Genel Forum Paylaşım Sitesi - Forumsa, Forumsal! Hoş geldiniz!

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve giriş yaptıktan sonra, reklamlar görünmez, konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelerimize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlarınızı alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, o halde ne bekliyorsunuz?

Almanya Huawei Konusunda ABD'ye Tavır Aldı

Chen

Üzümsüz Kek
Forum sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
21,277
Tepki puanı
6,044
Konum
Gotham
Cinsiyet
Kadın
Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump’ın başkanlık döneminde Huawei’yi Çin devletiyle doğrudan ilişki kurduğu nedeniyle kara listeye aldı. Ardından başkanlığa Joe Biden geçtikten sonra durum devam ederken Huawei ve ZTE ekipmanlarının ülkeye girişi tamamen yasaklandı. Fakat Almanya buna karşı çıkarak Huawei ve ağ ekipmanlarının ülkede yasaklanmasını istemiyor. Bunun yerine daha farklı çözümler üzerinde duruyor.


Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei’yi kara listeye almasından uzun süre sonra geçtiğimiz günlerde telekomünikasyon ekipmanlarını da kullanmama kararı aldı. Fakat Almanya, Çin merkezli teknoloji devi Huawei’yi yasaklamak istemiyor. Almanya, ürünleri tamamen yasaklamak yerine ülkeye giren tüm telekomünikasyon ekipmanlarının incelemesinin artması gerektiğine belirtiyor.


Almanya, 2020 yılında telekomünikasyon üreticilerini incelemek için mevzuatta düzenlenmeler yaptı. Bu mevzuatta, Almanya’nın ulusal güvenliğini iyileştirmek için Huawei dahil tüm telekomünikasyon ekipmanlarının incelenmesini artırabileceği yer alıyor


Huawei ise Amerika Birleşik Devletleri’nin ambargolarıyla mücadele edemeyerek Avrupa pazarından çekilmeye başladı. Çin merkezli marka, tüm bunlara rağmen iddiaları kabul etmiyor ve şu sözleri paylaşıyor:

“Ağların güvenli kullanımı, bir sağlayıcının menşe ülkesinden bağımsızdır. Yalnızca endüstri ve düzenleyici makamlar arasındaki uluslararası işbirliğinde küresel standartlar aracılığıyla sağlanabilir.”

Amerika Birleşik Devletleri Huawei’nin yaptığı açıklamayı kabul etmezken ek olarak yine aynı gerekçeyle TikTok uygulamasının da ülkede kullanılmasını yasakladı. Ayrıca firmanın bilgi toplandığına dair belgelerinin de ellerinde olduğunu belirtiyor. Ülkenin uyguladığı bu yasaklar, bazı kişiler tarafından ticari olarak görülüp destek görmezken diğerler tarafından da doğru bulunuyor.
 
Üst Alt