Soru Sevgi ve nefret ...

velevki

🎈
Altın Üye
Sevgi ve nefret...
Kimine göre birbirine çok yakın kimine göre ise bambaşka iki his. Net olan şu ki ikiside oldukça yoğun hisler.
Peki sizce sevmek mi yoksa nefret etmek mi daha kolay?
Buyurun :)

Bel far niente

İyiler ilk görüşte tanınmaz.
Altın Üye
Nefret etmek daha kolay, insanlar kıskanç, hırslı, kibirli vs. birilerinden nefret etmek için elle tutulur bir sebebe bile ihtiyaçları yok yeter ki kıskansınlar.

Nefret etmek kolaydır ve sevmek zordur. Bu, işlerin tüm şemasının nasıl çalıştığıdır. Bütün iyi şeyleri başarmak zordur; ve kötü şeyler elde etmek çok kolaydır

-Konfüçyüs

Bu söz de star wars'den.

Fear is the path to the dark side fear leads to anger anger leads to hate hate leads to suffering
(Korku karanlık tarafın yoludur, korku öfkeye, öfke nefrete nefret ise acıya yol açar) gibi bir anlamı var.

S

Serçe

Sevgi yapı olarak çok düz bir hissiyat. Yani tek eylemli bir his bana göre.

Nefrete gelecek olursak çok yönlü ve tutkulu bir histir nefret. Aniden olumluya dönme eğilimi vardır. Ya da her zaman farklı duygulara sevk eder hırs, ihanet intikam dibe vurma ya da zirveyi görmek gibi.
Yani nefret bana göre daha güçlü bir duygu. Nefrette daha değişken oluyor insan. Sevgi tek düze bir his.

Nefret sevgiyi bastıran bir duygu yani.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Şahsi düşüncelerimi yazacağim
Sevmek benim için kolay

Herkesi sevebilirim
İLK karşilaştiğim tanıştiğim herkese bir limit veriyorum eğer onlar bu limiti tüketmekte ısrarcı olurlarsa kendilerine ayırdığım sevgileri azaltiyorum kıymetlerini düşürmemek için yaptiğim bir savunma aslında bu

Benim için kırılmak küsmek vs sevgiye dahil hisler

Fakat eğer nefret etmişsem bu hiçbir zaman sevgiye ya da başka duyguya dönüşmüyor bazen daha büyük nefretler oluşturabiliyor kin gibi bu çok nadir olur

Yani biri nefretimi kazanmak için tahammül sınırlarımı oldukça zorlaması lazım nefret daha zor ve ağir bir duygu taşiyanı da yoruyor bu yüzden genellikle mesafe koyarım ki beni de yormasın diye

CaT

🎈
Board Admin
bu fikrime belki cok az kisi katilacak ama bu riski alarak söze baslamak istiyorum..

Nefrette sevgide insanin kendine olan duygularidir aslinda.. Insan insanin aynasidir derler, cok derin ve tartismaya acik bir konu.. Yillar boyu bunu red etmistim, hayir onlar kötü benim pencerem kirli degil o demistim, ama simdilerde en sevdigim söz:

"Nasıl bakarsan öyle görürsün! Nasıl görürsen öyle düşünürsün! Nasıl düşünürsen öyle yaşarsın!"​

Ve nefret cok tehlikeli bir duygu, insani hasta bile edebiliyor.. Nefret etmektense ignore et daha saglikli ve mantikli, nefret edecegim insan aslinda o duydugum duyguya layik bile degil..

CaT

🎈
Board Admin

Her neye bakarsan kendi yüzündür;
Kimde ne görürsen kendi özündür…
~ Yunus Emre ~

CaT

🎈
Board Admin
Tabi bu dünyadaki kötülükler icin demiyorum, taciz, tecavüz, hirsizlar katiler vs bunlar icin gecerli degil.. Dünyada iyi de var kötü de..

Nobody

Teknik Admin
Nefret ve sevgi sadece insana duyulan bir duygu değildir. Herhangi başka bir şeyden de nefret edebilir, sevebilir insan.
Bildiğiniz üzre; Sevgi insana iyi hissettiren bir duygu, nefret ise tam tersi bir durum. Mümkün oluğunca nefret etmemeye çalışıyorum, nefret yerine görmezden gelmeyi tercih ediyorum.

Yaş aldıkça bunun böyle süreceğini umuyorum. Belirli bir zamanımız var şu hayatta. Hepimiz hayat dediğimiz şeyin bir süre sonra sona ereceğinin farkındayız. Öyleyse bu hayattan zevk almaya bakmalıyız kanaatindeyim. Yaşadıklarım bana bazı şeyleri görmezden gelmenin en iyi olmasada en uygun karar olduğunu öğretti. Tabiki kendimize ve cevremizdekilere zarar vermeyecek bir şey ise, görmezden gelmek iyi bir karar olur. Aksi halde bununla savaşmak zorundayız.

limonata

Altın Üye
Nefret etmekte daha çok zorlanıyorum
Hatta ben nefret etmiyorum ;d
Çok yorucu bir his bence

✨Sevgi öyle mi.
Bıcır bıcır ✨

CaT

🎈
Board Admin
11 erkegi nasil toplarım

Üst Alt