Sağlıklı İlişkinin Temel Kriterleri

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
1. “Ben” yerine “biz” kullanıyorsunuz

“Biz aşığız.” “Biz hamileyiz.” gibi söylemlere yakınınızdaki çiftlerden ya da kendi ilişkilerinizden aşinasınızdır. Kendinizden sürekli çoğul olarak bahsetmek, başkalarına biraz garip gelebilir. Ancak bir ilişki içinde olmak için en az 2 kişi gerekir ve psikoloji bize “biz”i kullanmanın, sizin ve eşinizin şu anda sahip olduğunuz ilişkiyi somutlaştırdığını söylüyor. İlişkide birbirinizini benimsemişsiniz ve birbirinizin arkasındasınız. Tabii ki bu durum ilişkinizden bağımsız bi birey olmadığınız anlamına gelmiyor.

Bir araştırmada, konuşmalarda sıklıkla “ben” veya “o” zamirlerini kullanan çiftlerin, mesafeli ve sorunlu bir ilişki içinde olduğu gözlemlendi.

1681481476687.png

2. Kişisel alanlarınıza saygı duyarsınız

“Biz” duygusuyla gelişen bir ilişkide çiftler birbirlerinin konforuna önem verirler. Bu da aslında ilişkilerini geliştirir. Sağlıklı bir ilişki içerisindeyken çiftler birbirlerinin sınırlarına saygı duyar ve bireysel benlikleri için kendi kimliklerini korurlar. Yalnız deneyimler, kişisel yaşamınızı büyütmenize ve yansıtmanıza olanak tanır. Bu, durum da ilişkinize ve partnerinizle olan bağlantınıza fayda sağlar.

Hayatınızda üstlendiğiniz yeni ve farklı rollerden bağımsız olarak, hala bir bireysiniz. Siz ve partnerinizin kimliklerinize bağlı kalmaya devam edebilmeniz için birbirinizin sınırlarına saygı duymalı, sabırlı olmalı ve sürekli iletişim halinde olmalısınız.

1681482215277.png

3. Birbirinizin hayatını merak edersiniz

Merak etmek ve kişiye hesap sormak arasında ince bir çizgi bulunur. Bu konuda üslup çok önemlidir. Karşınızdaki kişi geç kaldığınızda siizn için endişeleniyorsa sizi merak ediyordur, ancak neden geç kaldığınız hakkında size hesap soruyorsa bu sağlıksız bir tavırdır. Sevdiklerinize nasıl olduklarını, nereye gittiklerini veya kimlerle takıldığını sorabilirsiniz, tabii merak ediyorsanız. İlişkinizi ve sevginizi güçlendirmeye yardımcı olan şey ilginizi, romantizmi ve samimiyeti canlı tutmaktır.

1681481597083.png

4. Aynı fikirde olmamak sizin için sorun değildir

Tartışmalar ve küçük atışmalar sağlıklı bir ilişkide doğal kabul edilir. Hatta bunlar ilişkiyi sürdürmek için önemlidir. Bazı konularda anlaşmazlığa düşmek, farklı bakış açılarına sahip 2 farklı birey olduğunuzu gösterir. Bu da son derece değerlidir.

Ayrı insanlar olarak kendi görüşleriniz olabilir ancak bir çift olduğunuzu da unutmamalısınız. Bir uzmana göre buradaki anahtar, birbirinizi yargılamadan dinlemek ve uzlaşmaya varmaktır.

1681481767005.png

5. Kötü ilişki deneyimleri hakkında açıkça konuşabilirsiniz

Partnerinizle olan geçmiş ilişkileriniz ve ayrılıklarınız hakkında konuşmalı mısınız? Psikologlara göre, evet bunu yapmalısınız. Ancak yalnızca olumsuz deneyimlerden öğrendiğiniz olumlu şeyler hakkında… Araştırmalar, tüm ayrılıklardan bir şeyler öğrenebileceğinizi gösteriyor. Bu sizi daha iyi bir insan yapabilir.

Daha önceki yıllarda geçmiş travmalarınız varsa, bunlar partnerinizin sizi daha iyi anlamasına destek olmak için gündeme getirebileceğiniz konulardır. Geçmiş hakkında konuşmak ve sırlarınızı paylaşmak partnerinize güvendiğinizi gösterir. Güven ise sağlıklı bir ilişkinin temel faktörlerinden biridir.

1681481736431.png

6. Birbirinizin sınırlarına saygı duyarsınız

Partneriniz ile birbirlerinizin sınırlarını bilmek ve buna saygı duymak son derece önemlidir. Uzmanlara göre, duygusal yakınlığın temeli sınırlardır. Sınırlar olmadan sağlıklı bir ilişki olmaz. Sizin ve eşinizin göz önünde bulundurabileceği bazı sınırlar şunlar:

Birbirinize taktığınız isimler
Samimiyet ve halka açık sevgi gösterilerinde konfor seviyeleriniz
Mahremiyetiniz ve alanınız (Hangi eşyalarınıza dokunmalarına izin verilmiyor? Yalnız zaman geçirmeniz onun için uygun mu?)
Sosyal medyada nasıl davranıyorsunuz (Fotoğraflarını yayınlamanızda sorun yok mu? İlişki durumunuzu değiştirecek misiniz?)

1681481844980.png

Sağlıklı bir ilişki kavramı kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de, sağlıklı bir ilişkide olmaması gereken şeyler net; ghosting, fiziksel ve duygusal istismar, gaslighting. Eğer partneriniz sizin üzerinizde duygusal baskı kuruyor, size fiziksel şiddet uyguluyor, manipüle ediyor ve saygı göstermiyorsa o ilişkiyi bitirmelisiniz

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Ben de okurken hamileyiz kısmına takıldım :))) bu kadar da bizi olmaya gerek var mi

• sigara
Tepkiler: -a-

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Ne ara hamile kaldın Ahmet ağbi

Tüm resimlere tek tek baktım
Yeter artık başlarım böyle işe deyip amaca doğru eyleme geçen 2. Resimdeki abiyi alkışlıyorum
Hamile olmasında emeğim geçti demenin farklı halidir

Barbara

Alkışlarla Yaşıyorum
Gümüş Üye
@SleepleSsS `i hayatınıza alın ve tüm bildiğiniz ilişki türlerini unutun geçmişinizi unutturur o denli aşk yani

dinamickaygısız

Platin Üye
Canım siz tüm bildiklerinizi unutmuşsunuz, bu nasıl aşk böyle :honk:

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
Konuyu açana saygım var fakat hiç bir alakası yok anlatılanın pratikte. Daha yeni bir kazadan çıkmış biri olarak bunu söyleyebilirim.

dinamickaygısız

Platin Üye
Özgür olmak isteyenin ekonomik özgürlüğü olmalı :honk: Yarının neler getireceği belli olmaz :honk:

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Konuyu açana saygım var fakat hiç bir alakası yok anlatılanın pratikte. Daha yeni bir kazadan çıkmış biri olarak bunu söyleyebilirim.
Pratikte her şey öyle hayat okulda öğrettikleri gibi çıkmaz
Bebek kitapta yazan gibi büyütülmez
İlişki dinamikleri hep farklıdır yaşayarak öğrenilir

Bu arada geçmiş olsun

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Bizim toplumda böyle ilişki temelleri olmadığı net.

Alanıma saygı duy dediğim adama alanda ne alanın başı da sonu da benim ne diyon demişti 😅 Neyse alanı ona bırakıp yok oldum çok şükür.

Üst Alt