Su Delikten Hangi Yöne Boşalır?

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
a.Saat yönünde

b. Saat yönünün tersine

c. Hiçbir yere sapmadan dümdüz

d. Duruma göre değişir

Duruma göre değişir.

Banyodaki suyu sarmal biçimde sürükleyen şeyin -Dünya'nın dönmesi sonucu oluşan- Coriolis kuvveti olduğu şeklindeki yaygın kanı doğru değildir.

Coriolis kuvveti, kasırga ve okyanus akıntıları gibi büyük çaplı ve uzun süreli hava olaylarını etkilemesine rağmen, evlerdeki su tesisatına etkide bulunmak için fazlasıyla zayıf kalır. Suyun boşalma yönünü küvetin şekli, küvetin hangi yönden doldurulduğu ve küveti yıkarken ya da tıkaç çekildiğinde oluşan girdaplar belirler.

Küçük bir su giderine ve suyu sarsmadan çekilebilen bir tıkaca sahip tam simetrik bir tencere suyla doldurulup, sudaki hareketin tamamen durulması için bir hafta civarı bekletilirse, ilkesel olarak küçük bir Coriolis etkisi fark etmek mümkün olabilir; bu Coriolis etkisi kuzey yarımkürede saat yönünün tersine doğruyken, güney yarımkürede saat yönündedir.

Bu yanlış kanıya, Michael Palin'in Pole-to-Pole [Kutuptan Kutba] adlı belgesel dizisinde yer bulmasından ötürü bir nebze inanılmıştır. Bu dizide Kenya'nın Nanyuki şehrindeki bir şovmen bu etkinin varlığını Ekvator'un her iki tarafında kanıtladığını iddia ediyordu; ama bu etkinin varolduğunu varsaysak bile belgeseldeki kanıtlama girişimi, dolaşımın yönünü yanlış yönde gösteriyordu.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
@-a- bize rakamlarla bir hesap çıkartabilir mi?

Fluffy

🐼
Elmas Üye
  • sigara
Tepkiler: -a-

SleepleSsS

Yorumbaz
Ne biliyim ya Türkçe'nin ecbcedi var mı numeroloji mi bişi vardı ama anlamam ben burçlarla ilgili kişiler anlıyor bazen @nunu anlarsa anlar

https://tr.astro-seek.com/uecretsiz-numeroloji-hesaplayici burası otomatik hesaplıyormuş a bey
hesaplattım

Bu insanlar daha çok zihinlerinde yaşarlar ve fiziksel güç gerektirmeyen işlerde yer alırlar. Onlar potansiyellerinin fark edilmesine dair bir beklenti içindedirler. Kendilerini geliştirebilmek için sıkı çalışırlar. Güzel arkadaşlıklar kurmak onlar için önemlidir. Evlilik biraz problem olabilir çünkü bağımsızlığa yatkın bir tarafları vardır. Zorlanmayı sevmezler. Sürprizden hoşlanmazlar ve beklenmedik durumlar içinde kalmak onlar için ölümle burun buruna gelmek gibidir. Onlar paylaşımdan, fikir alışverişlerinden ve ulvi değerlerden yanadır. Kendilerini bu şekilde mutlu ve huzurlu hissederler. Bu yüzden paraya da önem vermezler. Kendilerinin uzun bir yolculukta olduğunu hayal ederler ve onlar hayat okulunun öğrenmeye hevesli öğrencilerindendir. Bir yönleri şifaya, bir yönleri sanata yatkındır. İyi gelen etkileri taşırlar.

Olumsuz özellikler:
Pesimist ve suskun olabilirler. Konuşması gereken yerlerde susarlar. Kafası attığında Robinson Crouse moduna geçmeye meyillidirler, sanki dünyada kimsesi kalmamıştır. Bu insanlar bir yönüyle fazla mistik oldukları için, açlık orucuna girmek gibi ekstrem davranışlar sergileyebilirler. Biraz umutlu olmalılar, hayat bitmiş değil ve hiçbir şey için geç değil.

açlık orucuna girmek mi dostum kafayı mı yedin sen ben aç kalamam

CaT

🎈
Board Admin
hesaplattım

Bu insanlar daha çok zihinlerinde yaşarlar ve fiziksel güç gerektirmeyen işlerde yer alırlar. Onlar potansiyellerinin fark edilmesine dair bir beklenti içindedirler. Kendilerini geliştirebilmek için sıkı çalışırlar. Güzel arkadaşlıklar kurmak onlar için önemlidir. Evlilik biraz problem olabilir çünkü bağımsızlığa yatkın bir tarafları vardır. Zorlanmayı sevmezler. Sürprizden hoşlanmazlar ve beklenmedik durumlar içinde kalmak onlar için ölümle burun buruna gelmek gibidir. Onlar paylaşımdan, fikir alışverişlerinden ve ulvi değerlerden yanadır. Kendilerini bu şekilde mutlu ve huzurlu hissederler. Bu yüzden paraya da önem vermezler. Kendilerinin uzun bir yolculukta olduğunu hayal ederler ve onlar hayat okulunun öğrenmeye hevesli öğrencilerindendir. Bir yönleri şifaya, bir yönleri sanata yatkındır. İyi gelen etkileri taşırlar.

Olumsuz özellikler:
Pesimist ve suskun olabilirler. Konuşması gereken yerlerde susarlar. Kafası attığında Robinson Crouse moduna geçmeye meyillidirler, sanki dünyada kimsesi kalmamıştır. Bu insanlar bir yönüyle fazla mistik oldukları için, açlık orucuna girmek gibi ekstrem davranışlar sergileyebilirler. Biraz umutlu olmalılar, hayat bitmiş değil ve hiçbir şey için geç değil.

açlık orucuna girmek mi dostum kafayı mı yedin sen ben aç kalamam

Screenshot_20230525_132235_Samsung Internet.jpg

Ayni gün mü doğduk nan biz djshkdjee

Challenge

Bronz Üye
Düşünsene su' sun , kanalizasyona gidiyorsun ve ardından konuştukları çok şey "dönekti" ahh ahhh hayat bazen çok şapşik

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye

Fluffy

🐼
Elmas Üye
@-a- sayemde neler öğrendin yolla para resimlerini de hakkımı ödemiş olursun :))

• Sırıt

-a-

Altın Üye
Sen ne verirsin kırk yıl köleliğin azatlığının ederi ne düşün?
Bana bir harf öğretenin...
Asgari ücretten hesaplama yapalım...
18 yaştan sonra işe başladığımızı var sayalım. 6 ay askerliği düş, 18.5 !

Ortalama 60 yaşında emekli olacağımıza göre

60 - 18,5 = 41,5 sene

Asgari ücret net : 8.500 TL
Geçmişteki düşük asgari ücretler ile gelecekteki yüksek asgari ücretlerin ortalamasını 12.500 TL olarak baz alırsak.

12.500 TL x 12 Ay = 150.000 TL

150.000 TL x 41,5 yıl = 3.614.457,83 TL

3.614.457,83 / USD 30 (ileriye dönük ortalama kur) = 120.000 USD

Geçmişte gösterdiğim USD ve EUR tomarları : 50.000 USD + 40.000 EUR (36.000 USD) + 10.000 EUR (9.000 USD) + 27.000 USD = 122.000 USD

** Gösterdiğim bozuk paralar ve farklı döviz cinsleri - Gözümüzün sadakası olsun.

Bu durumda; senin bana 2.000 USD borcun görünüyor @Fluffy

Fluffy

🐼
Elmas Üye
İstediği yere aksın su
@-a- yine beni borçlandırmış bunu da yeni gördüm bu ayıp bana yeter Türkiye gibiyim nereye el atsam borç çıkıyor

• Sırıt

-a-

Altın Üye

-a-

Altın Üye
Tıkladım virüs indi
İndirmeseydin keşke. Kaldır uygulamayı, bilgisayarından veya telefonundan.
Ben de inmiyor virüs falan.
Sen yanlış sayfaya girmişsin kesin, son ziyaret ettiğin siteye girmiş olabilirsin.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
İndirmeseydin keşke. Kaldır uygulamayı, bilgisayarından veya telefonundan.
Ben de inmiyor virüs falan.
Sen yanlış sayfaya girmişsin kesin, son ziyaret ettiğin siteye girmiş olabilirsin.
Kaldıramıyorum

Üst Alt