Evliliğinizi Sessizce Sarsan Davranışlar

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
1-Sürekli eleştiri
Nickerson, "Eleştiri, partnerinizin düşünceleri, duyguları, karakteri, görünümü ve davranışları hakkında çok sert kararlar verdiğinizde ortaya çıkar. Eleştiriye bir örnek: "Oh, yani bugün yine kanepede mi oturacaksın, ha? Sen çok tembel bir insansın, asla yardım etmek için hiçbir şey yapmıyorsun" diyor.

Nickerson, sürekli eleştirinin, yargı ve kabul görmeme duygusu taşıdığı için ilişkiyi zedelediğini söylüyor: "Eşiniz tarafından kabul edildiğinizi ve sevildiğinizi hissetmiyorsanız, onunla paylaşmak konusunda kendinizi rahat hissetmezsiniz ve duygusal bağınız hızla bozulur"

2-Hor görme, küçümseme
Nickerson'a göre hor görme bir ilişki için zehir gibi ve şöyle diyor: "Eşimizin değersiz, iğrenç olduğunu sözlerimizle veya yüz ifadelerimizle ilettiğimizde küçümsemeyle hareket ediyoruz" diyor.

Örnek olarak şu cümleleri veriyor: "Bu kadar iğrenç bir insanla evlendiğime inanamıyorum. Gerçekten kendini bırakmışsın. Sana bakmak beni iğrendiriyor."

Nickerson, Dr. Gottman'ın hor görmenin bir evliliğin ilk 6 yılında boşanma için önemli faktörlerden biri olduğunu bulduğunu söylüyor ve şöyle konuşuyor: "Size sürekli ne kadar kusurlu, hatalı olduğunuzu söyleyen birinden hoşlanmak veya güvende hissetmek zor"

3-Duvar örme
Nickerson'a göre bir diğer faktör duvar örme. Bu durum eşiniz konuşurken ondan uzaklaşıp kalkıp odadan çıkmaya kadar gidebilir. Bir ilişki için duvar örmek çok ölümcül. Çünkü aslında partnerimizin bizi dinlediğini; duygularımızı önemsediğini hissetmemiz gerekiyor. Eşimiz bizden uzaklaşırsa, duyulduğumuzu hissetmiyoruz. Anlaşıldığımızı hissetmiyoruz, onaylandığımızı hissetmiyoruz ve kendimizi hiç sevilmemiş biri olarak hissediyoruz" diyor.

4-Savunma
Boşanma işareti olabilecek davranışlardan biri savunma. Dr. Kathy, bunu bir kişinin sorumluluk almak yerine partneriyle konuşmada kendini sürekli savunmaya aldığı zamanlar olarak yorumluyor:

"Örneğin eşiniz yaptığınız bir şey yüzünden neden incindiğini anlatırken siz hemen hızlıca bunun neden yapıldığına dair açıklamalara başlıyorsanız muhtemelen savunmaya yapıyorsunuz demektir. Sürekli savunma bir ilişkin için sorunludur. Çünkü, her iki partner de kendilerini 'güvenli' hissetmek için diğerini etkileyebileceğini hissetmelidir. Bunu yapmamak (Eşinize duygularınızı anlatırken, anlamak ve etkilenmek yerine sürekli savunmaya geçmesi) yapmak eşinizle bağın daha zayıf olmasına yol açar.

PEKİ NE YAPILMALI?
Burada Dr Kathy, bu dört ana sorunun her birinin nasıl ele alınacağını ise şöyle açıklıyor:

Eleştiri: Eşiniz aşırı derecede eleştirel mi? Eğer öyleyse, ondan size nazik şekilde geri bildirimde bulunmasını isteyin.

Küçümseme: İkinizden biri aşağılayarak mı hareket ediyorsunuz? Eğer öyleyse, bunun ilişkiniz için ne kadar zehirli olduğuna dikkat edin ve kendinizi şefkat ve saygıyla iletişim kurmaya zorlayın.

Savunmacılık: Siz veya eşiniz savunma yapıyorsanız, bunu fark etmeye çalışın. İnsanlar herhangi bir açıklama duymadan ya da tartışma yaşamadan önce 'dinlenmek' ister. Kendinize sorun: Fikirlerini tam olarak ifade etti mi ve duygularını doğruladım mı? Eğer evet o zaman açıklamanızı yapmanızda bir sakınca yoktur. Değilse, savunmaya geçmeden önce durun, dinleyin.

Duvar örme: 'İkinizden biri duvar örüyorsa, bunun yerine ara vermeyi deneyin. Birçok insan, bir konuşma sırasında duygusal olarak bunalmış hissettiğinde duvar örebilir. Bir mola isteyin ve sonra sessiz bir yere gidin ve kendinizi sakinleştirin.

SÜREKLİ ÇEKİŞME KİMSEYE YARAMAZ
Daily Mail'e konuşan Dr. Kathy, ilişkilerde çiftlerin kendi davranışlarına dikkat etmesi ve bazen değişiklik yapması gerektiğini söylüyor. Bu durumda partnerinizden de davranışlarını değiştirmesini istemelisiniz

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Bazen her şey boş

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Bunları bilmekle uygulamak çok farklı ve zor.
Eleştiri yapan biri huyundan kolay kolay vazgeçemiyor.Kendimden biliyorum. Bende cümleleri değiştirdim.
Bunu neden böyle yapıyorsun demek yerine böyle yapsan daha iyi olmaz mı? gibi olumlamalar yapıyorum. İşe yarıyor. 🤍 🤗

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Bunları bilmekle uygulamak çok farklı ve zor.
Eleştiri yapan biri huyundan kolay kolay vazgeçemiyor.Kendimden biliyorum. Bende cümleleri değiştirdim.
Bunu neden böyle yapıyorsun demek yerine böyle yapsan daha iyi olmaz mı? gibi olumlamalar yapıyorum. İşe yarıyor. 🤍 🤗
Bu yöntem de karşidaki seni dinleme organı ile dinleyip algiliyorsa geçerli yoksa her yöntem boş kürek çekiş

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Bu yöntem de karşidaki seni dinleme organı ile dinleyip algiliyorsa geçerli yoksa her yöntem boş kürek çekiş
Dinleyebiliyoruz ya onda sorunumuz yok.
Eşim mutsuzsa bende mutsuzum. Onu önemsemezsem iğrenin ucu banada batacak neden dinlemeyeyim. 😅🤣
Dinlemek ülkemizde çok zor,bitirsede bende bir şey söylesem a sunu söyliym sunu anlatıym diye kafamızdan geçirmekten karşımızdaki insanın anlattığından bir halt anlamıyoruz. Sohbettende keyif alamıyoruz. Bunu düzeltmek için biraz kitap okudum.Bende işe yaramıştı 🤍🌼

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Chen ben buna cevap yazdım ama göremedim yollayamadım mı. Bu sabah telefondan kullanıyom.
Alışamadım.

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
1- ortada sarsılacak bir evliliğin olması :honk:

Johns

Gümüş Üye
İki tarafta farketmese de belirli başlı davranışlar inceden soğutur sonra geçmiş olsun.

Bir nevi insanın doğup büyümesi gibi içten içe büyür ve sonuç..

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
İki tarafta farketmese de belirli başlı davranışlar inceden soğutur sonra geçmiş olsun.

Bir nevi insanın doğup büyümesi gibi içten içe büyür ve sonuç..

Tüm ilişkileri soğutuyor böyle davranışlar aslında aile arkadaş vs
En sonunda gereksiz ufak bir şeyde patlak veriyor tahammül bitiyor son damla ile

Üst Alt