Anadolu'nun Türkleşme Süreci Kısaca

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
39,805
Çözümler
3
Tepki puanı
11,440
Puanları
113
Konum
.
Cinsiyet
Kadın
Anadolu’nun Türkleşmesi kısa bir süre zarfında olmamıştır. Gayet uzun bir tarihi süreci vardır. Bu sürecin uzun olmasında etkili olan durumlardan bir tanesi Türk boylarının yüzyıllar boyunca yaptıkları akınlardır. Anadolu’nun Türkleşmesinde iki büyük göç dalgası yaşanmıştır. İlk büyük göç dalgası Malazgirt Savaşı’ndan sonra yaşanmıştır. İkinci büyük göç dalgası ise Moğol İstilası’ndan sonra yaşanmıştır.


1018 tarihinde Çağrı Bey, Doğu Anadolu’ya sefer yaparak Anadolu’ya ilk seferini düzenlemiştir. Bu akınlar sırasında ise Anadolu’nun durumu oldukça karışıktır. 6. ve 7. yüzyılda gerçekleşen Arap-Bizans ve Sasani-Bizans mücadeleleri Anadolu için büyük bir yıkım olmuştur. Birçok köy ve bölge zarar görmüştür. Özellikle Bizans devletinin kötü yönetiminin ardından Anadolu’daki birçok bölge nüfus bakımından azalmış ve ıssızlaşmış hâle gelmiştir.

Böyle güçsüz bir Anadolu’ya da Türkler bir sürü akın gerçekleştirdi. Bu olayın dışında 1040 yılında gerçekleşen Dandanakan Savaşı ile birlikte Gaznenelileri yenen Selçuklular kendi devletlerini kurdular. Bu durum ile Türklerin Anadolu’ya yerleşme süreçleri hızlandı. Anadolu’nun Türkleşmesindeki dönüm noktalarından biri Malazgirt Savaşı olmuştur. Sınırlardaki boyların Malazgirt Savaşı ile beraber önlerine bir ülkenin açılmış olduğunu anladılar. Böylece boylar Anadolu’ya yayılmış oldu. Bu durum ve Moğol İstilası ile beraber Anadolu’ya Türk göçü inanılmaz bir şekilde artmıştır. Böylece Anadolu da Türk nüfusu da arttığı için Bizans’ın gücü gerilerken Anadolu da yavaş yavaş Türkleşmeye başlamıştır.
 

Frenk

Altın Üye
Katılım
13 Ağu 2023
Mesajlar
4,023
Tepki puanı
581
Puanları
113
Konum
ErenKöy
Cinsiyet
Erkek
Bu minik hatırlatma için teşekkür ederim kendi adıma
 
Üst Alt