngüsel

döngüsel

Don't give up!
Süper Mod
Şaka bir yana geçenlerde yine haberi çıktı bunun. Özellikle yaşlı insanlar çok çabuk kanıyor bu olaya. Bizim kadar içli dışlı olmadıkları için yeni teknolojilerle, ne yazık ki aldanabiliyorlar.
Kaldı ki biz bile kandırılabiliriz.

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Şaka bir yana geçenlerde yine haberi çıktı bunun. Özellikle yaşlı insanlar çok çabuk kanıyor bu olaya. Bizim kadar içli dışlı olmadıkları için yeni teknolojilerle, ne yazık ki aldanabiliyorlar.
Kaldı ki biz bile kandırılabiliriz.
Evet onlar polis aramaları ile bile ne kadar madur edildi ve ediliyor. Birde bununla düşünemiyorum. Suç islerinde nasıl önlenecek hiçbir fikrim yok, ki galiba inancım da yok bu konuda. Çünkü onu alınamayacak gibi hissettiriyor. Belki de sadece bilgi sahibi olmadığım içindir.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Ay artık ses atmayız hiçbir yere

Üst Alt