Fayans Temizliği

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
45,588
Çözümler
4
Tepki puanı
13,278
Puanları
113
Konum
.
Cinsiyet
Kadın
Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Deterjan ile temizlik: Fayans temizliği için üretilen deterjanlardan alın. Bu deterjanı sünger yardımıyla fayansa ve fayansların aralarına uygulayın. Böylece fayans temizliği kolayca yapabilirsiniz.

Doğal malzemelerle temizlik: Doğal temizliğin başrolü beyaz sirkededir. Fayans temizliğinde beyaz sirkeden faydalanabilirsiniz. Bir kabın(camsil kabı boyutlarında bir kap) yarısı beyaz sirke yarısını da ılık suyla doldurun. Bu karışımı fayansa dökün ve süngerin sert tarafıyla fayansları ovalayın. Ardından ılık suyla durulayın.

Karbonat çamaşır, suyu karışımıyla da fayanslarınızı temizleyebilirsiniz. Bir kaba 3 ölçü karbonat, 1 ölçü çamaşır suyu koyun. Fayansın üzerine biraz su dökün. Ardından bütün yüzeye bir fırça yardımıyla karışımı yayın. Yarım saat kadar bekleyin. Ardından karışımı bir sünger yardımıyla alın ve fayansları iyice durulayın. Çamaşır suyu kullandığınız için temizlik sırasında dikkatli olun.Derz Temizliği

Derzleri diş fırçası ile ovabilirsiniz. Çamaşır suyunu biraz su ile inceltin ve bu karışı derzlere dökün, ardından da diş fırçasıyla ovun.

Fayans temizliğinde ağır kimyasallar kullanmanız hem sağlığınız hem de fayanslar açısından önerilmez. Çok yoğun kimyasalları tercih etmemelisiniz. Kullandığınız malzeme ne olursa olsun, temizliğin arından fayansı iyice durulamalısınız.

Tavandaki Fayans Nasıl Temizlenir?

Gözenekli fayansların temizliği biraz zorlayıcıdır, çünkü üzerindeki gözenekler ve boşluklarda toz birikir. Birkaç öneri ile, tavandaki gözenekli fayansları temizleyebilirsiniz.

Tavandaki fayansları temizlerken, daha sonra bütün odayı tekrar temizlemek zorunda kalmak istemiyorsanız, yere genişçe bir plastik örtü serin. Böylece, tavandan dökülen tozlar, yerdeki eşyaları kirletmemiş olur.

Tavanı temizlerken, gözünüze toz kaçmaması için, koruyucu gözlük kullanın.

Eğer tavanı uzun süredir temizlemediyseniz, toza karşı yüz maskesi takın.

Özel toz bezleri ile, köşelerdeki örümcek ağlarını da temizlemeye özen göstererek, tavandaki fayansları güzelce silin.

Elektrik süpürgesinin fırçalı uçlarını kullanarak da, gözeneklerin içinde birikmiş zorlu tozlardan kurtulabilirsiniz.
Fayansların üzerinde lekeler varsa, nemli bir bez ile ovalayarak silin.

Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Fayansta oluşan su lekesi için sirkeden yardım alabilirsiniz. Bir kabın içine bir ölçü ılık su ile bir ölçü beyaz sirke koyun. Fayansları hazırladığınız bu karışım ile iyice silin. Ardından fayansı bu karışıma batırdığınız bulaşık süngeri ile silin. Son olarak da fayansı durulayın.

Fayansta oluşan su lekesi için karbonattan yardım alabilirsiniz. Bir kabın içinde bir ölçü su ile bir ölçü karbonatı karıştırın. Kıvamlı bir karışım elde etmeniz gerekiyor. Elde ettiğiniz karışımı lekenin üzerine sürüp bir süre bekleyin. Ardından yüzeyi temiz bir bezle silin. Son olarak yüzeyi bol su ile durulayın.

Tuz ile limon suyunu bir kapta karıştırın. Fayansı sabunlu su ile yıkayın. Ardından yüzeyi hazırladığınız karışım ile temizleyin. Son olarak da yüzeyi ılık su ile iyice durulayın.

Seramik Fayans Temizliği
  • Seramik fayanslarınızın temizliğinde mikrofiber bezi tercih edin.
  • Kovayı yarısına kadar ılık su ile doldurun. Daha sonra basit bir cam silme deterjanını suya ekleyin.
  • Karışımın içerisinde bezi yıkayıp sıkın ve seramik fayanslarınızı silin.
  • Silme işleminin ardından seramik fayanslarınızı deterjandan arınana kadar iyice durulayın.
  • Duruladığınız zemini yumuşak bir bez yardımı ile kurulayın.
  • Kurulama işleminin ardından parlak fayanslar ile karşılaşabilirsiniz.
  • Yemeklerden sıçrayan yağ lekelerine maruz kalan mutfak fayansları da çok çabuk kirlenmektedir. Bu noktada mutfağınızda yer alan seramik fayans temizliğinde, yine yarım kova ılık suya yağ çözücü deterjan ekleyerek fayanslarınıza eski parlak görünümünü kazandırabilirsiniz. Silme işleminin ardından bol su ile durulamayı da unutmayın.
  • Seramik fayanslarınızda kireçlenme söz konusu ise böyle bir durumda, tekrar yarım kova ılık su hazırlayın ve bu kez bir miktar kireç çözücü deterjan ile karışım oluşturun. Daha sonra bu karışım ile fayanslarınızı silip iyice durulayın.
 

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Katılım
28 Şub 2023
Mesajlar
22,377
Çözümler
1
Tepki puanı
3,050
Puanları
113
Yaş
34
Konum
Miuw
Cinsiyet
Kadın
Çok leke olmasına izin vermeyin kiralık evse bilemem
 
Üst Alt