2. Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali

Chen

Forum Sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
29,822
Çözümler
3
Tepki puanı
8,464
Puanları
113
Yaş
35
Konum
.
Cinsiyet
Kadın
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla ve Diyarbakır Valiliği ileDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile düzenlenen 2. Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali, 12 Ekim Çarşamba günü söyleşi, masterclass, film gösterimleri ve ödül törenleri dahil görkemli bir açılış töreniyle sinemaseverlere kapılarını açtı.


Geride kalan ilk gün heyecanının ardından üç gün boyunca festival çoşkusu yaşatacak olan 2. Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali’nin ilk etkinliği, festival kapsamında Onur Ödülüne layık görülen oyuncu Parla Şenol ile gerçekleştirilen masterclass oldu. Gazeteci Kıvanç Terzioğlu’nun yürüttüğü masterclassta Şenol, oyunculuk tecrübelerini katılımcılara anlattı. Söyleşi esnasında katılımcıların merak ettiklerini de cevaplayan Şenol, İran’da kadınların başlattığı saç kesme eylemine destek vererek bir tutam saçını kesti.

“Kültür İçin En Önemli Araç Sinema”
Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali’nin açılış töreni ise, Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Geceye onur ödüllü oyuncu Parla Şenol, Kültür Bakanlığı temsilcisi oyuncu İpek Tuzcuoğlu, oyuncu-yönetmen Görkem Yeltan ve yönetmenler Ömür Atay ile Banu Sıvacı gibi sinema sektörü profesyonelleri katıldı.


Oyuncu Gizem Erman Soysaldı’nın sunuculuğunda gerçekleşen törene, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da katıldı. Gecede konuşan festival direktörü Serhat Gönen, Diyarbakır’ın kültür yapısına, estetik ve teknik gelişimine öncülük etmek adına harekete geçtiklerini ve festivali düzenlediklerini belirtti.


Festivalin danışmanlığını üstlenen İpek Tuzcuoğlu, festivalin paylaşımcı olduğuna dikkat çekerek tüm katılımcılara açılış töreninde selamlayarak yarışmada olan herkesin şanslı olduğuna dikkat çekti.

Cezmi Baskın, Suna Selen ve Parla Şenol’a Ödül


Festival kapsamında verilen Emek ve Onur ödülleri de sahiplerine takdim edildi. Sami Hazinses adına verilen Emek Ödülü Suna Selen‘e, Sezai Karakoç adına verilen Emek Ödülü ise Cezmi Baskın‘a layık görüldü. Festival kapsamında bu yıl ilk kez verilen Onur Ödülü ise Parla Şenol’a takdim edildi.

Festival 4 Gün Boyunca Film Gösterimlerine, Söyleşilere ve Masterclasslara Ev Sahipliği Yapacak


Festival kapsamında düzenlenecek olan tüm etkinlikler, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde sinemaseverlerle buluşmaya devam edecek. Festival kapsamında yarışan kısa filmlerin gösterimi ise, iki salonda gerçekleştirilecek. Gösterimler, dört gün boyunca saat 13.00’da başlayacak ve 19.00’a kadar sürecek. Filmler günde dört farklı seansta izleyicilerle buluşacak.14 Ekim Cuma günü; 14:00’da yönetmen Ramazan Kılıç’ın “Kısa Film Yapımı” söyleşisi, 15.00’da yönetmen Banu Sıvacı’nın “Fikirden Senaryoya Senaryodan Filme” söyleşisi, 17.00’da oyuncu Erkan Avcı’nın “Oyunculuk Sohbetleri” söyleşisi ve 18.00’da Alican Yücesoy’un “Sinemada Oyunculuk” konulu söyleşileri düzenlenecek. Festivalin son günü olan 15 Ekim Cumartesi günü ise; 13.00’da yapımcı Bulut Reyhanoğlu’nun “Bağımsız Sinemada Yaratıcı Yapımcılık” söyleşisi, 14.00’da yönetmen Gözde Kural’ın “Senaryodan Beyazperdeye” söyleşisi ve 15.00’da Ulusal Kısa Film Jüri Başkanı yönetmen Ömür Atay’ın masterclass çalışması gerçekleştirilecek.

15 Ekim’de Ödüller Sahiplerini Bulacak


Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali’nde Ulusal Kısa Kurmaca, Ulusal Kısa Belgesel ve Uluslararası Kısa Film Yarışması olmak üzere üç ayrı kategoride 10 film yarışacak. Festivale başvuran ve ana seçkiye seçilen kısa filmler, toplam 15 ödül heykelciği ve 40 bin TL’lik ödül için yarışacak. Jüri üyeleri tarafından belirlenen sonuçlar, 15 Ekim akşamı saat 19.00’da İç Kale Eski Cezaevi’nde düzenlenecek olan ödül töreninde açıklanacak.
 
Üst Alt