Degersizlik duygusu

CaT

🎈
Board Admin
Her birey zaman zaman kendisini değersiz hissetmektedir. Ancak değersizlik duygusunun sürekli hissedilmesi ve kişilerin hayatını yönlendirmesi ile psikolojik ve duygusal zararlar ortaya çıkmaktadır.

Değersizlik duygusunu hisseden bireyler kendilerini hayatta amaçları yokmuş gibi hissetmektedir. Bu amaçsızlık, kendilerini değersiz konuma yerleştiren bireylerin hayat kalitelerinin düşmesine, yaşamdan zevk almalarına engel olmaktadır.

Değersizlik duygusu, bireylerin kendilerini güzel ve olumlu şeylere yakıştıramamasına neden olmaktadır. Bu kişiler, kendilerinin biri tarafından sevilmeyi, başarılı olmayı hatta haklı olmayı bile hak etmediklerini düşünebilmektedirler. Değersizlik duygusu yaşayan insanlar depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara yatkın olabilmektedirler.

Değersizlik Duygusunun Nedenleri​

Değersizlik duygusu, her bireyde farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Değersizlik hissinin nedenlerinden biri bireylerin yaşadığı psikolojik sorunlardır. Depresyon, kişilik bozuklukları, kaygı bozukluğu, şizofreni gibi sorunlara sahip kişiler kendilerini değersiz görmeye daha meyilli olabilmektedir.

Değersizlik duygusunun nedenlerinden bir diğeri de fiziksel rahatsızlıklardır. Yürüyememek, konuşamamak, tek başına yemek yiyememek gibi fiziksel bir sorunu veya ciddi bir hastalığı bulunan kişiler, kendilerini diğer kişilerden daha yetersiz ve değersiz görebilmektedirler.

Değersizlik duygusunun nedenlerin biri de kişilerin aile içerisinde ve çevrede kıyaslanmaya maruz kalmasıdır. Başkaları ile kıyaslanan bireyler, kendileri diğer insanlardan daha değersiz hissetmeye başlayabilir. Özellikle ebeveynleri tarafından diğer çocuklarla kıyaslanan kişilerin ileride özgüven ve öz saygı eksikliğinin yanı sıra, başka psikolojik sorunlarının da ortaya çıkması mümkün olabilmektedir.

Kendini Değersiz Hisseden Bireylerin Sergilediği Davranışlar

Kendisini değersiz hisseden bireylerin sergilediği davranışların en belirgini, kendisi ile ilgili olumsuz düşüncelere kapılmasıdır. Değersizlik hissi, birçok bireyde farklı şekilde kendini göstermektedir. Kendini değersiz hisseden kişilerin sahip olabileceği özellikler aşağıda listelenmiştir.

• Kendisi ile ilgili sürekli olarak olumsuz düşünme
  • Mutsuzluk, umutsuzluk
  • Sık sık ağlama
  • Amaçsızlık, hedefsizlik
  • Sosyal ortamlardan uzaklaşma
  • Kendisi ile ilgili olumlu düşünceleri ve davranışları reddetme, yakıştıramama
  • İntihar düşünceleri
Değersizlik duygusu hisseden kişilerde ortaya çıkan belirtilerin uzun sürmesi ve giderek daha şiddetli hissedilmesi durumunda profesyonel bir destek alınması faydalı olacaktır.

Değersizlik Duygusunun Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?​

Değersizlik duygusu, bireylerin kendilerini olumsuz konuma yerleştirmeleri nedeniyle yaşamdan zevk alamamalarına yol açmaktadır. Bununla birlikte değersizlik duygusunun yol açtığı birçok psikolojik sorun ve olumsuz davranış bulunmaktadır. Değersizlik duygusunun yol açtığı sorunlar aşağıda listelenmiştir.

• Depresyon
  • Özsaygı eksikliği, özgüven eksikliği
  • Sosyal fobi
  • Kişisel bakımı ihmal etme
  • Alkol, sigara ve madde kullanma
  • İntihar girişimleri

Değersizlik Duygusunun Giderilmesi İçin Neler Yapılmalı?​

Değersizlik duygusu, aşılamadığı takdirde hem psikolojik hem de fiziksel tehlikeler oluşturabilen bir sorundur. Değersizlik duygusunun yoğun hissedilmesi ve aşılamaması bireylerin intihara teşebbüs etmelerine dahi neden olmaktadır. Kendini değerli hissetmeyen kişiler, hayattan zevk almamakta ve güzel günlerin geleceğine inanmamaktadır.

Değersizlik duygusu yaşayan kişilerin bir psikolog ile görüşmesi ve yardım alması tavsiye edilmektedir. Farklı psikoterapötik yöntem ve teknikler ile değersizlik duygusunun aşılması mümkündür. Bunların başında bilimsel olarak kanıtlanmış olan bilişsel davranışçı terapi sayılabilir.

Değersizlik duygusunun aşılması ve yerine özsaygının konulması için bireylerin kendileri de çaba harcamalıdır. Değersizlik duygusunu gidermek için kişilerin yapabileceği basit ama etkili uygulamalar aşağıda listelenmiştir.

Bireylerin kendilerine karşı olumsuz olduğu kadar olumlu anlamda da gerçekçi olması gerekmektedir. Olumlu özelliklere yoğunlaşılması bireylerde özsaygının gelişimine katkı sağlamaktadır.

Bireylerin kendilerinden çok şey beklemesi, değersizlik hissine neden olmaktadır. Yapabileceklerinin ötesinde beklentilere giren kişiler, başarısız olduklarını gördüklerinde kendilerini yetersiz ve değersiz hissetmektedir. Bireylerin sınırlarını iyi belirlemesi, yapabildikleri şeylere odaklanması değersizlik duygusunun azalmasına yardımcı olacaktır.

Bireylerin kendilerini oldukları gibi sevmeleri önemlidir. Her kişi hata yapabilir. Yapılan hatalar, bireyleri değersiz, yetersiz kılmamaktadır. Yapılan hatalar o kişinin de bir insan olduğunun bir göstergesidir. Bireylerin hatalarını da kabul etmesi ve kendini bu şekilde de sevmesi değersizlik duygusunu azaltacaktır.

Stop Motion Love GIF by Mochimochiland

De-Niro

Bronz Üye
Amacsiz yasamak.Bu hepsinin ozeti.Jack London,Martin Eden adli kitabinda "amacini kaybetmis insan,ölümün vadilerin de dolasmaya baslamistir" der ve amacsiz yasayan insanin olume daha yakin oldugunun sathina vurgu yapar.

Son düzenleme:

Serçe

Uzaklaştırıldı
Hayatın en az bir döneminde her insan kendini bir nebze değersiz hissetmiştir. Buna bir psikolojik rahatsizlık teşhisi konmaktan ziyade insani duyguların yaşamın getirdikleri diyerek adlandırmalı ve de bunu yaşayana yüksekten bakmamalı. Zira dediğim gibi herkes hayatında en az diyorum en az bir kere bunu yaşamıştır.

Serçe

Uzaklaştırıldı
Amacsiz yasamak.Bu hepsinin ozeti.Jack London,Martin Eden adli kitabinda "amacini kaybetmis insan,ölümün vadilerin de dolasmaya baslamistir" der ve amacsiz yasayan insanin olume daha yakin oldugunun sathina vurgu yapar.
Ben bunu biraz insanın içindeki inanca bağlıyorum. Hayat boyunca inandığı olgular ile ilerlediğinde bu hissi yaşasa bile her zaman kendine açık bir kapı bırakır ve o kapıdan zamanı geldiğin de girer.
Amaçsız çok uç bir nokta oldu. Bu herşeyden ümidini kesmiş ölüme adım atmış ile değersizlik hissi arasında biraz fark var. İkisini kıyaslamak biraz saçma olur.

De-Niro

Bronz Üye
Ben bunu biraz insanın içindeki inanca bağlıyorum. Hayat boyunca inandığı olgular ile ilerlediğinde bu hissi yaşasa bile her zaman kendine açık bir kapı bırakır ve o kapıdan zamanı geldiğin de girer.
Amaçsız çok uç bir nokta oldu. Bu herşeyden ümidini kesmiş ölüme adım atmış ile değersizlik hissi arasında biraz fark var. İkisini kıyaslamak biraz saçma olur.

Amac sadece inanc uzere kurulmus bir eylem/soylem veye dusunsel devinim degildir yavru kanarya.Manasiz yasamakta bana gore,amacsiz yasamak ile esey bir durumdur.Her iki durumda da insanin manevi recetelere ihtiyaci var.Kimi zaman bir dost eli,kimi zaman da kutsal addettigi ogretilere yonelmek.Aslin da ben yazida verilen temanin kulli olarak amacsizlik ile,ozetlenecegine degindim. :)

Serçe

Uzaklaştırıldı
Amac sadece inanc uzere kurulmus bir eylem/soylem veye dusunsel devinim degildir yavru kanarya.Manasiz yasamakta bana gore,amacsiz yasamak ile esey bir durumdur.Her iki durumda da insanin manevi recetelere ihtiyaci var.Kimi zaman bir dost eli,kimi zaman da kutsal addettigi ogretilere yonelmek.Aslin da ben yazida verilen temanin kulli olarak amacsizlik ile,ozetlenecegine degindim. :)
Değersizlik hissi amaçla adledilen birşey değil bana göre bir hedefin doğrultusunda koşmak ve ulaşmak sizin tamamen değerli hissedeceğiniz anlamını taşımaz.

Değersiz hissetmek ruh ve insan iletişimi ile orantılıdır. Bu anne olur baba olur sevgili kardeş eş dost olur size iyi gelen birinin bir anda size uzaklaşması yada beklemediğiniz birinden bir darbe almak size bu hissi verir buna bir çok örnek verebilirim. Fakat amaç ile değerlsizlik hissi birbirine endeksli değil bana göre sevgili frişof Sjsjssj

De-Niro

Bronz Üye
Değersizlik hissi amaçla adledilen birşey değil bana göre bir hedefin doğrultusunda koşmak ve ulaşmak sizin tamamen değerli hissedeceğiniz anlamını taşımaz.

Değersiz hissetmek ruh ve insan iletişimi ile orantılıdır. Bu anne olur baba olur sevgili kardeş eş dost olur size iyi gelen birinin bir anda size uzaklaşması yada beklemediğiniz birinden bir darbe almak size bu hissi verir buna bir çok örnek verebilirim. Fakat amaç ile değerlsizlik hissi birbirine endeksli değil bana göre sevgili frişof Sjsjssj
Kafami karistirdin bak. :)

Guzel kardesim ben bu dediklerine muhalefet olabilecek bir sey demedim ki.Degersizlik bir yol ise,amacsiz olmak belki de yolun sonudur.Cevaplarini okuyorum da,dediklerin mantikli.Deger konusun da biz erkekler kadinlar kadar yetkin dusunemiyoruz.Yani en azindan ben oyle. :)

Serçe

Uzaklaştırıldı
Kafami karistirdin bak. :)

Guzel kardesim ben bu dediklerine muhalefet olabilecek bir sey demedim ki.Degersizlik bir yol ise,amacsiz olmak belki de yolun sonudur.Cevaplarini okuyorum da,dediklerin mantikli.Deger konusun da biz erkekler kadinlar kadar yetkin dusunemiyoruz.Yani en azindan ben oyle. :)
Hak vermen için yıldırdım seni :D

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Bugün bir psikologun -kendini çok değersiz hisseden biri kendisini seven birine karşı 'benim gibi değersiz birini seviyorsa oda kusurlu ve degersizdir' gözüyle baktığını söylüyordu. Çok ilginç geldi.

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
Bu his çok saçma aynı zamanda çok normal. Biri tarafından değersiz hissettiriliyorsa insan yüklediği anlama dönüp bakmalı ki sorunun orada olduğunu görecektir. Zaten bu durumda o değersizlik hissi değil hayal kırıklığı, karıştırıldığını düşünüyorum. Kendi özdeğersizlik hissinin de insanın anlam arayışından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Her şeyin anlamsız geldiği zamanlarda insanın kendisinin de bi önemi kalmıyor.
Bu yüzden tüm bunlar hem çok saçma hem de çok doğal ve normal.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Değer verdiğin kişi tarafından değersiz hissedersin
Diğerlerinin düşünce ve duyguları umurunda olmaz
Değer vermeyen de değer verdiklerinden değer görmesin inş......

Üst Alt