Suskunların Kitabi

De-Niro

Bronz Üye
7938_Kendini_Arayan_Adam-Mihail_Nuayme750.jpg
"İnsanlar,konuşanlar ve susanlar diye ikiye ayrılır. Ben suskunlardanım. Benim dışımdakiler habire konuşurlar.Dilsizler ve bebekler ise Allah'ın ağızlarına vurduğu mühür dolayısıyla konuşmazlar.Oysa ben,kendi ağzımı kendi elimle mühürledim.Ben susmanın tadını anladığım halde, konuşanlar konuşmanın acılığını anlayamadılar."

Bu sözler Mihail Nuayme adlı yazarın Kendini Arayan Adam veya diğer ismi İle Arkaş'in Günlüğü kitabından alıntı.Çok uzun ve sıkıcı bir kitap değil,okurken acaba yazar bu günlüğü keşke biraz daha uzatsa diye içinden geçiriyor insan.Bu kitap Vatan,Dostluk,Özgürlük ve en önemlisi Suskunluk mefhumlarını alışılagelmişin dışında bir tabla da sunuyor okuyucuya.Öyle ki,gereğinden fazla olan her eylemin bilakis ağızdan çıkan sözlerin dahi,insan fıtratına aykırılığını düşündürüyor zaman zaman.

İmkanı olan okuyup,okutmalı tavsiye edilir...

ben de herhalde ihsan oktay anar'ın suskunlar kitabıdır diyerek konuya girdim ve başka bir derinlik ile karşılaştım... benzer olmasada kaygısı aynıdır. buna vaktim olursa göz gezdiririm.

De-Niro

Bronz Üye
ben de herhalde ihsan oktay anar'ın suskunlar kitabıdır diyerek konuya girdim ve başka bir derinlik ile karşılaştım... benzer olmasada kaygısı aynıdır. buna vaktim olursa göz gezdiririm.

Bak o kitapta çok güzel.Bazen hakikati anlatmanın tek yolunun susmaktan geçtiğinin sathına vurgu yapan bir eser.Esasen iki eserinde varmak istediği menzil aynı.Yani nakış aynı,ama nakkaşlar farklı.İmkan varsa kesinlikle okumanı tavsiye ederim gardaşım,zira Suskunlar'dan sonra dimağ da güzel bir tat bırakacak.Çok sayfalı bir kitap olmadığı için 2-3 günde bitirirsin.

Bak o kitapta çok güzel.Bazen hakikati anlatmanın tek yolunun susmaktan geçtiğinin sathına vurgu yapan bir eser.Esasen iki eserinde varmak istediği menzil aynı.Yani nakış aynı,ama nakkaşlar farklı.İmkan varsa kesinlikle okumanı tavsiye ederim gardaşım,zira Suskunlar'dan sonra dimağ da güzel bir tat bırakacak.Çok sayfalı bir kitap olmadığı için 2-3 günde bitirirsin.

suskunlarda güzel bir ironi vardı müzik makamlarının insanlara tezahürü olarak... dediğin gibi nakkaş farkı bariz lakin bu farkı anlamak evvela dikişi okuyabilmekten geçer. not olarak aldım listem kabarık tekrardan teşekkür ederim.

Üst Alt