Alman gazeteci Günter Wallraff takma adı “Ali Levent Sinirlioğlu”

Cherry

Platin Üye
Alman gazeteci Günter Wallraff, 1983 yılında sıra dışı bir iş yapmaya karar vermişti. Kılık değiştirip 2 yıl boyunca Türk işçisi “Ali Levent Sinirlioğlu” takma adıyla çalışacak, böylece misafir işçilerin çalışma şartlarını yakından görmüş olacaktı.

Siyah bir peruk ve lens taktı. Türk bir babanın Yunanistan’da büyüyen oğlu olarak Türkçesinin az olduğunu söyleyecekti. Tüm hazırlıklarını tamamladıktan sonra gazeteye ilan verdi: “Sağlam ve yapılı yabancı işçi iş arıyor. Ağır ve pis işlerde çalışırım. Ücret önemli değil.” İlk bulduğu işlerden biri inşaat işiydi:

GCidJC1XoAEpFFs.jpg

“Bir inşaat firmasında işe başlıyorum. Bana buyrulan ilk iş, öteki işçilerden farkımı ortaya koyuyor. Öyle ya yerimin neresi olduğunu başından bilmeliyim! Tuvaletler temizlenecekmiş! Görevim işçilerin kullandığı en az 1 haftadır tıkalı olan tuvaletleri temizlemek…

Dizlerime kadar dışkının içerisindeyim. Şef bağırıyor: “Kovayı küreği al, temizle şurayı fazla sallanma.” İçeride inanılmaz bir koku var, işin sırf eziyet olsun diye verildiği belli. Ustabaşına gidip boruların tıkanık olduğunu, tesisatçıların girmesi gerektiğini söylüyorum.

Bana “Sen işine bak, düşünmeyi eşeklere bıraksan iyi edersin, ne de olsa onların kafaları daha büyüktür” diyor. Pekala! Elimde kova-kürek tuvalet temizlerken girip çıkanlar da oluyor. İki Alman laflıyor: “Hep aynı, bizim bokumuzu sizlere temizletiyorlar.”

GCidMbAWwAAS7G_.jpg
GCidNUGXQAAEs1f.jpg
GCidOB2WgAAkT0S.jpg
GCidOwLWQAADHtF.jpg

Wallraff, çiftliklerde, fabrikalarda, madenlerde çalışıyordu. Bir ara çalıştığı iş yerine ziyarette bulunan Bavyera Başbakanı Strauss'la bile tanışmış, siyah peruğu ve lensiyle kendisini “Ali” olarak tanıtmıştı.

Berlin’de oynanan Almanya-Türkiye maçını izlemeye gitmiş, burada ırkçılığa maruz kalmış, saçlarına sigara atılmış, başından aşaWallraff, çiftliklerde, fabrikalarda, madenlerde çalışıyordu. Bir ara çalıştığı iş yerine ziyarette bulunan Bavyera Başbakanı Strauss'la bile tanışmış, siyah peruğu ve lensiyle kendisini “Ali” olarak tanıtmıştı.

Berlin’de oynanan Almanya-Türkiye maçını izlemeye gitmiş, burada ırkçılığa maruz kalmış, saçlarına sigara atılmış, başından aşağı bira boşaltılmıştı. Tribünde neonazilerin arasında kalınca canını kurtarmak için ilk kez “Ali” kimliğini reddetmek zorunda kaldı. Tribünde neonazilerin arasında kalınca canını kurtarmak için ilk kez “Ali” kimliğini reddetmek zorunda kaldı.

Wallraff, Thyssen’de çalıştığı için ömür boyu taşıyacağı kronik hastalığa yakalandı.

“Çalıştığım yerde biriken metal tozdan kimse görmeden bir avuç alıyorum. Bir taş kadar ağır. Bremen Üniversitesi’ne bağlı bir enstitüye göndererek analizini istiyorum. Bir süre sonra sonuçlar geliyor. Raporda şimdiye kadar bu derece tehlikeli dozda bir maddeyle karşılaşmadıkları yazıyor. Neler yok ki! Astat, baryum, kurşun, krom, demir, civa, kobalt, bakır, rodyum, çinko, krom, gadolin, niob, titan, vanadyum, volfram, sirkonyum… Ve tam 25 zehirli madde daha!”

GCidXmTWcAAcK6F.jpg

GCidYdRXoAAKRQR.jpg

Wallraff, iki yıl boyunca misafir işçilerin çalışma şartlarını yakından gördü. Küçük ve kısa süreli işlerin dışında McDonald's ve Thyssen gibi büyük işletmelerde iş buldu, ilaç geliştirme laboratuvarında üzerinde ilaç denenen insanların arasında yer aldı. Bir süre nükleer enerji santralinde çalıştı ve buradaki Türk işçilerin tehlikeli dozda ışına maruz kaldığına şahit oldu.

İşin sonunda gördüklerini “En Alttakiler” isimli kitabında anlattı. Kitap yayınlandıktan sonra büyük ses getirdi, pek çok dile çevrildi. Kitapta geçen şirketler Wallraff’a dava açtı. Bu işi neden yaptığını soranlara şöyle söylüyordu: "Toplumun maskesini düşürmek için kılık değiştirmek zorundaydım."

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
Güzel ama zorlu bir görev olmuş. Adamı red hot chili peppers solistinede benzeten olmamış bu da iyi kılık değiştirmesinin sonucu sanırım.

Cherry

Platin Üye
Güzel ama zorlu bir görev olmuş. Adamı red hot chili peppers solistinede benzeten olmamış bu da iyi kılık değiştirmesinin sonucu sanırım.

bir reportajinda :

Günter Wallraff: "Birkaç küçük değişiklik gerekliydi: Özel yapım ve geceleri sürekli takabileceğiniz ve yüksek düzeyde toza dayanabilecek kadar ince olan birkaç koyu renkli kontakt lens. Özellikle sıkı bir şekilde düğümlenip yapıştırılmış çok koyu, egzotik bir peruk, sonra biraz eğittiğim bir dil, yabancıların konuşma tarzından tamamen farklıydı ama yabancıları dinlemiyorlardi zaten , bu yüzden fark edilmiyordu.

Cherry

Platin Üye
Kesinlikle asiri tipik alman gibi duruyordu : )

Cherry

Platin Üye
sonucta gercekleri anlatmaya calismis.. bir sekilde.
O zamanda bunu yapmis olmasi bile cok sasirtici aslinda.

Cherry

Platin Üye
Benim dedem buraya ilk gelenlerdendi : )

Oda o zamanlar cok zor sartlar altinda calismis.

Babaannem ama cok fena kadinmis : ) Laf atan almanlara semsiyesini kafalarina gecirirmis : ) Tab cok güzelde bir kadinmis o zamanlar : )

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
90lar da kazlı çeşme deri atölyelerinde çalışsaymış mesela ya da cam işciliğinde çalışsaymış. Acaba ne düşünürdü merak ediyorum.

Cherry

Platin Üye
90lar da kazlı çeşme deri atölyelerinde çalışsaymış mesela ya da cam işciliğinde çalışsaymış. Acaba ne düşünürdü merak ediyorum.

galiba dedemin TR de pek fazla is hayati olmamisti, köy yasantisi haricinde : )
emekli olunca hemen TR ye yerlesmislerdi zaten : ) ne düsünürdü bilmiorum ..

Agir sartlar altinda calismislar ama güzel de para kazanmislar nihayetinde.

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
galiba dedemin TR de pek fazla is hayati olmamisti, köy yasantisi haricinde : )
emekli olunca hemen TR ye yerlesmislerdi zaten : ) ne düsünürdü bilmiorum ..

Agir sartlar altinda calismislar ama güzel de para kazanmislar nihayetinde.
Maalesef şu an mümkün değil işte. Ama zamanında iyi kazanmışsa güzel

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
Mümkün olmayan ne onu anlamadim : )
Para kazanmak .d herşey pahalı hayat şartları enflasyon vs
Tabi sen dededen zenginsen o ayrı .d şimdi deme sakın eski disneyland olan yer benim dedimin portakal bahçeleriydi .d

Cherry

Platin Üye

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Araştırmacı gazeteci derken herkesin beklediği bu galiba

Üst Alt