Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
tarihin_en_buyuk_acilarindan_biri_yasandi_endulus_te_h21986_085ae-0104202015857342574fc5eb8b-0104202267bd024e.jpg

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya'daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini (Gırnata) kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir.

Durumun zorluğunun bilincinde olan Haçlı ordusunun komutanı kaleyi düşürmek için değişik taktikler düşünmektedir. En sonunda aklına bir fikir gelir. 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil, kaledekilere seslenir;

"Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım" der. Bunun üzerine gerekli görüşmeler sonrasında Müslümanlar canlarının kurtarılması karşılığında kaleyi teslim ederler. Ertesi gün sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar , 'Bizi öldürmeyeceğinize dair yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz' derler.

1-nisan-saka-gunu-nasil-ortaya-cikti-listelist-girnata-haclilar-endulus-muslumanlari-010420225b370e92.jpg

Bu söz üzerine Haçlı ordusunun komutanı "Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur" diye cevap verir ve Bütün Müslümanlar orada şehit edilirler. Hikaye'ye göre o gün bugündür. 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır. Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış ve binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan bugün 'şaka günü' olarak kutlanmakta.

Birçok insanın belki de bilmediği, binlerce Müslümanın katledildiği 1 Nisan, günümüzde artık şaka ve eğlence günü olarak kutlanmakta. Zannedildiği gibi şaka günü olmayan 1 Nisan, bu bilgilere göre aslında Müslümanlar için büyük bir trajediye karşılık geliyor.

Roma İmparatoru Sezar M.Ö. 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, çok uzun bir süre daha, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa'da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen Mart ayının 25'inde başlardı.

Sezar'dan tam 1610 yıl sonra, 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa'da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart'tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan'a "aptallar günü" adını verdiler. Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı.

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
ilk okulda öğretmenimiz yapardı 1 nisan şakası .s.s
ünide de hoşlandığım biri ilanı aşk edip 1 nisan demişti :honk:

ben şahsen hiç sevmem bu günü .s.s

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Neyi kutladiğimizi bilmiyoruz :(

• Beğen
Tepkiler: CaT

limonata

Altın Üye
Neyse ki çok aptalca bir gün olarak görmüştüm hep

SleepleSsS

Yorumbaz
O zamanlar bile dinle kandırma varmış pehhh

pumpkin

Elmas Üye
sevinçle hüzünü bi aarada yaşamışın :)))
keşke o kadar basit olsa .s.s
hala biri benden hoşlandığını sölediğinde dalga geçiyo gibi geliyo .s.s
emin olana kadar karşı taraf yıpranıyo ve başlamadan bitiyo :honk: evde kalma nedenlerimden biri de o çocuk bence .s.s allaha havale ettim şu an :honk:

İ love you

Bronz Üye
keşke o kadar basit olsa .s.s
hala biri benden hoşlandığını sölediğinde dalga geçiyo gibi geliyo .s.s
emin olana kadar karşı taraf yıpranıyo ve başlamadan bitiyo :honk: evde kalma nedenlerimden biri de o çocuk bence .s.s allaha havale ettim şu an :honk:
okadar etkisinde kalmışın üzüntülü bir durum ama seninki sanki biraz abartılı kendini okadar baglamısın ki şimdide sen aynısını yapıyorsun
onun etkisinden bir an önce kurtulup yeni bi hayat kurman lazım

pumpkin

Elmas Üye
okadar etkisinde kalmışın üzüntülü bir durum ama seninki sanki biraz abartılı kendini okadar baglamısın ki şimdide sen aynısını yapıyorsun
onun etkisinden bir an önce kurtulup yeni bi hayat kurman lazım
dediğim olay 2011-2012de falan oldu, 3-5 sene daha kafama takar yoluma bakarım ben de :honk:

İ love you

Bronz Üye
dediğim olay 2011-2012de falan oldu, 3-5 sene daha kafama takar yoluma bakarım ben de :honk:
3-5 dene daha kafana takar yoluna bakarmısın bilmiyorum ama senin senin halin iyi hal degil :)
sen 5 sene sonra bidaha aynısını dersin 3-5 aklına seneler koyucagına bi an önce bitirmeye bak

pumpkin

Elmas Üye
3-5 dene daha kafana takar yoluna bakarmısın bilmiyorum ama senin senin halin iyi hal degil :)
sen 5 sene sonra bidaha aynısını dersin 3-5 aklına seneler koyucagına bi an önce bitirmeye bak
peki :honk:
aydınlandım resmen şu an :dyg:

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
Ve siz de buna inandiniz oyle mi :) bu haber akit'in uydurmus oldugu yalan bir tarihin haberi. İsterseniz kaynaklardan araştırabilirsiniz.

bu tarz şeyleri akit benzeri gazeteler ülkeyi hurafik akımların girmemesi adına manipüle ettiği şeylerdir. evet mevzu dogru fakat 1 nisan sakasi ile uzaktan yakindan alakasi yok.

Endülüs’te kale teslimine dair anlatılan hadisenin 2 Ocak 1942 tarihinde Müslüman İspanya’daki son kale olan Gırnata’nın (Granada) teslimine ait olduğu anlaşılıyor.

1482 yılında başlayan savaş, 1491 yılının Kasım ayında başlayan görüşmeler neticesinde Müslümanların teslim olmaya karar vermesiyle ve Gırnata’nın düşmesiyle neticelenmişti. 25 Kasım 1491 tarihinde Gırnata Emiri Ebu Abdullah Muhammed (İspanyolların tabiriyle Boabdil) ile İspanya Krallığı arasında imzalanan Gırnata Antlaşması ile, halkın canına, malına ve dinine dokunulmaması gibi bir dizi şartla şehrin teslimiyle birlikte İber Yarımadası’nda Müslümanların 782 yıllık siyasi varlığı sona ermiş.
Yani kandirip yapilan bir katliam degil savasarak daha fazla kaybin olmamasi adina olucak ki teslim olmuşlar.

SleepleSsS

Yorumbaz
Ve siz de buna inandiniz oyle mi :) bu haber akit'in uydurmus oldugu yalan bir tarihin haberi. İsterseniz kaynaklardan araştırabilirsiniz.

bu tarz şeyleri akit benzeri gazeteler ülkeyi hurafik akımların girmemesi adına manipüle ettiği şeylerdir. evet mevzu dogru fakat 1 nisan sakasi ile uzaktan yakindan alakasi yok.

Endülüs’te kale teslimine dair anlatılan hadisenin 2 Ocak 1942 tarihinde Müslüman İspanya’daki son kale olan Gırnata’nın (Granada) teslimine ait olduğu anlaşılıyor.

1482 yılında başlayan savaş, 1491 yılının Kasım ayında başlayan görüşmeler neticesinde Müslümanların teslim olmaya karar vermesiyle ve Gırnata’nın düşmesiyle neticelenmişti. 25 Kasım 1491 tarihinde Gırnata Emiri Ebu Abdullah Muhammed (İspanyolların tabiriyle Boabdil) ile İspanya Krallığı arasında imzalanan Gırnata Antlaşması ile, halkın canına, malına ve dinine dokunulmaması gibi bir dizi şartla şehrin teslimiyle birlikte İber Yarımadası’nda Müslümanların 782 yıllık siyasi varlığı sona ermiş.
Yani kandirip yapilan bir katliam degil savasarak daha fazla kaybin olmamasi adina olucak ki teslim olmuşlar.
Sen dürtünceye kadar araştırmamıştım.
Wikide şöyle bir şey var:
Aynı yıl Amerika'ya da Kristof Kolomb ile çıkan İspanyollar, Endülüs'teki saldırılarında 1.000.000 Müslümanı katlettiler. Sayıları 300.000'i bulan Musevilere ise Katolik olmakla ölmek arasında tercihte bulunmaları için emirler çıkardılar. Osmanlı Devleti bunlara da kucak açtı. Hızır Reis ve Oruç Reistarafından Osmanlı Devletine getirildi ve burada İzmir, Selanik ve İstanbul'a yerleştirildi. Beni Ahmer Devleti Orta Çağ'da kurulan devletlerin, kültür ve medeniyet anlamında ileri bir seviyede olması nedeniyle İslam tarihinde önemli bir yere sahiptir. Devletin kurucusu Muhammed Nasır'dır.

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
Sen dürtünceye kadar araştırmamıştım.
Wikide şöyle bir şey var:
Aynı yıl Amerika'ya da Kristof Kolomb ile çıkan İspanyollar, Endülüs'teki saldırılarında 1.000.000 Müslümanı katlettiler. Sayıları 300.000'i bulan Musevilere ise Katolik olmakla ölmek arasında tercihte bulunmaları için emirler çıkardılar. Osmanlı Devleti bunlara da kucak açtı. Hızır Reis ve Oruç Reistarafından Osmanlı Devletine getirildi ve burada İzmir, Selanik ve İstanbul'a yerleştirildi. Beni Ahmer Devleti Orta Çağ'da kurulan devletlerin, kültür ve medeniyet anlamında ileri bir seviyede olması nedeniyle İslam tarihinde önemli bir yere sahiptir. Devletin kurucusu Muhammed Nasır'dır.
akit'in awk haci sana bisi olmasin

Üst Alt