Azerbaycan ve Dağlık Karabağ Terör Örgütü Çatışması Durduruldu

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Azerbaycan askerlerinin pazar günü sabah saat 10:00'da Dağlık Karabağ teröristlerinin bulunduğu bir araca ateş açtığını kaydeden Savunma Bakanlığı, Karabağ tarafının 3, Azerbaycan tarafının 2 Şehit verdiğini, her iki taraftan 1'er yaralı olduğunu aktardı.

thumbs_b_c_2021c13da92a038c1c4ec4aaadb74f92_edit_47375689407873.jpg
Rus barış gücünün çabaları sayesinde çatışmanın sona erdiğini bildiren bakanlık, Rus barış gücü komutanlığının vaka hakkında Azerbaycan ve Ermeni taraflarıyla soruşturma yürüttüğünün altını çizdi.

Dün Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Rus barış gücü birliklerinin konuşlandırıldığı ve Ermeni nüfusun yaşadığı Azerbaycan topraklarına Ermenistan'dan Hankendi-Halfeli-Turşsu yolu kullanılarak askeri teçhizat, mühimmat ve personel nakliyesi yapıldığı bilgisi edindiklerini, bunun üzerine Azerbaycan askerlerinin harekete geçtiğini belirtmişti.

İddiaları reddeden Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, bölgeye uluslararası gözlem misyonu gönderilmesi gerektiğini dile getirmişti.

Son düzenleme:
  • Sad
Tepkiler: CaT

Lucas

Gümüş Üye
@Chen napıyosun sen senden beklemezdim dicem ama muhtemelen yanlışlıkla olmuştur. Azerbaycan ve Dağlık Karabağ kolluk kuvvetleri mi?

Karabağ tarafı diye bir şey yok ki. Karabağ denen bölge dağıyla taşıyla bize ait. Orada bulunanlar kendini öyle görüyor diye öyle yazmamız gerekmez. Orada bulunan "kolluk kuvvetleri" teröristlerdir.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
@Chen napıyosun sen senden beklemezdim dicem ama muhtemelen yanlışlıkla olmuştur. Azerbaycan ve Dağlık Karabağ kolluk kuvvetleri mi?

Karabağ tarafı diye bir şey yok ki. Karabağ denen bölge dağıyla taşıyla bize ait. Orada bulunanlar kendini öyle görüyor diye öyle yazmamız gerekmez. Orada bulunan "kolluk kuvvetleri" teröristlerdir.
Pekı düzeltelim haberi

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Ama yine düzgün düzenlenmedi. Karabağ tarafı diye bir şey yok.
Azeri askerleri yerine Azerbaycan askerleri diye düzeltilirse güzel olur. Teşekkür ederim.
Evet şimdi nasıl

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Şimdi daha iyi ama okunaklı değil. Çünkü Dağlık Karabağ terör örgütü demek doğru değil. Karabağ'daki teröristler yazılması daha uygun.
İnşallah anlam kayması olmamiştir

Haber ajansların bu şekilde intikal etmiş haber düzelttim hassasiyetini anliyorum

Lucas

Gümüş Üye
İnşallah anlam kayması olmamiştir

Haber ajansların bu şekilde intikal etmiş haber düzelttim hassasiyetini anliyorum
Bu haberi ilk halindeki gibi paylaşan ajansın ermeni taraftarı olduğu çok açık.

Dağlık Karabağ diye bir bölgemiz bulunmuyor mesela. Sadece Karabağ bölgesi var. O tabiri ermeni medyası ve onların sahipleri kullanıyor. Çünkü özerk olduklarını iddia ediyorlar.
Orada ayrıca bir ülke olduklarını iddia ettikleri için de kolluk kuvvetleri, polis vs gibi şeyler yazıyorlar lakin ermenistan bile tanımamış orayı ülke olarak. Böylece herhangi bir kolluk kuvvetleri söz konusu olamaz.

Kısacası epey fark var bu kavramların kullanımı arasında.

Düzelttiğin için çok teşekkür ederim.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Bu haberi ilk halindeki gibi paylaşan ajansın ermeni taraftarı olduğu çok açık.

Dağlık Karabağ diye bir bölgemiz bulunmuyor mesela. Sadece Karabağ bölgesi var. O tabiri ermeni medyası ve onların sahipleri kullanıyor. Çünkü özerk olduklarını iddia ediyorlar.
Orada ayrıca bir ülke olduklarını iddia ettikleri için de kolluk kuvvetleri, polis vs gibi şeyler yazıyorlar lakin ermenistan bile tanımamış orayı ülke olarak. Böylece herhangi bir kolluk kuvvetleri söz konusu olamaz.

Kısacası epey fark var bu kavramların kullanımı arasında.

Düzelttiğin için çok teşekkür ederim.
@Lucas ama bizim tvler bile öyle haber sunuyor

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Ayrıca kardeş diyoruz ama Rusya'ya sarıldığımız gibi Azerbaycan'a sarılmıyoruz bence biraz yönetimsel sıkıntılarımız var

Lucas

Gümüş Üye
@Lucas ama bizim tvler bile öyle haber sunuyor
Hepsinin aynı burada (ilk biçimde) yazıldığı gibi haber sunduğunu zannetmiyorum çünkü ben de takip ediyorum. Lakin bu çok sakıncalı bir üslup. Direkt onların varlığını, "devlet"ini falan kabul etmeye eşdeğer bu.

Hatta bu sebepten ötürü bizim Savunma Bakanlığı yazılarda" geçici olarak Karabağ'da konuşlanmış rus barış gücü" diyor. Özellikle "geçici" olduklarını belirtiyorlar. İnce konular.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Hepsinin aynı burada (ilk biçimde) yazıldığı gibi haber sunduğunu zannetmiyorum çünkü ben de takip ediyorum. Lakin bu çok sakıncalı bir üslup. Direkt onların varlığını, "devlet"ini falan kabul etmeye eşdeğer bu.

Hatta bu sebepten ötürü bizim Savunma Bakanlığı yazılarda" geçici olarak Karabağ'da konuşlanmış rus barış gücü" diyor. Özellikle "geçici" olduklarını belirtiyorlar. İnce konular.
İsrail de böyle böyle ele geçirdi Filistin' i :(

Lucas

Gümüş Üye
İsrail de böyle böyle ele geçirdi Filistin' i :(
O konu daha da karışık. Bizim mevzudan çok daha karışık. Lakin dediğin gibi oldu, evet.

Bu tür yazılar tehlikelidir ve Türkiye içinde başka bir devletin yaranması gibi düşünebilirsiniz. Tabii buna kimse onay vermez. O yüzden yıllardır mücadele var. Detaylara girmiyorum.

Üst Alt