"Ant-Man & The Wasp: Quantumania" Marvel'ın En Kötüleri Arasına Girdi

Çetin

Mezarkabul
Uzaklaştırıldı
7f06684c59d9b0199b4117c246e9362b.jpg

Ant-Man üçlemesini sonlandıran film, Marvel Sinematik Evreni'nin son 12 yıldaki en kötü gişe hasılatını elde etti.

Şubat ayında vizyona giren ve Marvel Sinematik Evreni'nin 5. fazını başlatan "Ant-Man and the Wasp: Quantumania" filmi, üçlemeyi sonlandırmanın yanı sıra MCU'nun hikayesini gelecekteki "Avengers: The Kang Dynasty" gibi filmlere bağlamak açısından önem taşıyordu. Ancak ne yazık ki izleyicilerden ve eleştirmenlerden geçer not alamadı. Filmin düşük eleştirel puanlarını düşük gişe hasılatı takip etti.

"Quantumania"nın dünya çapındaki toplam hasılatı 476 milyon dolar oldu. Serinin bir önceki filmi "Ant-Man and the Wasp" 622 milyon dolar, ilk film "Ant-Man" ise 519 milyon dolar hasılat elde etmişti. "Quantumania" hem Ant-Man serisindeki en düşük kazanca imza attı hem de Marvel Studios'un son 12 yıldaki (pandemi dönemi hariç) en kötü gişe hasılatını elde etti.

Filmin geniş bir izleyici kitlesi bulamamasına birkaç faktör katkıda bulundu; ancak, dış nedenlerin hiçbiri filmin kendisinden daha önemli değil. "Quantumania"nın çıkışından önceki 4. faz, serideki en düzensiz dönem olarak hayranlar tarafından çok eleştirildi ama yine de "Spider-Man: No Way Home", "Black Panther: Wakanda Forever" gibi başarılı olan filmler vardı. 5. fazın başlangıcı ise beklentileri karşılamadı.

"Ant-Man and the Wasp: Quantumania" hayranların yeni bir aşamaya geçerken görmek istediği kadar güçlü bir film değildi. Bu da gişe hasılatına doğrudan yansıdı. Pandemi döneminde izleyiciyle buluşan MCU filmlerinden "Black Widow" 379 milyon dolar, "Eternals" 402 milyon dolar, "Shang-Chi ve On Halka Efsanesi" ise 432 milyon dolar hasılat elde etmişti. "Quantumania"da ise pandeminin seyirciyi kısıtlayan koşullarından hiçbiri yoktu. Son MCU filmi "Galaksinin Koruyucuları 3"ün henüz vizyona gireli üç hafta olmasına rağmen 660 milyon dolara ulaşması da "Quantumania"nın başarısızlığını göz önüne seriyor.

Beyazperde

De-Niro

Bronz Üye
Marvel'in tek derdi var para.Ant Man,Black Widow,Black Panter,Black Adam vb filmler sanat anlamında bir şey katmaz insana.Estetiği seven,efekt ve teknoloji meraklıları izler sever saygı duyarım,lakin bu tür yapımlar özellikle çocukların imge ve hayal dünyasını körelttiğine inanıyorum.Umarım bir an önce iflas eder Marvel. :)

Çetin

Mezarkabul
Uzaklaştırıldı
Marvel'in tek derdi var para.Ant Man,Black Widow,Black Panter,Black Adam vb filmler sanat anlamında bir şey katmaz insana.Estetiği seven,efekt ve teknoloji meraklıları izler sever saygı duyarım,lakin bu tür yapımlar özellikle çocukların imge ve hayal dünyasını körelttiğine inanıyorum.Umarım bir an önce iflas eder Marvel. :)
Black Adam, DC ürünü...

Bu arada Marvel'ın da DC'nin de bir çok ürününü beğenerek takip ediyorum. Bu ürünleri sevmemin en büyük sebebi fantastik film ve dizileri sevmemle ilgili... Boş bir konuyu sadece efekt için izlemem.

De-Niro

Bronz Üye
Black Adam, DC ürünü...

Bu arada Marvel'ın da DC'nin de bir çok ürününü beğenerek takip ediyorum. Bu ürünleri sevmemin en büyük sebebi fantastik film ve dizileri sevmemle ilgili... Boş bir konuyu sadece efekt için izlemem.

Saygı duyarım hocam.Afişlerden ve tanıtımlarından gördüğüm kadar aşinayım ben Black Adam'a,farklı bir yapım şirketinin olsa da,hiç izlemeden dahi konusunun diğer yapımlardan farklı olmadığına eminim.Siz seversiniz izlerseniz bu sizin özgürlük alanınız,lakin benzer yapımların tamamının içeriğinin boş olduğunu düşünüyorum.Sinema bir sanat dalıdır ve sanatın insana bir şeyler katması gerekmektedir.Bu filmleri izledikten sonra sizin hayata bakış açınızda bir değişim,veya kişiliğinize müspet mana da bir katkı yaptığını düşünüyor musunuz?Şayet yapıyorsa nedir paylaşmak ister misiniz bizimle?

Çetin

Mezarkabul
Uzaklaştırıldı
Saygı duyarım hocam.Afişlerden ve tanıtımlarından gördüğüm kadar aşinayım ben Black Adam'a,farklı bir yapım şirketinin olsa da,hiç izlemeden dahi konusunun diğer yapımlardan farklı olmadığına eminim.Siz seversiniz izlerseniz bu sizin özgürlük alanınız,lakin benzer yapımların tamamının içeriğinin boş olduğunu düşünüyorum.Sinema bir sanat dalıdır ve sanatın insana bir şeyler katması gerekmektedir.Bu filmleri izledikten sonra sizin hayata bakış açınızda bir değişim,veya kişiliğinize müspet mana da bir katkı yaptığını düşünüyor musunuz?Şayet yapıyorsa nedir paylaşmak ister misiniz bizimle?
İzlemekteki amacım kişiliğime bir şey katması değil zaten... Sadece keyifli zaman geçirmek. :)

De-Niro

Bronz Üye
İzlemekteki amacım kişiliğime bir şey katması değil zaten... Sadece keyifli zaman geçirmek. :)

Ha işte tam vurgu yaptığınız nokta.Sinema da amaç zaman geçirmek değildir.Sinema zamanı doldurmak için vardır.Ben sizin bu raddede görsel efektler ve sıradışı karakter tiplemelerinden dolayı izlediğinizi düşünüyorum.Belli bir alışkanlıktan sonra Batı'ının sinema dili veya drama türündeki yapımlar geneli diyemesem de Marvel filmi izleyen çoğunluğa yavan geliyor.Ayrıca dünya Sinema Eleştirmenleri Konsürsiyumu'nun kendi tanımlama literatüründe izleyici kelimesi için tanımı şu:"Bir filmi görmek için değil yaşamak için izleyen" biz hangisiyiz hocam?Gören mi,yoksa yaşan izleyici mi? :)

SleepleSsS

Yorumbaz
5. fazda patladılar

dc ye de ders olsun bu

Üst Alt