Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Hikayesi

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu

Boyunun Ölçüsünü Almak

Giriştiği işte umduğunu bulamamak, başarısız olmak.

Bir yaz günü birkaç genç ırmağa yüzmeye gitmiş. Aralarından birisi arkadaşlarına hava atarak, kendi boyunun çok uzun olduğunu ve ırmağın en derin yerinin bile onun boyunu geçemediğini iddia etmiş. Arkadaşları bunun üzerine ona bir oyun oynamaya karar vermişler ve onu ırmağın en derin yerine götürüp, ‘bak burası o kadar derin değil, burada boyunu ölç de görelim’ demişler. Arkadaşlarının sözlerine inanıp derinliğe giden genç, suyun boyunu aşmasıyla batağa saplanmış. Arkadaşları telaşla onu çıkarıp baygın halde evine götürmüşler. Gencin annesi onu öyle görünce telaşlanıp, oğluna ne olduğunu sormuş. Gençler ise oğlunun ırmakta boyunun ölçüsünü alırken azıcık kısa geldiğini söylemişler.

Nobody

Teknik Admin
Gencin annesi onu öyle görünce telaşlanıp, oğluna ne olduğunu sormuş. Gençler ise oğlunun ırmakta boyunun ölçüsünü alırken azıcık kısa geldiğini söylemişler.
hmmm azıcık kısa gelmiş allahtan, biraz fazla kısa gelse mazallah "Boyunun Ölçüsünü Almak" deyimini kullanamayabilirmişiz.

Diemti

WoodStock 🤘☮️
Çoğu insan kendi boyunun ölçüsünü kendisi almakta zorlanır; fakat hayat boyunun ölçüsünü -mecazen- öyle bir aldırtıyor ki, hayattan soğuyorsun.

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
Ben çok aldım yaa, zaten boyum kısa benim kabullendim artık :honk:

alcatraz

🍻
Moderatör
bi de "boyu devrilesice" var. acaba bu hikayedeki kahramanlarla girintili mi :T:

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Boyunun ölçüsü diyince
D7şl3k

Üst Alt