Türkiye'nin ilk astronotu uzaya gidiyor

Cherry

Platin Üye
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın, Ax-3 mürettebatıyla birlikte 17 Ocak'ı 18 Ocak'a bağlayan gece 01.11'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na hareket edeceğini bildirdi.

Tarih belli oldu: Türkiye'nin ilk astronotu uzaya gidiyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu için geri sayım sürüyor.

Bakan Kacır, sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Gezeravcı'nın, Ax-3 mürettebatıyla birlikte 17 Ocak'ı 18 Ocak'a bağlayan gece 01.11'de gerçekleşecek fırlatma ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru hareket edeceğini belirterek, "Bu tarihi görev, Türkiye'nin uzay bilimi çalışmalarında önemli bir kilometre taşı olmanın yanı sıra, gelecek nesiller için de büyük bir ilham kaynağı olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca, Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı da sosyal medya hesabından dün yaptığı paylaşımda, "Operasyonel sürecin ilk adımı olan karantina, bugün başlıyor." ifadesini kullanmıştı.

Mürettebatın 1,5 gün sürecek yolculuk sonucunda, 19 Ocak 13.15'te Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenmesi bekleniyor.

ÖZEL HATIRA PULU TASARLANDI

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ile PTT tarafından, Gezeravcı'nın Türk bayrağını uzaya çıkaracağı Türkiye'nin ilk insanlı uzay misyonuna özel hatıra pulu ile zarf tasarlandı.

aa202401043335473133354730bakankacirturkiyeninilkastronotugezeravcininuzayagonderilistarihiniaciklad-KnrLYGF2vk2d-9loCHRXHg.jpg

Pulda her biri bu önemli yolculuk için özel anlamlar içeren çeşitli simgeler bulunuyor. Pulun sol tarafında içerisinde 100. Yıl ile Türkiye Uzay Ajansı logosunu da içeren, tarihin derinliklerinden bir simge olan 8 köşeli Selçuklu Yıldızı yer alıyor. Onun yanında omzunda Türk bayrağı ile ilk astronot Gezeravcı'nın silüeti bulunuyor. Pulun etrafında ise tarihteki 16 Türk Devletine ithafen 16 yıldız konumlanıyor.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Yolu açık olsun

simbat

Gümüş Üye
Uzaya gidecek ilk türkü önce tespit gerekecek. Adam bi kere tipik bir türk olmalı. Öyle beyaz türk, entel türk , dantel türk olmayacak halis muhlis türk olacak. Mesela bezgin muhlis olabilir. Uzay üssümüzün genel komutanı yarbay cüneyt, bezgin muhlisi seçerken bir dizi test uygular. Bezgin muhlis Testlere girer birinci test basınç testi, eline bir testi verirler basınç odasına girerler ya testi kırılacak ya bezgin muhlis...... 10 dakka sonra her türlü basınça şiddete ve baskıya dayanıklı olan bezgin muhlis dışarı çıkar ... testinin halini sizz düşünün artık... Sonra sıcaklık testine girerler bezgin muhlis Afyonda termallerden çıkmadığı için bu testten de kan ter için de de olsa çıkar gelir. Bütün eğitimlerde birinci olur. Sonunda evine gönderirler git eşyalarını topla bu gece aya gideceksin derler. Bezgin muhlis ne bu gecemi diye sormaz bile
sonuçta 1 saatlik yol diye düşünür. Eşyaları toplamaya başlar. El feneri çakmak, sigara, jack daniels, çaydanlık ve bornozunu alıp uzay üssüne gider. Burda bir balkon konuşması yapar '' bu benim için küçük ama sizin çok büyük bir adım olacak der '' ....
Sonunda kokpite yerleşir emniyet kemeri ötmesin diye arkadan dolandırıp takar. jack danielsi çıkarıp bi sigara yakar. Her kes arkasından su dökmeye başlar. Hatta büyüğünü yapar bile çıkar arada. Bezgin muhlis buyuk bir şok ve titreme eşliğinde kendine geldiğinde uzaya çıkmıştır bile sigara izmaritini dünyaya düşmesin diye parmaklarıyla iyice ileriye doğru fırlatır. Usulca doğrulur dünyaya şöyle bi bakar bu kadar çirkinmiymiş ya bu dünya der, bu mu güzel güzel dedikleri dünya o kadar bakıyom bu ne arkadaş yaaaw der.... Yer üssünden peri sesi gibi bir ses gelir. Muhlis, muhlis orası dünya değil ay ay ay ayh tamam der. Muhlisde ay ay ay diyen dillerini yerim anlaşıldı der. Gel zaman git zaman muhlisten ses çıkmaz ortalarda görünmez, 20 yıl sonra mulise ulaşırlar olm sen nerdesin kaç yıldır derler o da çakmağı kaybettim sigara içemediğim için krize girdim güneşe kadar gittim geldim der. Dönerkende bi uzaylı kızla tanıştım evlendim 64.000 çocugum oldu der. Bunnar bölünerek çoğalıyo şefim size de tavsiye ederim ben gelmiyom der. Bir rivayete göre hala evrenin bir yerlerinde muhlisoğullarıgilleri diye bir gezegen vardır.

Üst Alt