Hoş geldiniz Genel Forum Paylaşım Sitesi - Forumsa, Forumsal!

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir,

Çakralar ve astrolojik bağlantıları (Bu konuyu 1 Kişi görüntülüyor)

Xasthur

Blasphemous
Yönetici
Katılım
1 Mar 2020
Mesajlar
699
Tepki puanı
240
Puanları
43
Cinsiyet
Erkek
CHAKRALAR
Nazan Öngiden

Sanskritçe’de "Çark" ya da "Ateş Çemberi” anlamına gelen chakralar bedenimizdeki enerji merkezleridir. Fiziksel organların kaba anatomiyi temsil etmeleri gibi chakralar da insanın süptil anatomisini temsil ederler. Süptil ve kaba birbirine bağlıdır. 7 chakrayı karşılayan 7 iç salgı bezi vardır. Bundan dolayı da bedenlerimiz süptil ve kaba anatominin dengeliliğini ya da dengesizliğini yansıtırlar. Carl Gustav Jung, chakraların insanda bilincin girişleri olduklarını, kozmostan ve insanın özünden gelen enerjilerin içeriye akışını sağlayan alıcı noktalar olduklarını; chakraların, ruhun eseri olmaları nedeniyle, İlahi Tanrı’nın enerjisiyle daima uyum içinde olduklarını iddia etmiştir.

Sırasıyla inceleyecek olursak;
1.CHAKRA :
Adı: Kök Chakra-Temel Çakra/Muladhara Chakra
Merkezi: Kuyruksokumu (Makatla üreme organlarının arasında bulunur. Kuyruksokumuyla bağı vardır ve aşağıya doğru açılır.)
Rengi: Kırmızı
Elementi: Toprak
Duyu: Koku
Sembolü: 4 yapraklı lotus
Anatomik Bağlantı: Omurga, Kemikler, Dişler ve Tırnaklar gibi bedenin tüm sert bölgeleri. Makat, prostat bezi. Kan ve hücre yapımı.
İlgili Salgı Bezi: Böbreküstü bezleri (Adrenalin ve Noradrenalin salgısı)
Astrolojik Bağlantı:
a)Koç/Mars : İlk yaşam enerjisi, başarma gücü, saldırganlık.
b)Boğa: Dünyaya yakınlık, kararlılık, sahip olma, maddi zevk.
c)Akrep/Pluto : Bilinçsiz bağlanma, cinsel güç, dönüşüm ve yenilenme.
d)Oğlak/Satürn: Bünye ve Kararlılık.
(Ayurvedik öğretilerde tüm yaşamın ilk kaynağı, kök chakrada GÜNEŞ le temsil edilir)
Temel İlke: Var olmak için maddi irade (7. chakranın ruhsal var olma iradesinin zıttı.)
Gelişim Evreleri: 1-7 Yaş / 50-56 Yaş arası
Temel Öğretisi: İlk yaşam enerjisi ve güven. Yeryüzü ve maddi dünyaya bağlılık. İstikrar, başarma gücü.
Kök Chakra diğer yüksek chakraların yaşamsal temelini oluşturur ve yaşam gücünün kaynağıdır. Burada tükenmez kundalin enerjisiyle içiçeyizdir. İç dengeyi sürdürebilmek için 1.chakra 7.chakrayla her zaman uyum içinde olmalıdır. Uyumsuz çalışmasının psikolojik yansıması güvensizlik, öfke, saldırganlık, korkudur. Bedensel olarak tüm bunlar kendini kabızlık ve şişmanlık olarak gösterir. Eğer kök chakra kapanmış ise fiziksel olarak zayıf olmaya eğilim verir. Endişe ve belirsizlik hissi hakim olur.
Chakraları dengelemek için çeşitli terapi şekilleri uygulanır (ses, renk, taş, aroma ve yoga gibi). Kısaca ilişkilendirecek olursak 1.chakranın notası DO, Mantrası LAM, Rengi Kırmızı, Taşı Akik, Hematit, Lal, Kırmızı Mercan,Yakut başlıcalarıdır. Aroma olarak Sedir ağacı ve Karanfil, Yoga şekilleri ise Hatha Yoga ve Kundalini Yoga dır.
Ayrıca meditasyon tüm chakraların dengede çalışması için en etkili yoldur.
2.CHAKRA:
Adı: Kuyruksokumu chakrası/Svadhistana Chakra
Merkezi: Çapraz merkez (Cinsel organların üstündedir. Sakrum bağlantılıdır ve öne doğru açılır.)
Rengi: Turuncu
Elementi: Su
Duyu: Tat
Sembolü: 6 yapraklı lotus
Anatomik Bağlantı: Leğen kuşağı kemikleri, üreme organları, böbrekler, mesane, kan, lenf, mide suyu ve sperm gibi bütün sıvılar.
İlgili Salgı Bezi: Gonadlar; Testis/vücut dışında testis torbasında, Ovaryum (o)/karın boşluğunun iki tarafında yer alır. Testosteron, Östrojen ve Progesteron hormonlarını salgılarlar.
Astrolojik Bağlantı:
a)Yengeç/Ay : Duygu zenginliği, alıcılık , verimlilik ve doğurganlık
b)Terazi/Venüs: Kişinin kendine ilgi göstermesi, eş olma temelindeki ilişkiler, bedensellik, yaratıcılık.
c)Akrep/Pluto : Bedensel arzu, cinsel birleşme sırasında kişinin egosunu terkederek kişiliğini dönüştürmesi.
Temel İlke:Varlığın yaratıcı üremesi.
Gelişim Evreleri: 8-14 yaş/ 57-63 Yaş aralığı.
Temel Öğretisi: Hayat, şehvet, erotizm, yaratıcılık, huşu ve heves dolu olarak akan ilksel duygular.
2.chakra evrensel enerjinin dişi yönünü temsil eder. Tüm biyolojik yaşamın kaynağı su ile tanımlanır ve astrolojik anlamda duyguları temsil eder. Çoğu durumda bu merkezin yetersiz çalışması çocukluğa hatta bebekliğe kadar uzanabilir. Kendi cinselliklerini ve tutkularını bastıran anne-babalar çocuklarını yeterince dokunma, okşama, şefkat ve sevgiden mahrum bırakmışsalar eğer duygusal felç ve cinsel soğukluk ya da aşırı cinsel istekler ve patlamalar şeklinde gözükebilir. Uyumlu çalışmasında su unsuru temizler ve saflaştırır. Yaşamsal akışı engelleyen tıkanıklıkları çözer ve sürükler. Bedensel olarak bu böbreklerin ve mesanenin temizleyici fonksiyonlarıyla kendini gösterir. Ruhsal düzeyde ise, bizim yaşamı her an yenilenen bir şeymiş gibi görmemize yol açan özgür duygular şeklinde görülür.
Terapi Şekilleri: Ses: Nota RE, Mantra: VAM/Renk: Turuncu/Taş: Ay taşı, Karnel/Aroma: Ylang-ylang, Sandal ağacı/Yoga şekli: Tantra yoga.
3.CHAKRA:
Adı: Solar Pleksüs , Güneş Sinirağı Chakrası/ Manipura Chakra
Merkezi: Göbek (Göbeğin iki parmak kadar üstündedir. Öne doğru açılır)
Rengi: Sarı (altın rengine kadar uzanan tonlar)
Element: Ateş
Duyu: Görme
Sembolü: 10 yapraklı lotus
Anatomik Bağlantı: Sırtın altı, karın, sindirim sistemi, mide, karaciğer, dalak, safra kesesi, otonom sinir sistemi.
İlgili Salgı Bezi: Pankreas (İnsülin ve Glukagon salgılar/Karbonhidrat mekanizmasını ve kandaki şeker miktarını ayarlar.Yağ ve protein dengesini sağlar)
Astrolojik Bağlantı:
a)Aslan/Güneş: Sıcaklık, güç, bolluk, takdir toplamak, güç ve toplumsal mevki için uğraşma.
b)Yay/Jüpiter: Yaşam deneyimini kabullenme, gelişim ve genişleme, sentez, bilgelik, bütünlük.
c)Başak/Merkür: Sınıflandırma, analiz, itaat, nefsini yenerek hizmet etme, kendini adama.
d)Mars: Enerji ve faaliyet, eylem iradesi, öne çıkarma.
Temel İlke: Varlığın şekillenmesi
Gelişim Evreleri: 15-21 yaş/64-70 Yaş aralığı.
Temel Öğretisi: Kişiliğin ortaya çıkması, duygu ve yaşantıların özümsenmesi, kişinin varlığının şekillenmesi, etki ve güç, kuvvet ve bolluk, akıl, tecrübeleri aşmak.
Bu chakrada insanlarla ve maddi dünyayla ilişki içine gireriz. Bedenimizin duygusal enerjiyi yaydığı bölgesi burasıdır. Ülserler, midevi sorunlar ve karaciğer, dalak ve pankreasa ait rahatsızlıklar hep dengesiz duygulardan kaynaklanırlar. Pozitif ve negatif enerji kutbiyetleri de burada yer alır. Uyumlu çalışmasında kendimizi aydınlanmış ve neşe dolu hissederiz. Uyumsuzluğunda ise kasvetli ve dengesiz hissederiz. İçimizde bulamadığımız kabullenme ve tatmini maddi dünyada ararız. Bu chakra, duygusal hassasiyetlerin ve kişisel güç konularının temizlenme, arınma odasıdır.
Terapi şekilleri: Ses: Nota Mİ, Mantra RAM/Renk: Sarı/Taş: Kaplan gözü, Amber, Topaz, Sitrin/Aroma: Lavanta, Biberiye, Bergamut/Yoga şekli: Karma Yoga.
 

Chen

Moderatör
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
713
Tepki puanı
212
Puanları
43
Yaş
32
Cinsiyet
Kadın
Bende çakra yetmezliği var ileri derecede
 

Bu Konu Görüntüleyen Kullanıcılar (Kullanıcılar: 0, Ziyaretçiler: 1)

Benzer konular

Üst Alt