Sanatsal Resimler

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
saçların çizimi olayın vehametini anlatmak için çok güzel düşünülmüş

Cherry

Platin Üye
tumblr_6d240c8582912008074c3a2b948daca7_47a25848_640.jpg

Jean Paul Gaultier 'Les Talouages' S/S 1994 Photography: Paolo Roversi

Cherry

Platin Üye
b0b984a6214bc460f0576a8033dc999a738e47dc.jpg

a15eff53b3d8e5a690dd669f53ff2d0e5350cc6d.jpg

“Casagemas'ın Ölümü”, Picasso, 1901.
1901 yılının muhtemelen soğuk bir Paris akşamı. Çoğunluğunu Katalan gençlerin oluşturduğu bir sanatçı grubu, şaraplarını yeni bitirmiş, hararetli bir şekilde tartışıyorlardı. Aralarında en mutsuz olanı aklına bir fikir gelmişçesine birden ayağa kalktı.

Şaşkın bakışlar içinde beline sakladığı silahı, az önce evlilik teklifini reddeden kadına doğrulttu ve ateşledi. Zavallı kadın can havliyle kendini masanın altına atarak canını kurtardı. Kadını öldürdüğünü zanneden adam, silahı bu kez kendi şakağına oturttu.

Adı Carles Casagemas olan bu genç anarşist herkesin gözü önünde silahını ateşledi ve ihtişamlı(!) bir şekilde canına kıydı.

Casagemas’ın ani ama beklenen intiharı, haberi aldığında kriz geçirip ölen annesinin dışında bir ismi daha derinden etkilemişti.

Bu isim, Casagemas ile iki yıldır aynı evi paylaşan ve onun hastalıklı yaşamına koltuk değneği olan Picasso’dan başkası değildi.

Dostunun kaybının ardından genç sanatçıyı artık zor günler bekliyordu.

Casagemas’ın ölümünden sonra Picasso’nun fırçası hep maviyi aradı.

Resimleri, ironik bir biçimde, yine kendisini vurarak intihar eden Van Gogh’un tarzını hatırlatıyordu.

Pişmanlığından ve üzüntüsünden arınmak için yaptığı “La vie” tablosuyla ölmüş dostuna kendisini çizdirtmiş gibi göstermişti.

Cherry

Platin Üye
57b98a957e9ab10f7b2adfa3ef7f2786.jpg

Lady at Eden Concert , 1903 Ressam Pablo Picasso , Blue Period

Resim Pablo Picasso’nun “Blue Period” Mavi Dönem resimlerinden biridir. Hüzünlü Mavi Dönem, Picasso’nun daha çok depresif resimler yaptığı bir dönemdir. Picasso’nun yakın arkadaşı Carlos Casagemas ‘ın 17 Şubat 1901’de intihar etmesinin bu dönem üzerinde etkili olduğu söylenir.

Lady at Eden Concert ise bir kadın bakışları önünde, düşünceli mermer bir masada tek başına oturmuş, sanki başka bir dünyada gibidir. Gözleri kadehte odaklanmış düşüncelere dalıp gitmiş. Şişe neredeyse boş.

Resimdeki kadının ilk eşi ve modeli Fernande Olivier olduğu söylenmiş.Picasso’nun Fernande ile uzun süren bir ilişkileri olmuştur, tanıştıklarında Fernande evlidir ancak evli olduğu zaman dahil 7 sene kadar Picasso ile birlikte yaşar. Ilişkileri 1912 yılına kadar sürer.

modeli-ve-ilk-esi-fernande-olivier-listelist

Fernande Olivier, Kees van Dongen içinde modellik yapmıştır.

kees van dongen fernande olivier

Ancak Picasso’nun Fernande ile 1904 yılında tanıştığı da söylenir o zaman resimdeki kadın Fernande olması imkansız. Zaten Picasso 1904-1906 arası Rose Period resimlerinde Fernande ile olan ilişkilerininde etkisi ile hüzünlü resimleri bırakmıştır. Picasso’nun Blue Period resimlerinde hırsızları, fahişeleri daha çok model olarakkullandığını kırmızı dönemde ise palyaçoların resimlerinde asıl figür olduğunu düşünürsek bence de resimdeki kadın Fernande değildir.
Picasso’nun Fernande’yi model olarak kullandığı bir resim : Fernande to black mantilla 1905

Fernande to black mantilla 1905

Cherry

Platin Üye
jQFDor.jpg

Arka planda sanayi devrimini simgeleyen ve havayı pisleten büyük bir baca göze çarpmakta.

Doğayı ağaçla sınırlandırarak iç karartıcı durum tasvir edilmiş. Ağacın alt dallarından biri kırılmış ve büyümesini engelleyecek beton ile kaplanmıştır.

Evsiz çocuğu kaldıran kadın, giysisinden ve bohçasından anladığımız kadarıyla dul ve evsiz kalmış. Çocuğun başının yana doğru eğilmesi ve gözlerinin odaksız bakması ölüme yakın olduğunun işaretidir. Arkasına düşürdüğü şapkası bu zor hayatı artık geride bırakacağına işaret eder.

On dokuzuncu yüzyılın ortalarında, Londra sokaklarında otuz binden fazla evsiz çocuğun yaşadığı tahmin ediliyordu. Bu sorun günümüzde de devam etmektedir.

Thomas Kennington - Evsiz​

Cherry

Platin Üye
tumblr_966dd1b8896e168db334cf47e05022bf_e03b1dd6_540.jpg

The Surgery by Dimitris Anastasiou (1979)

Cherry

Platin Üye
Teşekkür ederim
Bitincede atarım bir yerlere belki yağlı boya konusu açarım bilemiyorum :D

Beni taniyanlar bilir.

Resim yapan veya cizen insanlara herzaman özenmisimdir, imrenmisimdir.
Bende cok isterdim ama ciddi bir sekilde öyle bir yetenegim yok : )

Ve eminimki cok emek harcanior. Onun icin saygi duyarim el emegi göz nuru olan herseye .

Kesinlikle görmek isterim @nunu paylasirsan sevinirim : )

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Beni taniyanlar bilir.

Resim yapan veya cizen insanlara herzaman özenmisimdir, imrenmisimdir.
Bende cok isterdim ama ciddi bir sekilde öyle bir yetenegim yok : )

Ve eminimki cok emek harcanior. Onun icin saygi duyarim el emegi göz nuru olan herseye .

Kesinlikle görmek isterim @nunu paylasirsan sevinirim : )
Teşekkür ederim

Açıkcası genetik annemden geçen bir yetenek çok üstünde ustalaşmasamda hobi olarak stresimi alıyor şifa geliyor zaman zaman boyuyorum

Ama yağlı boyayı 1 aydır falan deniyorum sevdim gibi bakalım neler çıkacak 🥰🥰

Üst Alt