Özgüven Problemleri

CaT

🎈
Board Admin
Özgüven problemleri, kişinin kendisini yetersiz görmesi, bir işi yapacağına olan inancının eksik olması, kendisiyle barışık olmaması ile ilgili yaşadığı sorunlardır. Özgüven, hayatın ilke yıllarında ailemiz ve çevremizle kurduğumuz iyi ilişkileri sonucunda oluşur ve ileri ki yıllarda da gelişmeye devam eder. Özgüveni yüksek birey, kendisiyle barışıktır, kendini sever, hayatta yapabileceği şeylerin farkındadır ve farkındalığını hareketleriyle destekler. Özgüveni yüksek bireyin, benlik saygısı yüksek olduğu için çevresiyle olan ilişkileri de düzeyli ve iyidir.

Özgüven Problemlerinin Nedenleri​

Özgüven problemleri, çocukluk yıllarında aile ve okul ortamında iyi ilişkiler kurulmaması, yaşanılan olumsuz olaylar sonucunda ortaya çıkar. Özgüven problemlerinden bazıları şöyledir;
  • Çocukluk yıllarında aile tarafından sürekli olarak eleştirilmek, yaşıt çocuklarla kıyaslamak, “yapamazsın, beceremezsin” gibi tepkiler almak
  • Aşırı korumacı bir ailede büyümek, buna bağlı olarak yeteri kadar sosyalleşememek
  • Çocukluk yıllarında okulda, yetişkinlik dönemlerinde de iş hayatında başarısız olmak ve buna bağlı olarak gelişen başarısızlık korkusu
  • Bireyin hayatında yaşanan olumsuzlukları kendi suçu gibi görmesi ve fazla büyütmesi
  • Kız/erkek arkadaş tarafından aldatılmak
  • Ebeveynlerin boşanması
  • Bireyin her olayda kendini suçlu görmesi ve bu olayın kalıcı bir hal alması

Özgüven Problemlerinin Belirtileri​

Özgüveni eksik bireyler, kendilerine verilen hiçbir görevi yapamayacaklarını, hiçbir şeyde başarılı olamayacaklarını düşünürler. Herkesin rahatlıkla yaptığı şeyleri kendilerinin başaramayacağını iddia eder. Başarısızlığı baştan kabul ederler. Kendilerini başarıya, sevgiye layık görmezler.

Özgüven problemi yaşayan kişiler kendilerini çok ağır dille eleştirirler. Çevreleri tarafından kendilerine yapılan eleştirileri de kolaylıkla kabul ederler. Karar alırken ailelerine veya çevrelerine sorma ihtiyacı hissederler, kendileri karar veremezler.

Özgüven problemi, bireylerin yabancı bir ortamda kendilerini rahatlıkla ifade edememelerine, kalabalık önünde konuşmaktan çekinmelerine sebep olur. Özgüveni düşük kişiler bu sebeple tanımadıkları bir ortama gitmek istemezler. Özgüveni eksik kişiler ikili ilişkilerinde de hep alttan alan taraftır. Kendilerini haksız olan taraf olarak görürler. Partnerlerini kendilerinden daha üstün görmeye meyillidirler.

Özgüven Problemlerini Aşmak İçin Neler Yapılabilir?​

Özgüven problemleri, aile veya çevre nedenli olabilir ancak her şeyden bu sorunun kaynağı kişinin kendisidir. Kişi öncelikle kendisine olan bakış açısını değiştirmelidir. Her bireyin değer ve tek olduğunu unutmamalıdır.

Özgüven problemi yaşayan birey, bu sorunu aşmak ve yapabileceklerin, kapasitesini görmek için kendisine uygun hedefler belirlemeli ve bu hedefleri gerçekleştirmek için küçük adımlar atmalıdır. Kendisine uygun olmayan, büyük hedefler koyan birey başarısız olduğunu gördükçe kendine olan güveni giderek daha da azalmaktadır. Hedeflediklerini yapabildiğini gören birey ise kendine daha fazla güvenecek ve böylece bir sonraki adıma rahatlıkla geçebilmektedir.

Özgüven eksikliği olan bireylerin düştüğü en büyük hatalardan biri herkesin hata yapabileceğini kabullenmemek ve yaptığı hatayı olduğundan daha büyük bir mesele olarak görmektir. Her birey hata yapabilir. Mükemmel olarak gördüğümüz kişilerinde hayatında muhakkak sorunlar vardır. Mükemmel olmaya çalışmayın. Önemli olan hatalardan ders çıkarmaktır. Herkesin hata yapabileceğini kabul etmek özgüveni geri kazanmak yolunda bir adım sayılabilir.

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
O çocukluk varya ne olursa orda oluyor zaten.
Bağzı çocuklar +10 la başlarken bağzıları -10 la başlıyor.
Bence çok özgüvende iyi değil bir dengesi olmalı.

CaT

🎈
Board Admin
O çocukluk varya ne olursa orda oluyor zaten.
Bağzı çocuklar +10 la başlarken bağzıları -10 la başlıyor.
Bence çok özgüvende iyi değil bir dengesi olmalı.

Evet uzmanlsr 0-6 yas arasinin cok önemli olduğunu söylüyor, bizler ise amaan o cocuk anlamaz diye büyütülmedikmi djsjs

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Ebeveynler elbette korumacı olacak çocuklar bunu anlamıyor belki ergenlik döneminde kabuğunu yırtmaya çalişiyor birey olduğunu kanıtmalaya çalişiyor konulan sınırlarla aileye tepkisi oluyor olabilir
Dışarısı gerçekten kötü, başina gelenlerden sonra ömür boyu ağlamaktansa evdeki sınırlara kurallara uyarak alamadiği izin için o an ağlasa da olur

Her şeyin sevgi ile aşilacağina inaniyorum sevildiğinin farkındaysa çocuk, büyük travmalar yaşamıyor ailesinin onu korumaya çaliştığının farkında oluyor

Ota çöpe de travma geçirmeye kalmasınlar psikolojileri bozulur diye fanus içinde de yaşayamazlar doyumsuz, arsız, egoist nesil gümbür gümbür geliyor çocuk yaşta şekillenmeyen ahlaki sınırların büyüdüğünde verilmesi imkansız hamur gibiler mayasında ne varsa o şekli alacak. İnsan yetiştirmek çok zor

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Evet uzmanlsr 0-6 yas arasinin cok önemli olduğunu söylüyor, bizler ise amaan o cocuk anlamaz diye büyütülmedikmi djsjs
Çarpık çocukluğumda aah ne zorlukları aşmak için ne uğraş verdim.
Bugün bir cinayet belgeseli izledik orda sorunlu büyüyen çocukların katil olma oranının çok daha fazla olduğunu söyledi ve ekledi önce hayvana şiddetle başlıyormuş.
Sevgisiz büyüyen ve kekeme olan bir adam 21 kişiyi öldürmüş. Bir noktada bir tanesi kaçmış ve polise bu hayat kadını benden çok para koparmak için beni tehdit etti demiş. Düzgün bir esnaf görüntüsü verdiği içinde adamdan şüpelenmemiş ve salmışlar. Ölenler durmayınca fba dosyayı devralıp adamı yakalamış.
Düşünebiliyor musun?

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Çarpık çocukluğumda aah ne zorlukları aşmak için ne uğraş verdim.
Bugün bir cinayet belgeseli izledik orda sorunlu büyüyen çocukların katil olma oranının çok daha fazla olduğunu söyledi ve ekledi önce hayvana şiddetle başlıyormuş.
Sevgisiz büyüyen ve kekeme olan bir adam 21 kişiyi öldürmüş. Bir noktada bir tanesi kaçmış ve polise bu hayat kadını benden çok para koparmak için beni tehdit etti demiş. Düzgün bir esnaf görüntüsü verdiği içinde adamdan şüpelenmemiş ve salmışlar. Ölenler durmayınca fba dosyayı devralıp adamı yakalamış.
Düşünebiliyor musun?
Hangimiz mükemmel çocukluk yaşadık

Kötü olmak da bir seçim

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Hangimiz mükemmel çocukluk yaşadık

Kötü olmak da bir seçim
Ben öyle düşünmüyorum. :(
Seçim olduğunu işte çok ciddi sorunlu bir çocuklukta yaşamadım yani kıyaslanamaz durumlar var istismar gibi ne bileyim kemerle dayak yiyenler vsvs

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Ben öyle düşünmüyorum. :(
Seçim olduğunu işte çok ciddi sorunlu bir çocuklukta yaşamadım yani kıyaslanamaz durumlar var istismar gibi ne bileyim kemerle dayak yiyenler vsvs
İstismar... Tarif edilemez dilerim kimse yaşamaz bunu ama demek istediğim şu

İstismar edilmiş bir çocuk büyüdüğünde de başkasını istismar etmemeyi seçebilir

Serçe

Uzaklaştırıldı
Kötü olmak bir seçim değil asla.
Kötü olan insanların son noktaya kadar iyi kaldığına ve kötülük yapmamak için kendileri ile savaştıklarına şahit oldum hem reelde hemde şuan izlediğim dizide.
İstisnalar hariç ama ben kötü diye nitelendirdiğimiz insanların derin hikayeleri olduğuna inanırım her zaman. Hiç bişey yapmamak kimseyi iyi yapmaz. Kötülük ise zamanında yapılmış iyiliklerin dışavurumudur.
İfadesiz insan hiç insandır.

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
İstismar... Tarif edilemez dilerim kimse yaşamaz bunu ama demek istediğim şu

İstismar edilmiş bir çocuk büyüdüğünde de başkasını istismar etmemeyi seçebilir
Annesinden özellikle anne diyorum sevgi görememiş bir çocuk nefret dolu büyürse o seçimi yapamayacak hale gelebiliyor.
Ben bunu seçim olarak görmüyorum. Psikolojisi bozuk biri insanlığını yitirmiş böyle görüyorum.
21 kadını öldüren biri kadını ormana salıp öldürmek için kaçmasını izleyen biri yani psikopatlık bu seçimlik bir halden çıkmış bir şey.
Bağzı durumlarda senle hemfikirim ama hepsi değil..

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Kötü olmak bir seçim değil asla.
Kötü olan insanların son noktaya kadar iyi kaldığına ve kötülük yapmamak için kendileri ile savaştıklarına şahit oldum hem reelde hemde şuan izlediğim dizide.
İstisnalar hariç ama ben kötü diye nitelendirdiğimiz insanların derin hikayeleri olduğuna inanırım her zaman. Hiç bişey yapmamak kimseyi iyi yapmaz. Kötülük ise zamanında yapılmış iyiliklerin dışavurumudur.
İfadesiz insan hiç insandır.
Bu kilolular 300 kg falandan bahsediyorum belgeseli var hani tlcde bir kaç tanesi çocukluklarını anlattı cinsel istismara uğramışlar içe kapanıp sürekli yemek yemişler :(
Bir diğeride saldırganlaşıyor işte bu iki insanında psikolojisi bozuk değil mi zaten tercih mi şimdi sürekli yemek yemek ölecek kadar artık 300 kg ya

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
bütün yorumları okudum , antidepresanlarımı almaya gidiyorum

Üst Alt