Turgut Uyar’ın “Efendimiz Acemilik” Yazısından Hayata Bir Bakış

Bel far niente

İyiler ilk görüşte tanınmaz.
Altın Üye
Yazıyı okuduğunuzda şaire ''Turgut Uyar'' yerine, Can Yücel gibi ''Turgut Uymaz'' diyeceksiniz.

Bir şair düşünün ki profesyonelliği değil acemiliği merkezine alsın. Acemiliğin içinde yanıp tutuşan alevin, ”amatör ruhun” ayrıcalığını keşfetsin ve devrine aykırı bir görüş olmasına rağmen bunu savunduğu bir metin yazsın. Turgut Uyar: 1927 – 1985 yıllarında yaşadı. Ağustos’un 4’ünde doğdu, 22’sinde öldü. Vefatının 34. yıl dönümünde büyük bir kıvançla hala diyebiliyoruz ki: Ona ayrılan sürenin sonuna gelmedik, gelmeyeceğiz. Büyük şairi, ”büyük saat”i bir yazısını hatırlayarak, okuyarak analım dedik. 1956’ta yazdığı, ”Efendimiz Acemilik” başlığını verdiği yazısında şiire hala sokulamamış yeni teknolojik gelişmeleri, herkesin birbirine benzeme telaşını, çağ insanın miskinliğe esir düşmesini ve daha nicesini anlatıyor. Onun anlattığı minvalde diyebiliriz ki: Efendimiz acemiliktir, acemilik olmalıdır. Işıklar içinde uyu büyük usta…

…Oysa acemilik. Efendimiz acemilik. Bir taş alacaksınız. Yontmaya başlayacaksınız. Şekillenmeye yüz tutmuşken atacaksınız elinizden
555_Turgut_Uyar.jpg

Bir başka taş, bir başka daha. Sonunda bir yığın yarım yamalak biçimler bırakacaksınız
turgut-uyar_4371.jpg

Belki başkaları sever tamamlar. Ama her taşa sarılırken gücünüz, aşkınız, korkunuz yenidir, tazedir. Başaramamak kaygısının zevkiyle çalışacaksınız
s-bf47240d64972f5ba1e0fa22cb81e665a74b18a4-horz.jpg

Gelin böyle yapın demiyorum. Durduğum yerde kalmaktan korkuyorum. Şiir bir sanat olayı değildir. Bir yaşama çabasıdır önce
turgut_uyar-horz.jpg

Yaşadığımıza tanıklık eder. Her gün yeni bir dünya içinde, her gün yeniden ve başka etkilerle duygulanan insan, her gün bunları yeni biçimlerle söylemelidir
semihcelenk_134407488277-horz.jpg

Diyeceksiniz ki: böylece ancak bir azınlığa seslenmiş olacaksınız. Bir kere, bu işin kötü yönleri beni hiç mi hiç korkutmuyor
543526ecc36a0b08923ea1bf0dba86f9.jpg

İkincisi sanat bir ceht işidir, eğitim işidir. Tembel kalabalığın keyfine uymak istemiyorum. Sanatçı nasıl uzun çabalamalarla yetişiyorsa okuyucudan da bu gayreti bekler
1552639619271-854283-cab-4-be-99-c-5-f-72-ef-0-db-914444-ec.jpg

Çağımız insanı gitgide rahatına daha düşkün olmaya başladı. Belki her çağda böyleydi. Ama bugünkü kadar mıydı bilmem
turgut-uyar-10-777x400.jpg

Bunda bilimin, endüstrinin büyük payı var. Herkes birbirinin örneği olmayı hiçbir çağda bu kadar istemedi
a11_34-horz.jpg

Yeni Dünya’nın gerçekleşmesi yakın belki de. Bir örnek giyimler, bir örnek şarkılar, bir örnek aşklar. Uçaklar, radyolar, sinemalar durmadan bizi birbirimize benzetmeye çabalıyorlar
s-fdca2a8ac47b0b5237b9c8556a8b81756e2c8143-horz.jpg

Kişiliksiz bir yaşamayı baştacı ettik. Gönüllüyüz. Kişiliksiz bir çağın şiiri de ister istemez kişiliksiz olmak zorundadır
tomris-uyar-asik-olunabilecek-erkegin-ozellikleri-1.jpg

Bu kadar yenilenmiş bir çağın şiiri, şiirin kelimeleri ne kadar eski, bir düşündünüz mü? Hâlâ uçağı, hâlâ Penicilini, hâlâ 70 katlı evleri, hâlâ hesap makinelerini, asfaltları, otoları şiire rahatça yerleştiremedik
1552493302159-turgut-uyar-tomris.jpg

Bunları kelime olarak, düşünce/duygu hayatımıza getirdikleri değişmelerle hâlâ şiire getiremedik. Barlarda kadınlarla saygısızca sevişiyoruz, sokaklarda açık saçık gördüğümüz kadınları hayvanca istiyoruz ama şiirde aşık olduk mu hâlâ ağlıyoruz
53d9f96eae78491214ab2638-horz-horz.jpg

Bir de bir kenarda sessiz sedasız bir insanoğlu var. Uyamadığı, maddi manevi her türlü imkânsızlıkları ile uyamadığı değişmenin farkında
edip-cansever-17-horz.jpg

Önünden iyice kavrayamadığı bir şeyler akıp gidiyor. Durmuş da eskiye hasret mi çekiyor. Hayır. Kendisi ile çekişiyor
turgut-uyar_4197-min-1.jpg

Ağır aksak yaşamasının hesabını vermeye çalışıyor. Dünyadan bildik tanıdık şeyler yakalamaya çalışıyor kısacası
turgutuyar-1-wannart-900x580.jpg

Sorun bir şiir sorunu değildir. Yaşama sorunudur. Zaten ben hiçbir zaman şiiri hayattan ayrı düşünmedim
34ql27r-horz.jpg

Hayatımızda olmayan sorun şiirimizde de olamaz. Evet değişmek. Anlamlı bir yaşama için değişmek
tumblr_nk159nyGVR1sua6ivo1_500-horz.jpg

Bu bir ölüm kalım meselesidir. Ne dersiniz
036f6ca6eeb1a646c541c2f5279056ee-horz.jpg

Üst Alt