Konuşma-Dil Patoloğu nedir, ne iş yapar?

Arthur

Huysuz ve tatlı adam..
Gümüş Üye
Dil veya konuşma bozukluğu olan her yaştaki insan bu konuda uzman eğitimini almış bir dil ve konuşma terapistinden özel bir eğitim alabilir. Bu özel eğitim "konuşma terapisi" olarak bilinir. Kekemelik için yapılan konuşma terapisi, tipik olarak, ortamda kekemeliği olan birey ve konuşma terapistinin bireysel bir terapisidir. Bazı durumlarda aile üyeleri de terapi seanslarına katılabilir, özellikle de kekemeliği olan kişi bir çocuk ise. Konuşma terapisi ayrıca, birden fazla kekeme bireyin bulunduğu –örneğin 2 ila 6 katılımcı olabilir- bir grup ortamında da gerçekleşebilir. Konuşma terapisinin amaçları oldukça çeşitlidir. Bunlar, her zaman kekemeliğin ortaya çıkamayacağı bir şekilde konuşmayı öğretmek (akıcılık şekillendirmesi); kekelemenin kolay bir şeklini öğretmek (kekemeliğin değiştirilmesi); kekeleyen bireye kekemeliğini kabul etmesini veya kekelemekten kaçınmamasını öğretmek (duyarsızlaştırma ve kaçınmama) ve diğer teknikler şeklinde sıralanmaktadır.​

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Kardeşim R harfini söylemezdi 🥰 ne şirindi

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Okul çağındaki çocukların maalesef akran zorbalığına uğradığı durumlardan biri kekemelik 🥺

döngüsel

Don't give up!
Süper Mod
Küçükken kekeme olup da sonradan çok iyi spiker, sunucu, oyuncu ya da benzeri meslekleri icra edenleri gördükçe çok mutlu oluyorum. Bu nedenle bu bozukluk fark edildiği anda önlem alınmalı ve tedavisi yapılmalı.

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Çocukken konuşma konusunda problem yaşayanlardan biriydim bende. Kekeme değildim ama kelimelerde çok zorlanırdım. Pat diye kelimeyi unutur üç dört defada telaffuz sonunda ancak söyleyebilirdim. Hala bazen kelimelerde zorlanırım🤭
Bozukluğunuz benim gibi tamamen psikolojik ise cokkkkk okuyun. Önce kendime diyorum. Hoş ben üç yaşından beri deli gibi okurum. Yetmiyor demek.

Üst Alt