Genel Forum Paylaşım Sitesi - Forumsa, Forumsal! Hoş geldiniz!

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve giriş yaptıktan sonra, reklamlar görünmez, konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelerimize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlarınızı alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, o halde ne bekliyorsunuz?

Darth Vader’ın Sesi Emekli Oldu

Chen

Üzümsüz Kek
Forum sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
21,277
Tepki puanı
6,044
Konum
Gotham
Cinsiyet
Kadın
Darth Vader‘ın sesi bundan sonra yapay zekâya emanet edilecek. Star Wars’un efsane karakterlerinden Darth Vader’ın ikonik sesi James Earl Jones, karakterin ses haklarını imzalayarak emekliye ayrıldı


Star Wars’ta 32 yılın ardından bir ilk yaşanıyor. 91 yaşındaki aktör James Earl Jones, 40 yılı aşkın bir süre boyunca sinemanın en ikonik kötü adamlardan biri olan Darth Vader’a sesiyle hayat verdikten sonra artık karakterle vedalaşıyor. Böylelikle Darth Vader’ın sesi, artık Jones’un Lucasfilm‘e kullanım izni verdiği ses kayıtlarından yola çıkarak yapay zeka tarafından yaratılacak.

Lucasfilm, daha önce de “The Book of Boba Fett”teki genç Luke Skywalker‘ın (Mark Hamill) sesini yeniden yaratmak için ve “Obi-Wan Kenobi” dizisindeki Darth Vader’ın sesi için yapay zekaya başvurmuştu. Stüdyo bu tarz işlemler için, arşiv kayıtlarından yola çıkarak yapay zeka aracılığıyla yeniden diyaloglar yaratma üstüne çalışan Ukraynalı şirket Respeecher ile çalışıyor.EOhLkf-WoAE1jgp-1024x682.jpg

Lucasfilm’in emektar ses kurgucusu Matthew Wood, 32 yıllık kariyeri boyunca defalarca Jones ile çalıştı. Wood son olarak 2019’da The Rise of Skywalker için Jones’un sesini kaydetti. Aktörün artık Darth Vader’dan uzaklaşmak istediğini dile getirmesinin üstüne, ona Respeecher’ın yapabildiklerini gösteren Wood, böylece Jones’un Vader’ı hayatta tutmak için sesinin haklarını devretmeyi kabul ettiğini belirtiyor.

Darth Vader bundan sonra dijital olarak seslendirilecek ve James Earl Jones’un hayata veda etmesinin ardından yaratılacak Star Wars içerikleri de dahil olmak üzere, tüm yapımlarda o ikonik sesi koruyabilecek.

Darth Vader Kimdir?
Darth Vader, Yıldız Savaşları serisinin orijinal üçlemesi (Yeni Bir Umut, İmparator, Jedi’ın Dönüşü) ve serinin sonradan çekilen öncül üçlemesinin üçüncü filmi olan Sith’in İntikamı filmlerinde yer alan Yıldız Savaşları karakteridir.

Filmlerde giysinin içindeki hâli David Prowse tarafından canlandırılmış ve James Earl Jones tarafından seslendirilmiştir. 2005’te çekilen film olan Sith’in İntikamı’nda ise Hayden Christensen bu rolde yer almıştır.

Vader, Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan AFI’s 100 Years…100 Heroes and Villains listesinde sinema tarihindeki en önemli üçüncü kötü karakteri olarak yer almıştır.

İmparatorluğun gerçek yüzünü yansıtan ve yarı mekanik yarı insan olan Sith Lordu Darth Vader seride gücün karanlık yüzünü yansıtan bir karakterdir. Galaktik İmparatorluk’un yöneticisi İmparator Palpatine’in (Darth Sidious) üçüncü çırağı olan Darth Vader’ın eski adı Anakin Skywalker’dır. 2000’li yıllarda çekilen sonraki üçlemede Skywalker’ın Jedi Şövalyesi oluşu ve Palpatine sayesinde Güç’ün karanlık tarafına geçişi anlatılır. Anakin Skywalker, Güç’ün karanlık tarafına geçtikten sonra ustası tarafından Vader ismini almıştır.
 
Üst Alt