Coca Cola ve kokain

Raison Detre

Altın Üye
Şehir efsanesi değildir.

coca-cola'nın ismi kokain'in hammaddesi olan koka yaprakları ile kola fındıklarından gelmektedir. * 19. yüzyılın eczacı trendi olan mideye, hazımsızlığa, yorgunluğa iyi gelen şerbet furyasından çıkmıştır. bu gibi semptomlara iyi gelmesi için zihin açıcı, kuvvetlendirici içerikler kullanılmıştır. içeceğe tadını veren baskın aromalar da bunlardır.

orijinal tarifteki şurup için galon başına yaklaşık 140 gram eklenmesi gereken (asa candler değiştirdiği kendi tarifinde bunu onda birine kadar azaltmış) koka yaprakları hususunda; şirket 1903 yılına kadar taze yaprak kullanmış, 1903'ten itibaren ise kokaini fabrikada alınmış yaprakları kullanmaya başlamıştır.
1911 yılında bununla yetinmeyen abd hükümeti, coca-cola'dan kafeinin de çıkartılmasını sağlamak için dava açmış, mahkeme şirket lehine karar vermiş ve ancak kafeinin bağımlılık yapıcı özelliği yüzünden ürünün içindekiler kısmına yazılması zorunluluğu getirilebilmiştir.

günümüzde abd'deki koka yaprağı ithal etmeye yetkili tek firma olan stepan company peru'dan ithal edilen yaprakları new jersey'deki tek bir fabrikasında işleyip, kokaini ilaç sektöründe kullanmak için ayırıp, içinde artık etken madde namına bir şey kalmamış koka yaprağı ekstraktını coca-cola'ya satmaktadır.

yani orijinal ürünün zamanında amaçlamış olduğu kokainin uyarıcı etkilerini birçoğumuz hayatımızda hiç yaşamamış olsak da, hepimiz hammaddesinin tadını/aromasını aslında çok iyi biliyoruz.

(alıntıdır)

Coca-Cola veya Coke , The Coca-Cola Company tarafından üretilen gazlı bir meşrubattır . Aslen bir ölçülü içecek olarak pazarlanan ve patentli bir ilaç olarak tasarlanan bu içecek , 19. yüzyılın sonlarında John Stith Pemberton tarafından icat edildi ve pazarlama taktikleri Coca-Cola'yı dünyayı daha soft-Cola'nın egemenliğine taşıyan işadamı Asa Griggs Candler tarafından satın alındı. 20. yüzyıl boyunca içki pazarı. İçeceğin adı, orijinal bileşenlerinden ikisine atıfta bulunur: koka yaprakları ve kola fıstığı.

cık cık.

UKQ40.jpg

Bknz : 20. Yüzyılda kolanın formülünü gizli sanmak.

Son düzenleme:

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Onu ben de duymuştum jfjd

S

Serçe

Evet o böceğin kanı renk veriyormuş kolaya için için :dd

Fluffy

🐼
Elmas Üye
@Armin bey de güzel noktalara parmak basmış

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
coca cola ve pepsi arasındaki tat farkının hepimizin farkında olduğunu düşünüyorum...
abd deki coca cola ile buradaki coca cola arasında da benzer ciddi bir fark var.. ve tuhaf bir şekilde oradaki pepsi daha tercih edilir coca colaya göre...

De-Niro

Bronz Üye
Pepsinin Amerika'daki pazar payinin kiyisina dahi yanasamiyor coca cola.Bunu bildikleri icin hedeflerin de her zaman Dogu ulkeleri vardir.Dogu ulkelerindeki su kaynaklarini tuketmek konusunda,yaptiklarini okusaniz herhalde bir daha coca cola icmeye tovbe edersiniz.

AsteriX

DJ
Şahsen pizza ve burger gibi belli başlı gıdaların yanında arıyorum kolayı sadece, onun dışında görsem de içme isteği oluşmuyor.

Nobody

Teknik Admin
hamburger menülerinde naapıyosunnn ya da pizza :misshonk:
Hamburger güzel ama sevmiyorum hocam sağlıklı değil, pizza severim dışardan nadir yerim. Kardeşim hepsinden çok daha güzel pizza yapar ondan mütevellit daha çok evde yemeyi tercih ediyorum. Sonuçta dışarı da içine ne kattıkları belli değil hocammm ( bunu en iyi sizin bilmeniz lazım :honk: ) Bu tarz tost olsun pizza olsun, hamburger olsun yersem eğer, çay ilk tercihim, yoksa ayran içiyorum. Umarım cevabım sizi tatmin etmiştir Sevgili bi o fizik uzanım. Etmediyse eğer, https://www.forumsal.org/konu/erkekler-neden-tatmin-edecek-kadar-konusmazlar.6457/ şu konuda sorunuzun cevabı mevcuttur tşk.

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
Hamburger güzel ama sevmiyorum hocam sağlıklı değil, pizza severim dışardan nadir yerim. Kardeşim hepsinden çok daha güzel pizza yapar ondan mütevellit daha çok evde yemeyi tercih ediyorum. Sonuçta dışarı da içine ne kattıkları belli değil hocammm ( bunu en iyi sizin bilmeniz lazım :honk: ) Bu tarz tost olsun pizza olsun, hamburger olsun yersem eğer, çay ilk tercihim, yoksa ayran içiyorum. Umarım cevabım sizi tatmin etmiştir Sevgili bi o fizik uzanım. Etmediyse eğer, https://www.forumsal.org/konu/erkekler-neden-tatmin-edecek-kadar-konusmazlar.6457/ şu konuda sorunuzun cevabı mevcuttur tşk.

na annadıyon sen allasen yaa :misshonk:

hamburgerin yanında çay da ne biliyim :T:

Üst Alt