Sultanahmet Meydanı’ndaki Han 229 Milyondan Satışa Çıkartıldı

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
sultanahmet_meydani_ndaki_tarihi_mulk_229_milyon_tl_den_satisa_cikarildi_62857.jpg

İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda bulunan 1800’lerin başında yapılan Leman Esma Kasay Han'ın değeri her geçen gün artıyor.

Nuri Kenan Paşa tarafından inşa ettirilen bina, ilk olarak muayehane olarak hizmete açıldı.

229 milyon TL'den satışa çıktı
Yıllarca korunan tarihi bina, tekrar kullanıma açılması ya da kültürel mirasın yatılması amacıyla 229 milyon TL'den satışa çıkarıldı.

600 metrekarelik 6 katlı mülk, Ayasofya Camii’ne 70 metre, Yerebatan Sarnıcı’na 30 metrelik mesafesi itibarıyla İstanbul’un merkezindeki konumuyla yatırımcıların radarına girdi.

Han, geçtiğimiz yıl 120 milyon liradan satışa çıkarılmıştı.

"Yatırımcıların dikkatini çekiyor"
Leman Esma Kasay Han’ın ikinci dereceden tarihi eser olduğunu belirten hanın satış yetkilisi Turgay Öztürk, “Yüzyıllar öncesinden günümüze kadar korunan birçok taşınmaz tarihi yapı, zaman içinde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ile işlevselliğini günümüze kadar sürdürebiliyor. İstanbul’un merkezinde konumlanan Leman Esma Kasay Han da inşa edildiği vakitte geleceği öngören mimari tasarımıyla bu yapılar arasında yer alarak yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bu yüzden yapının kültürel değerinin korunması, gelecek nesillere aktarılması ve faydalı şekilde kullanılması amacıyla Nuri Kenan Paşa’nın torunlarının torunları öncülüğünde satışa çıkarıldı.”

"Yapının çift girişi bulunuyor"
Satışa çıkarılan 6 katlı tarihi yapının her katının 93 metrekare olmak üzere toplam 600 metrekarelik bir alana sahip olduğunun altını çizen Turgay Öztürk, “Leman Esma Kasay Han’ın 10 odalı geniş kullanım alanının yanı sıra altıncı ve yedinci katta 25 metrekarelik iki terası var. Giriş katında ise 93 metrekare büyüklüğünde ve 22 ve 5 metre uzunluğunda çift cepheli mağaza alanı yer alıyor. Şu anda tek girişi kullanılan yapının, çift girişi bulunuyor. Bu sayede dükkan ve üst katlar için girişler ayrı ayrı değerlendirilebiliyor.” dedi.

"Tüm talepleri detaylı bir şekilde inceliyoruz"

Yapının, Sultanahmet Meydanı’ndaki eserlerin aynı anda görülebildiği tek anıt eser olma ayrıcalığını taşıdığını söyleyen Öztürk, “Leman Esma Kasay Han’ın çeşitli noktalarından Adalar ve Boğaz manzarasının kesintisiz olarak görülebilmesi seyir keyfi yaşatırken, Ayasofya Camii ve Yerebatan Sarnıcı dışındaki eserlere yakınlığı da yapının tarihi dokusuna ruh katıyor. Örneğin Doğu Roma İmparatorluğu döneminde dünyanın sıfır noktası olarak kabul edilen noktaya yerleştirilen Milyon Taşı’nın hemen yanında yer alması, yapının ruhu kadar lokasyon açısından da değerini pekiştiriyor. Bu yüzden yapının gerek işlevselliği gerekse kültürel değerinden dolayı tüm talepleri detaylı bir şekilde inceliyoruz. Eserin satışının sürdürülebilir ilkeler odağında gerçekleştirilmesini önceliklendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Keşke biri bana bunu alsa❤️

dinamickaygısız

Platin Üye
Dünyadan geçtik ama olsun herbirimize birer daire alsanızda olur :honk:

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Balkonu da yok halı da çırpılmaz ayy yastık yorgan çamaşir da serilmez aşağida insanlar önünden de metro geçiyor işlevsiz gibi geldi

Ben şimdi çıkıp camı nasıl silcem orada

Fakirliğin üzerime yapişiyor hayal de kuramıyorum

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
el atmışken yerebatan sarnıcını da bana alın, yeryüzünde en sevdiğim yer olabilir orasıı :dyg:

alcatraz

🍻
Moderatör
el atmışken yerebatan sarnıcını da bana alın, yeryüzünde en sevdiğim yer olabilir orasıı :dyg:
zaten çıkanla yok çok şükür. batan, batakla, karabatakla uğraşmak en sevdiğimiz.
neden ?
alışığız çünkü sevioz batmasını. bazen bize bazen yerin dibine

pumpkin

Elmas Üye
zaten çıkanla yok çok şükür. batan, batakla, karabatakla uğraşmak en sevdiğimiz.
neden ?
alışığız çünkü sevioz batmasını. bazen bize bazen yerin dibine

o kadarını bilmem kanks, inanılmaz seviyorum ben orayı :dyg:
glenn meade kitaplarından mütevellittir belki bilmiyorum ama seviyom :dyg:

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Çok para ya daha ben bu kadar parayı yan yana değil başka yerde bile görmedim

pumpkin

Elmas Üye
Çok para ya daha ben bu kadar parayı yan yana değil başka yerde bile görmedim
o kadar parayı verdikten sonra zaten daha işlevsel ve kullanışlı yer hatta yerler bulursun çen .s.s metronun sesi mi çekilirdirmiş :honk:
köye ev yaparız yok yok köye köy kurarız :honk:

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
o kadar parayı verdikten sonra zaten daha işlevsel ve kullanışlı yer hatta yerler bulursun çen .s.s metronun sesi mi çekilirdirmiş :honk:
köye ev yaparız yok yok köye köy kurarız :honk:
Bu şimdi eski parayla trilyon mu oluyor

Yani eğer öyleyse çok da değil benim varoş mahallede sıradan bir daire eski parayla 8 10 trilyon ediyor

pumpkin

Elmas Üye
Bu şimdi eski parayla trilyon mu oluyor

Yani eğer öyleyse çok da değil benim varoş mahallede sıradan bir daire eski parayla 8 10 trilyon ediyor
olm siz hepiniz mi varoşsunuz yaa varoş mahallesinde oturuyorsunuz .s.s forumda kime sorsam varoş mahallem diyo .s.s
sen o naptın milyar eoru milyon ben milyon bilmem milyar

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
olm siz hepiniz mi varoşsunuz yaa varoş mahallesinde oturuyorsunuz .s.s forumda kime sorsam varoş mahallem diyo .s.s
sen o naptın milyar eoru milyon ben milyon bilmem milyar
Ben yeni paraları anlamıyorum ya

Varoş maalesef :( kenarın kenarı, onun da daha kenari mahalle

Üst Alt