Boğaz Ağrısı için Pratik Öneriler

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Boğaz ağrısı tedavisi, nedenine bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle viral veya bakteriyel bir enfeksiyonla ilgiliyse bir doktora danışmak en iyisidir.

Ancak boğaz ağrısını tetikleyici şeyin türü ne olursa olsun, yardımcı olması için bazı doğal yöntemler bulunabilir. Bu yöntemler boğazı yumuşatır ve alerjenlerin ve zararlı mikroorganizmaların varlığını azaltır. Ek olarak, bağışıklık sistemini güçlendirir ve daha büyük bir rahatlama hissi yaratırlar.

Bal

Boğaz ağrısını yatıştırmanın en iyi doğal çözümlerinden biri şüphesiz baldır. Yumuşatıcı özelliğinden dolayı bu bölgedeki yanmayı en aza indirir. Bal ayrıca öksürüğe karşı da olumlu etki gösterir.

Nasıl kullanılır?

- İlk seçenek, her 3 saatte bir bir çay kaşığı bal tüketmektir.

- Baldan yararlanmanın bir başka yolu da sıcak suya veya çaya eklemektir.

- Etkisini artırmak için ezilmiş sarımsak ile de birleştirilebilir.

Tuzlu Su ile Gargara

Boğaz ağrısı için geleneksel bir çare tuzlu su ile gargara yapmaktır. Hafif antibakteriyel ve antiseptik etkisi sayesinde boğazdaki bakteri varlığının azalmasına yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

- İlk olarak, bir bardak ılık su ile yarım çay kaşığı tuzu karıştırın.

- Daha sonra 2 veya 3 dakika gargara yapın.

- Bir iyileşme görene kadar her 3 saatte bir bunu tekrarlayın.

Papatya Çayı

Papatya çayı iyi bilinen bir doğal ağrı kesicidir. Eski zamanlardan beri tıbbi bir takviye olarak kullanılmaktadır. İltihap önleyici özellikleri boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur. Araştırmalara göre papatya esansiyel yağlarının solunması, boğaz ağrısı da dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabiliyor. Ayrıca bu faydası, çay olarak içildiğinde de alınabiliyor.

Nasıl kullanılır?

- Yapmanız gereken ilk şey, bir yemek kaşığı papatya çiçeğini bir bardak sıcak suya batırmak.

- İçecek ılıklaştığında süzün ve sıvıyı tüketin.

- İyileşme hissedene kadar tedaviyi tekrarlayın. Çayı günde 2 veya 3 kez alabilirsiniz.

Meyan Kökü

Meyan kökü, boğaz ağrısını yatıştırmak için doğal bir çaredir. Bitkinin başka yararları da vardır ancak popüler yararlarından biri tahriş ve yanmayı azaltmaktır. Araştırmalar, suyla birleştirilip gargara yapıldığında boğaz ağrısı için etkili olduğunu gösteriyor.

Nasıl kullanılır?

- Yarım bardak kaynar suya bir çay kaşığı meyan kökü dökün.

- Daha sonra ılık hale gelince süzgeçten süzün.

- Son olarak 2 veya 3 dakika gargara yapın.

- Rahatlama hissedene kadar tekrarlayın.

Nane

Hem çay olarak alındığında hem de nane yağı olarak kullanıldığında boğaz ağrısının tedavisine yardımcı olabilir. Nanede boğaz zarındaki tahrişi yatıştırmaya yardımcı olan mentol adı verilen aktif bir bileşik bulunur. Ayrıca mukusu inceltir ve rahatsızlığı yatıştırır.

Araştırmalara göre, nane ayrıca enfeksiyonların tedavisini destekleyen iltihap önleyici, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Soğuk algınlığı, grip ve alerji durumunda iyi bir iyileştirici takviyedir.

Nasıl kullanılır?

- İlk seçenek, bir bardak kaynar suya bir avuç nane yaprağı eklemektir.

- İçecek çöktüğünde, süzün ve ılık olarak tüketin.

- İstenirse, nane esansiyel yağını zeytin veya Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirin. Bu yağ ile boyuna ve göğse masaj yaparak ağrıları hafifletebilirsiniz. Uçucu yağları yutmaktan kaçının.

Şayet iltihabıniz varsa sürekli yutma gafletinde bulunmayın, tükürük. Balgamlı balgamlı tükürün efenim..

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Bal gerçekten çok işe yarıyor bir de adaçayı ile gargara yapmak boğazdaki ağrıyı hafifletip rahatlatıyor.
Yine kronik devam eden boğaz enfeksiyonlari için (doğal) elma sirkeli gargara ve adaçayını kaynamış suda 10 dk bekleyerek demlemek de çok işe yarıyor

döngüsel

Don't give up!
Süper Mod
3 gün üstüste ıhlamur içtim, başka hiçbir şey kullanmadım ve öksürüğüm geçti. Alakası var mı bilmiyorum, çok da şiddetli öksürmüyordum.

Cafuné

Altın Üye
Öksürüğe ayva çayı da çok iyi geliyor ama hazır olanlarından değil.
ayvayı doğrayıp elma ile içine biraz şeker katıp kaynatıyorsunuz. Öksürüğü direk geçiriyor

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Geçen de birinden duydum elmayı kabuğunu soymadan hafifçe közleyip birini öyle yiyorsunuz
Diğer közlenmiş elmayı da ilk sıcaği geçip ılıyınca boynunuza sariyormuşsunuz

Ben denemedim ama onda işe yarıyor sürekli böyle yapıyorlarmiş

S

Serçe

Öksürüğe keçiboynuzu pekmezi terayağ ve su ile macun kıvamına getirip yenildiğinde direkt kesiyor

Cafuné

Altın Üye
Geçen de birinden duydum elmayı kabuğunu soymadan hafifçe közleyip birini öyle yiyorsunuz
Diğer közlenmiş elmayı da ilk sıcaği geçip ılıyınca boynunuza sariyormuşsunuz

Ben denemedim ama onda işe yarıyor sürekli böyle yapıyorlarmiş
İlginçmiş ikincisi

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Genelde eskilerin tarifleri işe yarayabiliyor.
Bence kesinlikle işe yarıyor eskilerin metodu daha ilaçsiz bir hayat için

Önceden pek beğenmezdik kocakari ilaçlari filan denilip biraz hakir görülürdü Sanirim doğal seylere dönüyoruz artık

Cafuné

Altın Üye
Bence kesinlikle işe yarıyor eskilerin metodu daha ilaçsiz bir hayat için

Önceden pek beğenmezdik kocakari ilaçlari filan denilip biraz hakir görülürdü Sanirim doğal seylere dönüyoruz artık
Aynen öyle her şeyin artık doğalını arıyoruz.
Aslında bir yerde de iyi oluyor sürekli ilaçlara bağlı kalmamalıyız bence.

CaT

🎈
Board Admin
Sick Kill Me GIF

Frenk

Altın Üye
Anti bakteriyel spreyler var bence yüzyılın icadı

Frenk

Altın Üye
Ben pastil aldim eczaneden, cassisliymis türkcesi neydi frenk mi djjdjs
pastil alırken şeker içermemesine özen göster
yapılan araştırmalar boğazdaki bakterilerin üremesine şekerli ortamlar çok iyi geliyormuş

• Beğen
Tepkiler: CaT
Üst Alt