Hayat pahalılığını gizlemek için denetimi kaldırdılar!

Cherry

Platin Üye
Bakanlık, gıda denetimlerinde büyük bir skandala imza atarak, yemek firmaları başta olmak üzere, restoran, kafe ve dinlenme tesisleri gibi toplu tüketim yerlerini tamamen denetim kapsamından çıkardı.

88e6d88c-9ca0-49ac-8cdc-40f10f9874a9.jpeg

Bakanlık, gıda denetimlerinde büyük bir skandala imza atarak, yemek firmaları başta olmak üzere, lokanta, restoran, kafe ve dinlenme tesisleri gibi toplu tüketim yerlerindeki pide, lahmacun, börek ve mantı gibi yemeklerde etikete aykırı üretimleri önce tağşiş kapsamından sonra tamamen denetim kapsamından çıkardı. Bakanlığın skandal kararı ile bu yemeklerde kırmızı etten yapılmış gibi gösterilip tavuk eti ve sakatat gibi ucuz et kullanılabilecek. Bakanlık ise vatandaşı aldatan bu ürünleri denetlemeyerek görmezden gelecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekonomik krizle birlikte artan gıda fiyatlarına karşı hileli üretimle ilgili denetimleri yumuşattı. Tarım ve Orman Bakanlığının pide, lahmacun, börek ve mantı gibi yiyeceklerin denetimleri ile ilgili olarak taşra teşkilatlarına gönderdiği talimat, gıdada hileli üretimle ilgili büyük bir skandalı gözler önüne serdi.

Gıdada hileli üretim yapan firmaları, taklit ve tağşiş listesini 16 aydır yayınlamayarak cesaretlendiren Tarım ve Orman Bakanlığı, 6 Haziran’da 81 il müdürlüğüne gönderdiği talimatla da pide, lahmacun, börek ve mantı gibi yiyeceklerde etikete aykırılıktan dolayı denetimlerden vazgeçildiğini duyurdu.

88e6d88c-9ca0-49ac-8cdc-40f10f9874a9.jpeg

ETİKETİNDE KIRMIZI ET YAZAN ÜRÜNLERİN İÇERİĞİNDE SAKATAT VEYA TAVUK ETİ KULLANILABİLECEK​

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün yeni talimatı ile birlikte artık pide, lahmacun, börek ve mantı gibi yiyeceklerin daha ucuza üretilebilmesi için kırmız et yerine sakatat veya tavuk eti kullanılabilecek. Vatandaş ise bu yemekleri kırmızı etten mi yoksa tavuk eti ile sakatat kullanılarak mı yapıldığını bilmeden yiyecek.

Gıda kodeksine göre bir ürünün içinde etikette belirlenen ürünün dışında başka bir ürün kullanmak tağşişe yani hileli üretime giriyordu. Tarım ve Orman Bakanlığı, vatandaşı aldatan bu tür üretimlere karşı firmalara ağır cezalar kesiyordu. Ancak artan hayat pahalılığına karşı pide, lahmacun, börek ve mantı gibi yemeklerde etikette beyan edilen üründen başka bir ürünün kullanılması önce tağşiş kapsamı dışına çıkarılarak, firmalara kesilen cezaları hafifletti.

HİLELİ ÜRETİM RESMEN PATLADI, BAKANLIK TAMAMEN DENETİM DIŞINA ÇIKARDI​

Tağşiş kapsamından çıkarılan hileli üretimler etikete aykırılık kapsamında değerlendirilmeye başlandı. Ancak Bakanlığın hileli üretime karşı attığı bu geri adım, firmaları cesaretlendirdi. Yemek firmaları başta olmak üzere vatandaşın en çok tüketim yaptığı lokanta, kafe, restoran ve dinlenme tesisleri gibi toplu tüketim yerlerinde, kırmızı etten yapıldığı beyan edilmesine rağmen pide, lahmacun, börek ve mantının içinde tavuk eti ve sakatat kullanımında patlama yaşandı. Yapılan denetimlerde etikete aykırılık cezalarının artması üzerine, Bakanlık 6 Haziran’da yeni bir karar daha alarak bu ürünlerde etikete aykırılık denetimlerini de kaldırdı.

VATANDAŞI İSTEDİKLERİ GİBİ ALDATACAKLAR, BAKANLIK GÖRMEYECEK​

Bakanlığın 6 Haziran’da aldığı yeni kararla, yemek firmaları, lokanta, restoran, kafe ve dinlenme tesisleri gibi toplu tüketim yerlerinde kırmızı etten yapılmış gibi gösterilip, tavuk eti veya sakatattan yapılmış yemekleri çok rahat satabilecekler. Tarım ve Orman Bakanlığı, vatandaşı aldatan bu hileli üretimleri denetlemeyerek, görmezlikten gelecek.

HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN BU KARARI KİM VERDİ?​

Tarım ve Orman Bakanlığının gıda denetimlerine karşı güvenirliğini yerle yeksan eden, halk sağlığını tehdit eden ve güvenilir gıdaya ulaşmasını engelleyen bu karar, tam bir skandal olarak değerlendirilirken, ‘bu talimatı kim verdi?’ sorusu gündeme geldi.

Bakanlığın, pide, lahmacun, börek ve mantı gibi yemeklerde hileli üretime karşı bu geri adımında firmalardan gelen yoğun şikâyetlerin etkili olduğu belirtilirken, Bakanlığın kararlarında bu kadar etkili olan firma/firmalar merak ediliyor.

BAKANLIK, SKANDALDA DİKKATLERİ BAŞKA YERE ÇEKMEK İÇİN DOMUZU ÖRNEK GÖSTERDİ​

Tarım ve Orman Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada skandalın üstünü örtmek için dikkatleri başka yere çekmeye çalıştı. Bakanlık açıklamasında pide, lahmacun, börek ve mantı gibi yemeklerde vatandaşı aldatan hileli üretimin neden denetim kapsamı dışına bırakıldığına dair sağlıklı bir bilgi verilmeyerek, bu ürünlerde domuz ve tek tırnaklı denetimlerinin devam ettiğini belirtti. Ancak konuyla ilgili yapılan haberlerde domuz ve tek tırnaklı denetimlerinin kapsam dışı bırakıldığı belirtilmemesine rağmen Bakanlığın skandal kararda dikkatleri başka yere çekmeye çalışması manidar bulundu.

HİLELİ ÜRETİME GÖZ YUMULARAK HAYAT PAHALILIĞI GİZLENMEYE ÇALIŞILIYOR​

Tarım ve Orman Bakanlığının halk sağlığını tehdit eden hileli üretime karşı geri adım atmasında yaşanan ekonomik krizle birlikte hayat pahalılığı etkili oldu. Etikette beyan edilen ürünlerin kullanması bu ürünlerin daha pahalı satılmasına neden olacakken, hayat pahalılığını gizlemek için kırmızı etten yapılmış gibi gösterilen ürünlerde tavuk ve sakatatın kullanılmasına göz yumulmaya başlandı.

VAHİT KİRİŞCİ, HİLELİ ÜRETİM YAPAN FİRMALARI İFŞA ETMEYEREK TARİHE GEÇMİŞTİ!​

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanlığının 6 Haziran tarihli skandal kararı, gıdada taklit ve tağşiş listesinin neden 16 aydır yayınlanmadığının acı gerçeğini ortaya koydu. Gıdada hileli üretime karşı önemli bir caydırıcılığı bulunan ve 3-4 ayda bir yayınlanması gereken taklit ve tağşiş listesi en son Mart 2022’de Bekir Pakdemirli döneminde yayınlanırken, bu tarihten sonra bir daha yayınlanmayarak halk sağlığını tehdit eden firmalara resmen göz yumuldu. 15 aylık Bakanlık yapan Vahit Kirişci, taklit ve tağşiş listesini yayınlamayan, gıdada hileli üretim yapan, halk sağlığı ile oynayan firmaları koruyan bakan olarak tarihe geçti.

İBRAHİM YUMAKLI, HİLELİ ÜRETİM YAPAN FİRMALARI İFŞA EDEBİLECEK Mİ?​

Hileli üretimde halk sağlığını tehdit eden firmalar ifşa edilmeyerek korunurken, yeni Bakan İbrahim Yumaklı’nın ise 16 aydır yayınlanmayan taklit ve tağşiş listesine karşı nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Tarım ve Orman Bakanlığından kamuoyuna gıda denetimlerine karşı göstermelik açıklamalar yapılarak sanki hileli üretim yapan firmalara göz açtırılmıyormuş gibi bir algı oluşturulurken, diğer taraftan taklit ve tağşiş listesinin yayınlanmaması yaşanan çelişkiyi gözler önüne seriyor.

HÜKÜMETE YAKIN BÜYÜK GIDA FİRMALARI MI ENGELLİYOR?​

Tarım ve Orman Bakanlığının güvenilirliğini zedelemesine rağmen gıdada taklit ve tağşiş listesinin yayınlanmaması ağır iddiaları gündeme getiriyor. Hükümete yakın büyük gıda firmalarının gıdada taklit ve tağşiş listesinin yayınlanmasına engel olduğuna dair ağır iddialar, kamu vicdanını derinden yaralıyor.

Cherry

Platin Üye
@Frenk ..

Halen daha 1500 kere okuduysam, inanmak istemiorum.. bu sacmaliga.

Frenk

Altın Üye
Et konusu ile ilgili bir sürü anlatım var nasıl tekelleştiği bazı kişilerin eline neden verildiği vs ile ilgili

Yurt dışından ithal edilen canlı sığırlar ülkemizde hayvancılık vs vs vs

Restoranlara gelince öyle bir Tüketim mevcut ki 80 90 milyonluk bu ülkede zaten talebi karşılayamıyoruz sallayın ne olursa olsun kafasına geçilmiş te olabilir :D

kimsenin ne yediği zaten umurunda değil. instagramda reklamı varsa mutlaka harikadır
yedikten sonra da bir harika onayı da yiyenler veriyor....

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Surişler çaamaşır sulu tavuk yapsın.
Önleri açılsın.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Yalnız bu haberlere gerçekten inanmayanlar var hala
Hatta domuz etinin kasaplık hayvan statüsünde olma kararına da inanmamişlardı

Cherry

Platin Üye
Yalnız bu haberlere gerçekten inanmayanlar var hala
Hatta domuz etinin kasaplık hayvan statüsünde olma kararına da inanmamişlardı

Neden kimse ayaklanmadi karsi cikmadi aklim almiyor.

Oysa bazi seylere hemen tepki veriyorlardi.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Oy verdikleri insanların bunu yaptığına inanmak o vebali sırtlamak olurdu

Frenk

Altın Üye
kim nete nasıl ayaklanıyor ?

işe kim gidecek ?
ya da boş olan evdeki rahatını bırakıp neye ayaklanacak

ki Domuz eti olayı ülkemizde yeni bir olay değil. yıllardır besi çiftlikleri var Uğur Dündara bile konu olmuşlardı yanlış hatırlamıyorsam

Domuz bence en son düşünülecek konulardan yediklerimiz arasından

Cherry

Platin Üye
kim nete nasıl ayaklanıyor ?

işe kim gidecek ?
ya da boş olan evdeki rahatını bırakıp neye ayaklanacak

ki Domuz eti olayı ülkemizde yeni bir olay değil. yıllardır besi çiftlikleri var Uğur Dündara bile konu olmuşlardı yanlış hatırlamıyorsam

Domuz bence en son düşünülecek konulardan yediklerimiz arasından

bu konuda kafamda 50 milyon tane sorgu ve ihtimal geciyor inan. ic güclerden dis güclere kadar.
Belkide planladiklari buydu vs vs.

Frenk

Altın Üye
bu eko sistemde yaşıyorsak bir şekilde üzerimizde oynanan ya da oynandığını düşündüğümüz olayların kurbanı olmaktan kaçmak imkansız :D

yaşa gitsin tadını begendiğin her şeyi rahatla ye :D dondurmanı da yala ki en zararlı gıdalardan birisidir market dondurması :D

ölürken bu da eksik kaldı deme ;)

Cherry

Platin Üye
bu eko sistemde yaşıyorsak bir şekilde üzerimizde oynanan ya da oynandığını düşündüğümüz olayların kurbanı olmaktan kaçmak imkansız :D

yaşa gitsin tadını begendiğin her şeyi rahatla ye :D dondurmanı da yala ki en zararlı gıdalardan birisidir market dondurması :D

ölürken bu da eksik kaldı deme ;)

deli seni : ))

Frenk

Altın Üye
gece gece dondurmacım aklıma geldi offffffffff

100 km de gidilmez ki bir donurma için yaaaaaaa

Cherry

Platin Üye
gece gece dondurmacım aklıma geldi offffffffff

100 km de gidilmez ki bir donurma için yaaaaaaa

En güzel dondurmalar italyada oldugu gercekten dogrudur.
Sorgusuz yedim kiyida kösede..

elim külahta gezdi sürekli : )

Frenk

Altın Üye
Bence senin dondurma yemende bir sıkıntı var elin kühata neden geziyor ? insan gibi yesene şunu

İtalya hmmmm gittiğimde denerim nasip olursa bir gün....

hamur işinden başka yiyecek bir şeyleri olması güzel

Cherry

Platin Üye
Bence senin dondurma yemende bir sıkıntı var elin kühata neden geziyor ? insan gibi yesene şunu

İtalya hmmmm gittiğimde denerim nasip olursa bir gün....

hamur işinden başka yiyecek bir şeyleri olması güzel

italyaya gidiorsun ve genelde yürüken dondurmacinin yanindan geciorsun. TIKLIM TIKLIM olan yerde SIKISIK TIKISIK yiyecegime gezerek yemegi tercih ediorsun . öyle düsün.. : )

Sonra tadindan alamiorsun, hava zaten sicak felan..

bi hayal et: ) ankarsin..

Frenk

Altın Üye
Elimde külahla geziyorum desene şuna

Üst Alt