Ekmek ve Vajina sembolizasyonunun tarihsel kökenleri

Sysansi

知彼知己 百戰不殆
Bronz Üye
@ivan divandelen

Ekmek ve vajina arasında kurulan ilişki, antik çağlarda birçok farklı kültürde görülen bir sembolizm biçimidir. Bu sembolizm, genellikle doğurganlık, bereket ve dişilik ile ilişkilendirilir.

Antik Mezopotamya'da, dişi tanrıça İştar'ın sembolü, buğday başağıdır. İştar, hem savaşın hem de doğurganlığın tanrıçası olarak kabul edilir ve ekmek de bereket ve zenginlik sembolüdür. Bu nedenle, İştar'ın sembolü olan buğday başağı, ekmek yapımında kullanılan önemli bir malzeme olarak kabul edilmiştir.

Aynı şekilde, antik Mısır'da da, ekmek ve dişilik arasında bir bağlantı kurulmuştur. Mısır mitolojisinde, bereket ve doğurganlık tanrıçası İsis, "Ekmek-Kraliçesi" olarak anılır. İsis, aynı zamanda bir tür mayalı ekmek olan "Beyaz Ekmek" adı verilen bir yiyeceği de sembolize eder.

Benzer şekilde, antik Sümerlerde de, ekmek ve dişilik arasında bir ilişki kurulmuştur. Eski Sümerler, ekmek yapımında kullanılan mayanın bir dişi tanrıça olan Nidaba ile ilişkilendirildiğine inanırlardı. Nidaba, bilgelik, yazı ve bereket tanrıçası olarak kabul edilir.

Öte yandan, antik Mısır mitolojisinde, dişi tanrıça Tefnut'un vajina sembolü olarak kabul edilen "temmuz" adında bir sembolü vardı. Temmuz, bereket ve doğurganlık sembolü olarak kullanıldı ve Mısır sanatında da sık sık temsil edildi.

Bu sembolizm, antik medeniyetlerde birçok farklı biçimde ortaya çıkmıştır. Ancak, genel olarak ekmek ve vajina arasında kurulan bağlantı, doğurganlık, bereket ve dişilikle ilişkilendirilir.

temmuz burç olarakta ağırlıklı olarak yengeç'e tekabül eder.

yengeç 12 burç arasında en anaç ve doğurgan karakteristiğe sahip burçtur.

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Ananas dan sonra ekmek mi diyecektim ki vaz geçtim konu güzelmiş, beğendim.

Üst Alt