Osmanlı Döneminde Kapalıçarşı'da Üretilen ve Yapması Bir Zanaat Olarak Görülen Dildo: Zıbık

Freya

👑
Bronz Üye
Dildo, günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan yapay bir penistir. Peki, Osmanlı Dönemi esnasında 'zıbık' adı ile Kapalıçarşı'da dildo üretildiğini biliyor muydunuz?

Yüzyıllardan beridir kadınlar için epey önemli bir yere sahip olan "dildoları" herkes bilir.

Yaklaşık 150 yıl önce 'Histeri' hastalığına bir çözüm olarak bulunan dildo, günümüzün en sık kullanılan seks oyuncakları arasında...

Kadınların vajinal orgazma daha rahat ve tek başına ulaşabilmesi için kullanılan bu yapay penisin bulunuş hikayesi herkes tarafından bilinse de Osmanlı Döneminde de kendisine epey yer edinmiş.

Öyle ki bu iş için ustalar özel işçilik ile üretim yapıyormuṣ.

Osmanlı Dönemi zamanında Kapalıçarşı'da üretilen dildolar "zıbık" ismini taşıyormuş.​

Osmanlı Dönemi zamanında Kapalıçarşı'da üretilen dildolar zıbık ismini taşıyormuş. Görseli

Dildoya zıbık denmesinin bir diğer nedeni, o dönemlerde erkek cinsel organına da bu ismin verilmesi...

Zıbık üretimi oldukça fazla olan o dönemlerde, Kapalıçarşı içerisine "Zıbıkçılar Çarşısı" isminde bir bölüm açılmış.

Zıbık üretimi oldukça fazla olan o dönemlerde, Kapalıçarşı içerisine Zıbıkçılar Çarşısı isminde bir bölüm açılmış. Görseli

Ciddi bir iş olan zıbık üretimi için zıbıkçılık mesleği oluşmuş ve ustalar müşterilerinin isteklerine göre zıbık üretiyorlarmış.

İlk duyulduğunda inanmakta güçlük çekilse de Osmanlı Dönemine ait olan pek çok minyatürde dildolar net bir şekilde görülebiliyor.

İlk duyulduğunda inanmakta güçlük çekilse de Osmanlı Dönemine ait olan pek çok minyatürde dildolar net bir şekilde görülebiliyor. Görseli

O dönemlerde ayrı bir zanaat olarak görülen zıbık, Arabi, Kürdi ve Türki olarak 3 farklı boyutta yapılmaktaymış.

O dönemlerde ayrı bir zanaat olarak görülen zıbık, Arabi, Kürdi ve Türki olarak 3 farklı boyutta yapılmaktaymış. Görseli

Boyut olarak farklı seçeneklere sahip olsa da o zaman ki dildoların işlevleri bugün ki ile elbette pek benzeşmiyor.

Zıbık, şimdiki gibi motorlu ve yüksek teknoloji ile harmanlanmış olmadığı için o zamanlarda tahtanın yontularak şekil verilmesi ile oluşuyormuş.

Zıbık, şimdiki gibi motorlu ve yüksek teknoloji ile harmanlanmış olmadığı için o zamanlarda tahtanın yontularak şekil verilmesi ile oluşuyormuş. Görseli

İsteğe göre şekillenen tahtalar cilalanır ve daha sonra üzerine deri kaplanırmış. Böylece kullanıma hazır hale gelirmiş.

Zıbık, o dönemde Şeyhülislam Mehmed Esad Efendi'nin yazmış olduğu Lehcet'ül-Lügat isimli sözlükte bile kendisine yer bulmuş.

Zıbık, o dönemde Şeyhülislam Mehmed Esad Efendi'nin yazmış olduğu Lehcet'ül-Lügat isimli sözlükte bile kendisine yer bulmuş. Görseli

Zıbık kelimesinin anlamı olarak; 'Meşhurdur. Fahişe avratlar Alet-i Recul sureti üzerine yapıp istimal ederler imiş' yazmaktadır.

Görünen o ki dildolar her devirde popülerliğini korumuş!

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Ayy bunu geçen okumuştum jfjxxj

Hatta o makalede bir tane hikaye mevcuttu @Küboo mm

Kadın sipariş verecek

Şuralı erkeklerin şeyi gibi şöyle olsun
Buralı erkeklerin şeyi gibi böyle olsun diyordu

Çok coğrafyadan erkek tanımış kfkx

suC

Uzaklaştırıldı
Orijinali burda heba olurken hibik dildo alan kadın utansın (.

AsteriX

DJ

Kadın sipariş verecek

aklıma bir video geldi ama şimdi burada da paylaşılmaz sana atayım haha :D

CaT

🎈
Board Admin

Kadın sipariş verecek

Siparişler alınır 😜🤪

CaT

🎈
Board Admin
Tarihi eser olsa taşımam (: bir işe yarssin Sen varmiydin nerden biliyon (: hep bu muhtesem yüzyıl (:

Ay izlemedin onu yaaa ... dizi alışkanlığım yok :( tarihi eser olmasin djdjjss

suC

Uzaklaştırıldı
Ay izlemedin onu yaaa ... dizi alışkanlığım yok :( tarihi eser olmasin djdjjss
Siz (: dildo larla takılın (: bende sol elimin parmaklarının tirnaklarini kestim sevgilime bakım yaptım (: orijinal dildoyla takılıyor arada

CaT

🎈
Board Admin
Yiyen bilir bilemem (:uygunluk kriteri nedir ona göre bakayım

Ahaha, bilemedim neden sigara yakmisim, gecmistir aklimdan o an bisey 😂😂😂 sen bilemediğin için olabilir, üzülürüm ben insanlara .p

Üst Alt