Hipnoz Nedir?

Arthur

Huysuz ve tatlı adam..
Gümüş Üye
dBMi8U.jpg

Hipnoz, kişinin o anda gerçeğin farkında olmasına rağmen ondan ayrı olduğu hissine sahip olduğu yoğun bir fiziksel ve zihinsel rahatlama durumudur.

Bilinç kaybolmaz, aksine yüksek bir algılama kapasitesi ile zihnin değişik katmanlarında dolaşır. Hipnoz, bilinçdışına açılan gizemli bir kapı, zihni anlamada bir rehberdir.

Ronald Shon' a göre "doğal yoldan bilinçdışına ulaşarak kişinin kapasitesinin tümüne yetişmesi, yeteneklerinin sınırına ulaşmasıdır" buna göre yeteneklerimizin ancak sınırlı bir bölümünü kullanmaktayız.

Hipnoz, kişinin sahip olduğu yeteneklerin daha fazla bir bölümünü kullanmasına yardımcı olan bir araçtır. Farklı bir bilinç ve algılama durumudur.

Bilinç, hipnoz sırasında kaybolmaz aksine yüksek bir algılama kapasitesi ile zihnin değişik katmanlarında dolaşır.

Modern hipnoz, kendi içsel gerçeğinize bir yolculuktur ve bu yolculukta aslında ne kadar güçlü olduğunuzu anlarsınız.

Ne kazandırır ?
Kişinin bilinçdışını pozitif önermelere açarak, kişinin kendine olan güvenini, kendine verdiği değeri, kendine olan sevgisini arttırır ve hayatta başarıyı getiren davranış kalıplarının oluşmasını ve pekişmesini sağlar.

Günlük Yaşamda Hipnoz
Bir filme ya da kitaba tamamen konsantre olduğunuzda, tüm dış etmenlerden uzaklaşırsınız, işte bu durumda hipnoza girmişsinizdir. Bu annenizi yada size seslenen kişiyi duymamanıza sebep olur. Doğal oluşan zihnin bu durumunun değişik bir örneği de yol hipnozu dediğimiz, araba kullanırken, sürücüde oluşan dalma halidir.

Psikolojide Hipnoz
Bireyin, kendi sorunlarından ve bu sorunların oluşturduğu çeşitli alışkanlıklardan ve psikosomatik rahatsızlıklardan kurtulmak amacıyla kullanılır.

Doğduğunuz andan itibaren size söylenen sözcükler doğrudan bilinçdışına gider. Cısss la başlayan ve elleme, dokunma, yapamazsın sözcükleri bilinçdışına öylesine yerleşir ki, büyüdüğünüzde becerememe, başaramama düşünce ve davranışlarını oluşturur. Yetişkin biri olduğunuzda bu özellikler gelişir ve özgüveninizi yitirirsiniz. İşte hipnozla bireyin edinmiş olduğu bu yanlış telkinlerin yerine on'a özgüvenini kazandıracak telkinler verilir.

Hipnoz Önyargısı
Hipnoz dediğimizde insanların ilk tepkisi, “ben hipnoza karşıyım” olmaktadır. “Neden karşısın?” diye sorduğumda “siz şimdi beni, sallanan bir saate baktırıp, uyutacak, beni konuşturacak ve bana istemediğim şeyleri yaptıracaksınız (köpek gibi havlatmak vs.)” demektedir.

Bunun nedeni, TV’de sahne şovu olarak kullanılmış olan hipnoz seanslarıdır. Artık günümüzde hemen hemen tüm dünya ülkelerinde hipnoz bilimsel bir çerçeveye oturtulmuş olup, hipnozu yurtiçinde ve yurt dışında eğitim almış olan, doktor, diş hekimi ve psikologlar uygulamaktadır. (TV’deki bu şovlar da hipnoz derneklerinin uyarısı ile kaldırılmıştır) Her ne kadar günümüzde medyumlar, hocalar ya da kitaplardan okuduğu bilgilerle hipnoz yapan değişik insanlar bulunmaktaysa da, bilinçli insanların, hipnoz eğitimi almış ve bunları sertifikalandırmış doktor, diş hekimi ve psikologların dışında kimseye hipnoz yaptırmamaları gerekmektedir.

Hipnoz yapmak yada hipnozu deneyimlemek tek başına bir anlam ifade etmez, asıl önemli olan hipnoz anında nasıl çalışıldığıdır.​

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Şunu çok merak ediyorum 🤪

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Şuan okuduğum kitapta hipnoz ile terapi veriyor. Bende istiyorum bu terapiyi. Yeniden doğmuş gibi oluyorlar resmen.

Hatta komple Tr'ye yaptıralım @alcatraz ne dersin?

alcatraz

🍻
Moderatör
Şuan okuduğum kitapta hipnoz ile terapi veriyor. Bende istiyorum bu terapiyi. Yeniden doğmuş gibi oluyorlar resmen.

Hatta komple Tr'ye yaptıralım @alcatraz ne dersin?
hipnoz olmak yeniden doğmak istemiyorum kuzum ((=
bu çile tamamen istiyorum.
ama tr ne düşünür bilemem tabii oylama yapmak şart :d

Üst Alt