Kıskançlık Aşkın Göstergesi mi?

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Seven İnsan Neden Kıskanır ?
Kadın kıskançlık yaşadığında daha alttan alırken, erkek ise kıskançlık duygusu ile tehdit ve kaba kuvvetle baş etmeye çalışıyor.

Kıskançlığın insanın doğasında mı olduğu yoksa sonradan öğrenilen sosyokültürel bir kavram mı olduğunun hala tartışılır

Sosyokültürel yaklaşıma göre kıskançlığın sosyal ve kültürel bir olgu olduğunu ifade ederek, "Kişi yaşadıkça, içinde bulunduğu toplumun yarattığı ilişki kurallarına göre kıskanmayı öğrenir. Kendi anne ve babasının ilişkisi o kişinin karşı cinsle ilişkisinde bir model olacaktır. Onların sevgi, saygı, sadakat, kıskançlık tanımlarını öğrenen çocuk, büyüdüğünde kendi ilişkisinde bu tanımlara uygun davranacaktır.

Cinsiyet farklılıkları da kadın ve erkek için kıskançlık yaratan durumları ve uygun tepkileri tanımlayan sosyal kurallardan etkilenir"

KISKANÇLIK AŞKIN GÖSTERGESİ Mİ?

"Aşk, aşırı sevgi ve bağlılık duygusudur. Olağan sevmeden, kişinin duygularını yönetmede zorluk yaşaması durumuyla ayrıştırılabilir. Özellikle ilişkilerin başında yaşanan bu duygu zamanla, ilişki olgunlaştıkça yerini daha kontrol edilebilir ve kalıcı duygular olan sevgi, güven ve sadakate bırakır. İnsanın sahip olduğu bu değerli şeyi kaybetmekten endişe duyması beklenen bir durumdur. Bu sebeple birbirini gerçekten seven iki insanın arasında bir miktar kıskançlık olması doğaldır, fakat sahiplenme duygusunun aşkla alakası yoktur. Kıskanç kişiler sevilmeye aşırı ihtiyaç duyar.

Yaşadıkları güvensizlik ve yetersizlik duygusuyla baş edemedikleri için ilişkide bulundukları insanın sevgisini kimseyle paylaşmak istemezler."

KISKANÇLIĞIN İÇİNDEKİ DUYGULAR

Kıskançlığın içerisinde özgüven eksikliği ve yetersizlik duygularını barındırdırır özgüven zayıfladığı zaman kişinin kendini yetersiz, değersiz hissetmeye başladığını, sahip olduğu sevgiyi hak etmediğini ve kaybedeceğini düşünürüz "Bu endişe de kıskançlık duygusuna ve onunla baş etmek için gösterilen sağlıksız davranışlara sebep olur. Oysa sadakat tehditle değil, sevgiyle sağlanır. Kıskançlık sonucu sergilenen takip etme, baskı altında tutma, öfke, şüphecilik gibi tutumlar karşı tarafı daha da uzaklaştırır"

Sadakatin kıskançlığı etkileyen en önemli faktörlerden biri , eşlerin birbirlerini aldatmasının ilişkiyi derinden etkilediğini söyledi.

Descartes'in "Kıskançlık, sahip olduklarını koruma isteğinden kaynaklanan bir tür korkudur" sözünü hatırlatırız, kıskançlığa öfke, değersizlik, çaresizlik, yetersizlik, yalnızlık gibi duyguların eşlik eder

Kadın ve erkek arasında kıskaçlık derecesi bakımından bir fark aramanın anlamlı olmadığı ancak kıskançlığın her iki cinste tepkileri farklılaştırır "Kadınlar yapıcı davranıp, alttan alarak, kendi hak ve isteklerinden vazgeçerken, erkekler ise tehdit ve kaba kuvvetle kıskançlıklarıyla baş etmeye çalışıyor"

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Kıskançlık sevdiğini sahiplenme ve paylaşamama durumudur.
Kıskanmak ve kıskanılmak boku çıkmadığı sürece beni mutlu eder.

Raison Detre

Altın Üye
Kıskançlığın aşırısını sergileyen bağımlılık belirtisi gösterir, bağımlı insanda jölemsi insandır, sürecin sonunda “sevilebilir” bir insan olmadığını bildiği için hırçınlaşır. Makul sınırları olmalı, işi paronaya boyutuna getirmeden, ufak tefek nesnel kıskançlıklar.

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
kıskanmayalım mı , o da mı yasak 🚬 inanılmaz kıskanırım.

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
ben kıskanç bi insanım arkadaşlar. ama hasetlik manasında olmadı hiçbir zaman zaten yapıma ters. ama romantik ilişkilerde resmen içimden bi canavar çıkıyo ve ben o canavarı yansıtmamak için ciddi mücadeleler veriyorum......... koç kadını olmak çok zor... 🚬

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
Arkadaşlarıyla ketifli vakit geçirirken benle asık suratlı olan herkese ayar oluyorum. Bu kıskançlık sayılır mı 🤣🤣🤣
bu kıskanç kişi sigma kurallarının baslıcalarındandır olay şöyle vukuu bulur
nunu: neden suratın asık
noname : pek keyfim yok
nunu : arkadaslarınla konuşurken yüzünde güller acıyordu hayırdır ben mi bozuyorum moralini
noname: kem küm

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
nunu : arkadaslarınla konuşurken yüzünde güller acıyordu hayırdır ben mi bozuyorum moralini
Valla sinir bozucu bir durum.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬🚬

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Seven kıskanır da olayı mala bağlamanın anlamı yok

Barbara

Alkışlarla Yaşıyorum
Gümüş Üye
Aşıklar kıskanmıyorsa ne yapıyor şu an çok merak ettim

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Kıskanırım seni ben kıskanırım kalbimden diye şarkı var.
Herkes gibi olacaksak özel ne kalıyor ben anlamıyorum.

S

Silinen üye 831

Aşk kıskançlığıysa evet, patolojik kıskançlıksa hayır😔

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Biraz damarlarımda kan hızlı akıyor olabilir kıskanınca.

Üst Alt