Neden seks Yaparız?

Cherry

Platin Üye
Seks üstüne düşünürüz, hakkında hayaller kurarız. Onun peşinde haddinden fazla vakit ve nakit harcarız. seks yaparız.
Doğum, AIDS, "namus" cinayetleri, yaşamamız ve ölümümüz... Hepsi seksle iç içe. Bu yüzdendir ki; bilim insanlarının onun hakkında keşfettiği şeyler öğrenmeye değer.
2007'den önce bilimsel yayınların sekse ayrılmış küçücük bölümleri yalnızca iki sebepten bahsediyordu; üreme ve haz.

s-f5d05a1ed7508f2bb20f5c863998c922d12419a0.webp

Cindy Meston ve David Buss ise 2007 yılında yaptıkları araştırmalarla aradaki boşluğu kapattı.

Çalışmalarının ilkinde 17-52 yaş aralığındaki yüzlerce katılımcının yardımıyla, insanların cinsel ilişkiye girme sebeplerinden oluşan kapsamlı bir liste hazırladılar. Onlardan istedikleri ise kendilerinin ya da tanıdıkları birinin geçmişte cinsel ilişkiye girme sebeplerinden aklına gelenlerin hepsini listelemeleriydi.

Çalışmanın ardından ortaya 4 ana etmen ve 13 yan etmen çıktı.

1. Fiziksel Nedenler

Fiziksel faktörler arasında ise 4 alt sebep yer alıyor:
1.Stres atmak
2. Haz
3. Arzu edilme isteği
4. Deneyim arayışı (kendini geliştirme)
2. Ulaşılacak Hedefler

5.
İmkanlar
6. Sosyal statü
7. İntikam (başkasının canını yakma isteği)
8. Menfaatler (ilişkide üstünlük elde etme)
3. Duygusal Nedenler

9. Aşk
ve sadakat
10. Dışavurum (iletişim)
4. Güvensizlik

11.
Özgüven arttırmak
12. Yükümlülük/ baskı (zorunluluk ya da zorlama)
13. Partnerini korumak (partnerinin çevresindeki diğer seçenekleri yok etme)
Kadınlar ve erkekler arasında temel farklar var.

Erkekler dış görünüş ve fiziksel çekicilik etrafında şekillenen sebepleri kadınlardan çok daha fazla sunmuştu.

"Çok güzel bir yüzü vardı." ya da "Fiziği aklımı başımdan aldı." gibi nedenler en çok erkekler tarafından öne sürüldü. Kısaca, bulgular cinsellikte erkeklerin doğurganlık ve üremeyi çağrıştıran fiziksel özelliklere kadınlardan daha fazla bağlı olduklarını savunan evrime dayalı hipotezi destekledi diyebiliriz.
Deneyim arayışında olduğunu ve yalnızca fırsattan istifade ettiğini söyleyenler arasında da erkeklerin ezici çoğunluğu vardı.
Cinsel ilişki konusunda "bazı" duygusal etmenleri öne sürenler arasında kadınların ezici üstünlüğü vardı.

"Sevgimi göstermek istedim." ya da "Aşık olmuştum." gibi nedenleri en çok kadınlar dile getirdi. Yine kadınların bağlılık ve aşkı seksle bağdaştırdığını savunan evrime dayalı teori desteklenmiş oldu.

Ancak "Duygusal Nedenler" başlığı altında sıralanan faktörlere dahil olan nedenler, erkekler arasında kadınlarda olduğundan daha popülerdi.

"İlişkimi güçlendirmek istedim." ya da "Duygusal yakınlığımızı arttırmak istedim." gibi sebepler daha çok erkekler tarafından sunulmuştu. Tıpkı fiziksel doyum ve haz başlığı altında toplanan diğer sebepler gibi.
Evet, şaşırdık.

Araştırmaya göre; konuyu değiştirmek ya da cinsel becerilerini için seks yapan erkeklerin sayısı kadınlardan fazla.

Kadınların kendi menfaatleri için "kadınlığını" kullandığına dair klişeler çok sık dile getirilse de, istediğini elde edebilmek için seks yapan erkeklerin sayısı da kadınlardan fazla.
Hayır, şaşırmadık.
Ne diyelim, farklarımızla barış içinde yaşamaya devam.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Boşluk doldurmalı yeni bir forum oyunu buldun sandım ya fjdjxj

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
sen nasil uygun görürsen : ) ben ne olur ne olmaz diye öyle yaptim eski aliskanlik : )
Ahh çok tatlısın, biz sekse seks diyiroruz :d @HolySpectre zincir vurmuyor neyse ki çılgınlıklarımıza ama böyle kalsın gizemli oldu 🥰

rick

Bronz Üye
neden yemek yeriz sorusuyla aynı yere çıkıyor.

yalnız herkes aynı yemeği yemediği için nasıl adaletsizlik ortaya çıkıyorsa, insanların arasında geçen böyle bir ihtiyaç, neler nelere sebep olabilir..

ConteS

👑
Gümüş Üye
çok insani bir ihtiyaçmış gibi anlatmışsınız sex yapmadan da hayat sürdürülebilir
illa azgın olmaya gerek yok ki .)

Johns

Gümüş Üye
Bunlar hep s.ks

Üst Alt