Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
download_edit_102601528637988.jpg

1- İki cinsiyet vardır: Kadın ve erkek.

2- Bayan yalnızca bir hitap şeklidir, cinsiyet yerine kullanılmaz.

3- Yolda bir kadınla konuşmanız gerektiğinde elbette "kadın/karı/kız/hatun bakar mısınız?" demeyeceksiniz. "Erkek/adam/herif bakar mısınız?" diyor musunuz? Hayır. Demek ki konu hitap yerine geçen "bayan" değil; cinsiyet yerine kullanılan "bayan".

6407273786b2452ca86051bf_edit_102590523798927.jpg

4- Yalnızca hitapla kısıtlı durumlarda "Hanımefendi ya da bayan" diyebilirsiniz ki bir kadın olarak şahsi önerim "Hanımefendi" diye hitap edilmesidir.

5- Erkeğe "erkek" denildiği durumlarda kadına da "kadın" denilir. "Bayanlar kırılgandır ama erkekler dayanıklıdır", "Erkekler tuvaleti sağda, bayanlar solda" denilemez. Bilgi formlarında cinsiyerinizi belirtmeniz gereken yerde genelde iki hane vardır. Bunlardan biri bayan diğeri erkek şeklinde görünüyorsa o formu doldurmayın.

3571273_759478177e05ae3e55f150644245fd05_1366x1366_edit_102581552147366.jpg

6- Bayanlar reyonu, bayan milletvekilleri, bayanlar futbol takımı, bayanlar tuvaleti gibi birliktelikler yanlış. Lütfen onları ayırın.

7- Kız diye bir cinsiyet de yoktur. Kadın/erkek; tıp dilinde dişi/erkek olarak geçer. Bunların küçük boylarına kız/oğlan denir.

8- Ayıp olan kadın demek değil,
kadın kelimesinin çağrışımlarını ayıp bulup bir cinsiyeti nazikleştirmeye ya da bayanlaştırmaya çalışmaktır. Bayan kadın olmanın ayıp sanıldığı ve sayıldığı tutucu anlayışın kelimesidir.

9- "Büyütecek ne var" demeyin Bayan diyenlere tepki koyup Siz de büyütün ki azalarak bitsin.

10- Yine karıştırırsanız şuradan aklınıza gelsin: Günün adı "8 Mart Dünya Bayanlar Günü" değil "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"

ytutyu_edit_102575193310387.png

Son düzenleme:

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Women Day Female Power GIF by Rob Diaz

Güzel bir gün dilerim. :kalp:

Promete

Uzaklaştırıldı
Ekli dosyayı görüntüle 5002

1- İki cinsiyet vardır: Kadın ve erkek.

2- Bayan yalnızca bir hitap şeklidir, cinsiyet yerine kullanılmaz.

3- Yolda bir kadınla konuşmanız gerektiğinde elbette "kadın/karı/kız/hatun bakar mısınız?" demeyeceksiniz. "Erkek/adam/herif bakar mısınız?" diyor musunuz? Hayır. Demek ki konu hitap yerine geçen "bayan" değil; cinsiyet yerine kullanılan "bayan".

Ekli dosyayı görüntüle 5003

4- Yalnızca hitapla kısıtlı durumlarda "Hanımefendi ya da bayan" diyebilirsiniz ki bir kadın olarak şahsi önerim "Hanımefendi" diye hitap edilmesidir.

5- Erkeğe "erkek" denildiği durumlarda kadına da "kadın" denilir. "Bayanlar kırılgandır ama erkekler dayanıklıdır", "Erkekler tuvaleti sağda, bayanlar solda" denilemez. Bilgi formlarında cinsiyerinizi belirtmeniz gereken yerde genelde iki hane vardır. Bunlardan biri bayan diğeri erkek şeklinde görünüyorsa o formu doldurmayın.

Ekli dosyayı görüntüle 5004

6- Bayanlar reyonu, bayan milletvekilleri, bayanlar futbol takımı, bayanlar tuvaleti gibi birliktelikler yanlış. Lütfen onları ayırın.

7- Kız diye bir cinsiyet de yoktur. Kadın/erkek; tıp dilinde dişi/erkek olarak geçer. Bunların küçük boylarına kız/oğlan denir.

8- Ayıp olan kadın demek değil,
kadın kelimesinin çağrışımlarını ayıp bulup bir cinsiyeti nazikleştirmeye ya da bayanlaştırmaya çalışmaktır. Bayan kadın olmanın ayıp sanıldığı ve sayıldığı tutucu anlayışın kelimesidir.

9- "Büyütecek ne var" demeyin Bayan diyenlere tepki koyup Siz de büyütün ki azalarak bitsin.

10- Yine karıştırırsanız şuradan aklınıza gelsin: Günün adı "8 Mart Dünya Bayanlar Günü" değil "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"

Ekli dosyayı görüntüle 5005
Bu günün bu kadar basitleştirip, kapitalizmin oyuncağı haline gelmesini yadırgıyorum. 8 Mart sadece kadınlar günü değildir. Dünya Emekçi kadınlar günüüdür. Bir sonra ki mesaj...

Promete

Uzaklaştırıldı
8 Mart Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği mücadelenin meşalesinin adıdır. 8 Mart 1857‘de, bundan tam 158 yıl önce ABD‘de 40 bin kadın dokuma işçisinin, kadın işçilerin işten çıkarılmalarını ve düşük ücret verilmesini protesto etmek amacıyla ilk kez direndikleri ve greve gittikleri tarihtir. Kadınlar çalıştıkları fabrikayı işgal ettiler ve polis müdahalesiyle karşılaştılar. Olaylar sırasında çıkan yangında 128 kadın hayatını kaybetti.

1910 yılında Kopenhag‘da II. Enternasyonale bağlı sosyalist kadınların yaptığı Uluslararası Kadınlar Konferansı‘nda Clara Zetkin‘in önerisi üzerine 8 Mart, Amerika‘da grev sırasında çıkan yangında ölen işçi kadınların anısına "2. Enternasyonel Kadın Mücadele Günü" olarak ilan edildi.

Promete

Uzaklaştırıldı
Beni bir sen anlıyorsun nunu'cum 😊

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Beni bir sen anlıyorsun nunu'cum 😊
Ben 8 martın başlangıç hikayesini okumuştum.
Fakat hafızam çok iyi değil paylaşımından okuyunca onları andığımız için mutlu oldum.
Aynı şekilde tüm kadınların gününün kutlanması da bende bir eksiklik hissettirmiyor.
Fakat ben böyle günlere çok takılan biri değilim sevgililer her gün kıymet bilmeli kadınlara her gün kıymet verilmeli babalara her gün böyle yani
Ama sevdiklerimi arayıp kadınlar gününüz kutlu olsun deyip mutlu etmeyi severim.🤗

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Eczaneden atarax istedim uyku uyuyamıyorum yaşananlardan diyerek..
Karanfille birlikte ilaç verdiler kadınlar gününüz kutlu olsun dediler.. Güzel insanlar var ya kötüler kadar çok değil ama varlar ve çok kıymetliler.🌸

CipraLex

Gümüş Üye
Eczaneden atarax istedim uyku uyuyamıyorum yaşananlardan diyerek..
Karanfille birlikte ilaç verdiler kadınlar gününüz kutlu olsun dediler.. Güzel insanlar var ya kötüler kadar çok değil ama varlar ve çok kıymetliler.🌸
Geçmiş olsun da atarax neden? Genelde anksiyete için kullanılıyordu yanlış bilmiyorsam..:D

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Geçmiş olsun da atarax neden? Genelde anksiyete için kullanılıyordu yanlış bilmiyorsam..:D
Uyuyamıyorum. 3 4 5 saat gözlerimden yaşlar akıyor bazen uyuyamıyorum. Depreme üzüldüğümden beri uykum bozuldu zaten hemen uyanan biriyim kedide uyandırıyor 1 günde 1 saat uyudum akşam uyuyayım diye akşam oldu gene uyuyamadım.
sabah uyudum e 2 gün uyumamış oldum 1 gün uyudum 10 saat 2 gün tekrar uyumadım. Bağışıklık bok oldu ağzımda yaralar falan çıktı.
Rahatsızlandım.
Daha izlemiyorum haber insta falan bakmıyorum deprem haberlerine. Telef oldum.

CipraLex

Gümüş Üye
Uyuyamıyorum. 3 4 5 saat gözlerimden yaşlar akıyor bazen uyuyamıyorum. Depreme üzüldüğümden beri uykum bozuldu zaten hemen uyanan biriyim kedide uyandırıyor 1 günde 1 saat uyudum akşam uyuyayım diye akşam oldu gene uyuyamadım.
sabah uyudum e 2 gün uyumamış oldum 1 gün uyudum 10 saat 2 gün tekrar uyumadım. Bağışıklık bok oldu ağzımda yaralar falan çıktı.
Rahatsızlandım.
Daha izlemiyorum haber insta falan bakmıyorum deprem haberlerine. Telef oldum.
Geçmiş olsun o zaman ilaç konusunda gecikmişsin bile bence. Bu arada ağız içi yaralara dikkat et. Hatta imkan varsa mutlaka bir doktora görün.

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Geçmiş olsun o zaman ilaç konusunda gecikmişsin bile bence. Bu arada ağız içi yaralara dikkat et. Hatta imkan varsa mutlaka bir doktora görün.

Sağolasın,
Yaraları geçirdim her gün zencefilli ballı limonlu çay içiyorum.C vitamini başladım. D3 vitamini ampul kırdım.Toparlarım.
Ağız yarası bağışıklık düşmesinin en belirgin özelliklerinden biri aslında.
Uykusuzluk+ stres+ üzüntü sebep olamayacakları hastalık yok.

CipraLex

Gümüş Üye
Sağolasın,
Yaraları geçirdim her gün zencefilli ballı limonlu çay içiyorum.C vitamini başladım. D3 vitamini ampul kırdım.Toparlarım.
Ağız yarası bağışıklık düşmesinin en belirgin özelliklerinden biri aslında.
Uykusuzluk+ stres+ üzüntü sebep olamayacakları hastalık yok.
Aynen hem bağışıklık hem de behçet hastalığı diye bir hastalığın belirteci olabiliyor.

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Aynen hem bağışıklık hem de behçet hastalığı diye bir hastalığın belirteci olabiliyor.
Sürekli çıktığında mı peki normal arada bir olan yaralarda dahil mi ?
Ben ilk kez duyuyorum behçet hastalığı.

CipraLex

Gümüş Üye
Sürekli çıktığında mı peki normal arada bir olan yaralarda dahil mi ?
Ben ilk kez duyuyorum behçet hastalığı.
Sıklık kısmını bilmiyorum. Üveit diye bir rahatsızlık geçirdiğimde duymuştum bende ilk defa bu hastalığı. Doktor ağız yaraların oluyor mu diye sormuştu. Ben de arada bir oluyor bölye sıcak bir şeyler içtiğinde falan dedim yok yok öyle değil sebepsiz çıkıyormu diye ısrarla sorunca nedenini sormuştum. O zaman behçet hastalığından bahsetmişti ve test istemişti. Testide ilginç. Kalın bir şırınga ucu ile deride yara açıyorlar ve öyle bırakıp 1 2 gün sonra mı ne boyutuna iyileşmesine bakıp bahçet hastalığı var mı yokmu diye bakıyorlardı..:D

Üst Alt