Günahları İtiraf

Cherry

Platin Üye
tumblr_e5419fdf654c15f2fde592a12a57b4fa_4234bf16_540.jpg

Günahlarla yüzleşme, Tanrı’yla konuşma..

Filozof ve Tanrıbilimci Augustinius’un ‘İtiraflar’ kitabını kısaca bu şekilde tanımlayabiliriz. Eseri filozof, Hristiyan olduktan sonra yazmıştır. Adeta günah çıkarma formunda ele alınmış kitapta filozof, hakikatin insanın içinde olduğunu söyler ve ancak buna kendini araştırdığında, sorguladığında ulaşılabileceğine değinir.

Günah çıkarma formunda denmesinin sebebi de, Augustinius’un Tanrı’yı bulmadan önce yaşadıkları, yaptıkları yanlışlar, inançları hakkında pişmanlıklarını, tövbelerini içermesidir. (Filozofun ailesi pagandır, sonrasında Mani dini geçmişi de vardır.) Nitekim filozof da kendisini, o dönemlerinden bahsederken günahkar olarak nitelendirir.

Yeni Platoncu bir felsefeye sahip Augustinius’a göre insan Tanrı ile muazzam bağa sahiptir, Augustinus’un değişiyle İnsan Tanrıdadır. Hakikat ise Tanrı’dır. İnsani ise ancak hakikati mutlu edebilir. Bu bağı anlamak ise felsefe yapmayı gerektirir.

Tuz

Maybe in Another Life...
Pederlerle dert doluyor

UlaK

Bronz Üye
Vahdet-i vücud hatırlatıyor

Eru

Per aspera ad astra...
Gümüş Üye
Aklıma direkt şu güzide eser geldi:

"20 sene boyunca günahlar yazdım, dünyam döndü dışardan baktım. ha bide fani aşkına kandım, töbe töbe tanrım bi kaşara taptım."

Üst Alt