Psikotik Bireyin Sevme Serbestisi

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
45,900
Çözümler
4
Tepki puanı
13,366
Puanları
113
Konum
.
Cinsiyet
Kadın
Psikotik bireylerin bağlara saldırısını Bion'dan öğrenmiştik. Şimdi yine Bion'u izleyerek, kişiliğin psikotik kısmının, sevme ve bağ kurma konusunda oynadığı rolü göreceğiz. Tereddütlü düşünceler'de şöyle söylemiştir Wilfred Bion:

"Aşkını dile getirme arzuları uyandıran sevgi bağları kurmasına yol açabilecek her türlü ilerlemeden korkmasında bunun da payı vardır; sevgi bağları kurulursa mevcut yıkıcı itkileri nedeniyle sakınılan hüsrana tahammül edemeyecek, tahammül edemezse, istenmeyen coşkuların varlığından kaynaklanan sorunlara anlık çözümler sunmak dışında bir vaatte bulunmayan mekanizmaları barındıran kişiliğin psikotik kısmı onu tamamen içine çekecektir. Dolayısıyla korktuğu tehlike korkmakta gayet haklı olduğu bir tehlikedir.


Screenshot_20240704_032337_com.opera.mini.native_edit_170863922463510.jpg

Analitik terimlerle bunu şöyle ifade edebiliriz:

Hasta sevmek ister, hüsrana dayanamayacağını hissedince, ruhsallığını istenmeyen coşkuların yükünden kurtarmak için çareyi ya öldürücü bir saldırıya veya simgesel bir saldırıya başvurmakta bulur. Saldırı patlamaya hazır bir yansıtmacı özdeşleşimin harici ifadesinden başka bir şey değildir; bu patlamaya hazır yansıtmacı özdeşleşim sonucunda hastanın öldürücü nefreti, kişiliğin parçalarıyla birlikte, kendisini çevreleyen toplumun ögeleri de dahil olmak üzere gerçek nesnelerin içine dört bir yana dağılır. Artık sevme serbestine sahip olduğunu hisseder, fakat etrafi,
hepsi de gerçek insanlar ve şeylerden, yıkıcı bir nefret ve kanlı bir vicdandan müteşekkil tuhaf nesnelerle çevrilmiştir. Bu tablo daha da karmaşıklaşır çünkü hastanın kendisini en azından niyet düzeyinde sevme serbestine sahip hissettiğini söylemek her ne kadar doğruysa da patlamanın şiddeti onu sevgi hislerinden de mahrum bırakır. Fiili bir saldırıda bulunan hastanın durumunda şimdi bütün bu söylediklerimden ortaya karmaşık bir durumun çıktığı görülebilir; basitçe söyleyecek olursak söz konusu durum aşağıdaki ögelere ayrılır. Birincisi, hastanın nesnesini sevmeye yönelik bir araç olarak tümgüçlü düşleme başvurması. İkincisi, hasta buna niyet etmemiş dahi olsa aslında çevreye etki eden ve bu arada da analiste yorumlarında temel alacağı malzemeyi sağlayan harici bir dişavurum.

Buraya kadar ele alınanların ana hatlarını gözden geçirecek olursak: rahatsızlığın kökeni iki boyutludur. Bir tarafta hastanın aşırı yıkıcılığa, nefrete, hasede karşı doğuştan gelen yatkınlığı vardır; diğer taraftaysa en kötü haliyle hastanın bölme ve yansıtmacı özdeşleşim mekanizmalarını kullanmasına engel olan çevre. Bazı durumlarda hastayla çevre arasındaki veya hastanın kişiliğinin farklı yönleri arasındaki bağlara yıkıcı saldırılar kaynağını hastadan alır, bazı durumlardaysa annesinden, ancak ikinci seçenekte dahi ve psikotik hastalarda hiçbir
zaman tek başına anneden kaynaklanamaz.
Sıkıntılar hayatın kendisiyle başlar.

Hastanın karşı karşıya kaldığı mesele şudur:

Fark ettiği o nesneler nedir? Bu içsel veya dışsal nesneler aslında kısmi nesnelerdir ve tamamen olmasa da ağırlıklı olarak, morfolojik yapılar olmayıp, işlevler olarak adlandırmamız gereken şeylerdir. Bu yüzden kaçar çünkü hastanın düşünüşü somut nesnelerce idare edilir, bu yüzden de analistin fazlasıyla gelişmiş zihninde hastanın somut nesnelerin niteliğiyle meşgul olduğu izlenimi uyanır. Hastamerakını cezbeden işlevlerin niteliğini yansıtmacı özdeşleşimle araştırarak keşfeder. Kişiliğinin kapsayamayacağı kadar güçlü olan kendi duyguları da bu işlevler arasındadır.
 

Alice

Altın Üye
Katılım
16 Eyl 2023
Mesajlar
2,909
Tepki puanı
591
Puanları
113
Yaş
31
Konum
SeuL
Cinsiyet
Kadın
Birini tanımaya çalışmak, onun akıl sağlığının ne durumda olduğunu bilmiyorken ilişki yaşamak aman tanrım büyük travma cidden. Hayatınıza mal olur bazı tanışıklık
 

Eru

Altın Üye
Katılım
25 Tem 2023
Mesajlar
3,475
Tepki puanı
762
Puanları
113
Konum
Zz
Cinsiyet
Diğer
Hiç kimse kendisinde bir problem olduğunu anlayamayacak kadar beyinsiz değil bence. Eğer bir problemin varsa başkasının hayatına bulaştırma bu boku. Tedavi ol. Çevremde de var böyle tipler.
 

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Katılım
28 Şub 2023
Mesajlar
23,459
Çözümler
1
Tepki puanı
3,142
Puanları
113
Yaş
34
Konum
Miuw
Cinsiyet
Kadın
Hiç kimse kendisinde bir problem olduğunu anlayamayacak kadar beyinsiz değil bence. Eğer bir problemin varsa başkasının hayatına bulaştırma bu boku. Tedavi ol. Çevremde de var böyle tipler.
Hasta olan kabullenmiyoree
 
  • Sad
Tepkiler: Eru
Üst Alt