Evlenen Kadınların Babasının Soyadını Alacak Olmasını Nasıl Yorumluyorsunuz?

Frenk

Altın Üye
yakında evlilik şartını kaldırırlar tamam işte

Cherry

Platin Üye
Belki işlerinden ötürü almak zorunda, her ikisi alınabilir bu durumda

Eros

Gümüş Üye
Niye evleniyorsunuz ki adamın bir şeyini istemiyorsanız. Elinizden gelse çocuğa aktardığımız genleri ayrıştıracaksınız

Soyun devamı teranesi nerden geldi bilmiyorum ama isteyen alır isteyen almaz. Soy bir tek erkekten mi devam ediyor yani. Bir de kocanın kütüğüne geçme saçmalığı var. Ne alaka anlamış değilim.

Lavinia

Ayın Konuğu
bu kararı yeni duydum aşırı yerinde olmuş.
Ben evlenince kocamın soyuna geçmiyorum babamın soyundanım.
Onun sadece eşiyim hele hele kütük değişmesi falan ne alaka ?

Resmi işlerde karışıklık olmaması için bu şekilde diye ses etmiyorum olaya duygusal bakmaya gerek yok.

Lavinia

Ayın Konuğu
Adı üstüne abi soy adı soyyyy bak sinirlendim yine ya sevmiyorum mantıksız işleri 😂😂

Tupac

Gümüş Üye
bu kararı yeni duydum aşırı yerinde olmuş.
Ben evlenince kocamın soyuna geçmiyorum babamın soyundanım.
Onun sadece eşiyim hele hele kütük değişmesi falan ne alaka ?

Resmi işlerde karışıklık olmaması için bu şekilde diye ses etmiyorum olaya duygusal bakmaya gerek yok.
Resmiyette aslında onun soyuna geçiyorsun. Çocuk olunca onun soyadını alıyor. Bu sefer çıkacak diğer bir kavga çocuk oldu. Benim soyadımı alacak kavgası.

Lavinia

Ayın Konuğu
Resmiyette aslında onun soyuna geçiyorsun. Çocuk olunca onun soyadını alıyor. Bu sefer çıkacak diğer bir kavga çocuk oldu. Benim soyadımı alacak kavgası.
Buda olabilir bak , senin benim olayı çok yaşanıyor hatta öyle ki bazen bi taraf sadece kendi çocuğu zannediyor 😂 Onada çözüm olarak sadece babanın soyadını alabilir olmalı. Soy sop karışacak yoksa.

Tupac

Gümüş Üye
Buda olabilir bak , senin benim olayı çok yaşanıyor hatta öyle ki bazen bi taraf sadece kendi çocuğu zannediyor 😂 Onada çözüm olarak sadece babanın soyadını alabilir olmalı. Soy sop karışacak yoksa.
Sonra o çocuk babadan çıkmıyor o zaman dön başa 😂

Börteçine

Bronz Üye
https://www.forumsal.org/konu/8-yargi-paketinde-soyadi-detayi.15216/

Yazım ve imla hataları düzeltilerek, geçen sene Aralık ayında yazdığım yorumu tekraren;

Benim fikrim şöyle. Kadın, hem kendinden hem de ailesinden şeref sahibidir. Erkeğin ailesinin şerefi gibi kadının ailesinin de şerefi vardır. Erkeğin soyadının değeri gibi kadının de soyadının değeri vardır. Mesela beğenilmeyen İslam hukukunda kadın erkeğin soyadını almaz. Zaten soyadı diye bir şey de yoktur İslam hukukunda. Sosyal yaşamda kendi adıyla ve kızı olduğu babasının adıyla varlık gösterir ve öyle künyelenir. Fatıma binti Muhammed gibi. Yani onun künyesi, markası, karizması, etiketi budur. Muhammet kızı Fatma. Ben buyum arkadaş dedirtir adama. Bunu da kocasına veya topluma artistlik yapmak veya kocasını küçümsemek için yapmıyor bu arada. Ki bu bir kadının aldığı karar değildir. Eski toplumlardan beri böyledir aslında. Yani normali aslında budur ama biz Cumhuriyet ile beraber soyadı kanununa alıştığımız için bize garip geliyor. Kadın ailesinin soyağacı ile de şeref sahibidir ve bunu terk edip kocasının soyadını alması demek kendi soyadına ve geçmişine nankörlük etmek demektir. Asıl değersizlik böyle yapılabilirdi zaten. Ha isteyen kocasının soyadını almaya devam edebilir bunda sorun yok. Ama bir kadın ben kendi soyadıma sahip çıkmak istiyorum düşüncesi ile ailesine, atalarına sadakat gösteriyorsa, bu benim daha çok hoşuma gider ve onun soyadını her ortamda ben ondan daha fazla yüceltirim. Zaten evlilik bağını öyle biriyle kurmuşumdur ki, benim soyadıma aynı düşünce ile benden daha çok bağlılık gösterecektir. Eş durumu budur zaten. Eş olacaksın zıt değil. Diğer yandan bekarlık döneminde mesleği ile ün yapmış kadınlarımız da evlenince soyadı anlamında bazı zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Bu anlamda da etkili bir yenilik olmuş. Bakıyorsun, bazı kadınların iki ismi var. Evleniyor bir de eşinin soyadını alıyor. E aile soyadını da terk etmek istemiyor. Haydaaa, bakıyorsun kimlikte, iş yeri tabelasında, sosyal medyada falan dört isimle dolaşıyor. Dç. Dr. Ayşe Fatma Demir Yılmaz hanım, mail adresinizi alabilir miyim? Tabi buyrun, draysefatmademiryilmaz@itu.gov.tr - Bu nedir ya? İnsanın bir ismi olur, bir de künyesi o kadar.

Ben destekliyorum ve son derece doğru karar.

Nobody

Teknik Admin

Yazım ve imla hataları düzeltilerek, geçen sene Aralık ayında yazdığım yorumu tekraren;

Benim fikrim şöyle. Kadın, hem kendinden hem de ailesinden şeref sahibidir. Erkeğin ailesinin şerefi gibi kadının ailesinin de şerefi vardır. Erkeğin soyadının değeri gibi kadının de soyadının değeri vardır. Mesela beğenilmeyen İslam hukukunda kadın erkeğin soyadını almaz. Zaten soyadı diye bir şey de yoktur İslam hukukunda. Sosyal yaşamda kendi adıyla ve kızı olduğu babasının adıyla varlık gösterir ve öyle künyelenir. Fatıma binti Muhammed gibi. Yani onun künyesi, markası, karizması, etiketi budur. Muhammet kızı Fatma. Ben buyum arkadaş dedirtir adama. Bunu da kocasına veya topluma artistlik yapmak veya kocasını küçümsemek için yapmıyor bu arada. Ki bu bir kadının aldığı karar değildir. Eski toplumlardan beri böyledir aslında. Yani normali aslında budur ama biz Cumhuriyet ile beraber soyadı kanununa alıştığımız için bize garip geliyor. Kadın ailesinin soyağacı ile de şeref sahibidir ve bunu terk edip kocasının soyadını alması demek kendi soyadına ve geçmişine nankörlük etmek demektir. Asıl değersizlik böyle yapılabilirdi zaten. Ha isteyen kocasının soyadını almaya devam edebilir bunda sorun yok. Ama bir kadın ben kendi soyadıma sahip çıkmak istiyorum düşüncesi ile ailesine, atalarına sadakat gösteriyorsa, bu benim daha çok hoşuma gider ve onun soyadını her ortamda ben ondan daha fazla yüceltirim. Zaten evlilik bağını öyle biriyle kurmuşumdur ki, benim soyadıma aynı düşünce ile benden daha çok bağlılık gösterecektir. Eş durumu budur zaten. Eş olacaksın zıt değil. Diğer yandan bekarlık döneminde mesleği ile ün yapmış kadınlarımız da evlenince soyadı anlamında bazı zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Bu anlamda da etkili bir yenilik olmuş. Bakıyorsun, bazı kadınların iki ismi var. Evleniyor bir de eşinin soyadını alıyor. E aile soyadını da terk etmek istemiyor. Haydaaa, bakıyorsun kimlikte, iş yeri tabelasında, sosyal medyada falan dört isimle dolaşıyor. Dç. Dr. Ayşe Fatma Demir Yılmaz hanım, mail adresinizi alabilir miyim? Tabi buyrun, draysefatmademiryilmaz@itu.gov.tr - Bu nedir ya? İnsanın bir ismi olur, bir de künyesi o kadar.

Muhammet kizi fatma ile fatma yilmaz arasinda bir fark goremiyorum ben

Onun disinda İsteyen istedigi soyadini tasimakta ozgur olsun.

O evlilikten dogan cocukta kendi soyadini kendi uydursun o zaman 😂

Bir de sey cok manidar evlenen kadinin babasinin soyadini almasi 😁

Annesinin de soyadini alma hakki olmali

Sonuc olarak ucu hep babaya dokunacak bir sure .d

Börteçine

Bronz Üye
Evlenen kadının babasının soyadını alması diye bir şey yok aslında. Konu başlığında anlam bozukluğu yapılmış. Doğrusu evlenen kadının babasının soyadında kalmaya devam etmesi.

Elbette bu hususta özgür olunması gerekir ki zaten öyle. İsteyen kocasının soyadına geçer, isteyen geçmez.

Lavinia

Ayın Konuğu
Muhammet kizi fatma ile fatma yilmaz arasinda bir fark goremiyorum ben

Onun disinda İsteyen istedigi soyadini tasimakta ozgur olsun.

O evlilikten dogan cocukta kendi soyadini kendi uydursun o zaman 😂

Bir de sey cok manidar evlenen kadinin babasinin soyadini almasi 😁

Annesinin de soyadini alma hakki olmali

Sonuc olarak ucu hep babaya dokunacak bir sure .d
evlenen kadının babasının soyadını alması gerekir derken zaten o soyadıyla o yaşa gelmiş. Bir çocuk annesinin soyadını alamaz çünkü soy babadan geçer.

Burda söz konusu egosal bir yaklaşım değil gerçek ve adil bir yaklaşım olmalı.
Yani herkes babasının soyadını taşımalı.

Lavinia

Ayın Konuğu

çok güzel özetledin katılıyorum bir erkek olarak egosal yaklaşmadıgın içinde ayrıca tebrik ederim 👏🏻 eşimin soyadını almam benim soyumu değiştirmez dolayısıyla mantıksız bir hareket.

birde pamuklara sarıp büyüttüğünüz kızınız büyüyüp sizin soyadınızı silip başka adamın soyadını aldığında ister istemez bir burukluk olur sanıyorum ya.
Üstelik oda kalıcı değil boşandığını düşünün hoppala bütün resmi işler baştan. Sonra tekrar evlendiğini düşün yine bir sürü iş.

Üst Alt