Tarımsal - Salep

-a-

Altın Üye
Kendi üretip, kendi kazanmak isteyenlerin yeni tercihi salep.

Salep bitkisi hem kuru hem yaş haliyle oldukça yüksek getiri sağlıyor.

Özel izinle üretilen salep, son yıllarda en çok tercih edilen tohum oldu.

Toprakla ilgilenenler genellikle hobilerini mesleğe dönüştürmeye çalışıyor. Sevdiği işi yaparken para kazanmak isteyenler, karlı bir şeyler ekerek gelir sağlamayı planlıyor.

Türkiye'de oldukça verimli yetişen ve getirisi yüksek olan bir bitki olarak salep göze çarpıyor.

Endemik bitki türleri arasında yer aldığı için doğadan toplanması yasak olan ve Tarım ve Orman Bakanlığından özel isinle ekimi yapılan salep orkidesi, üreticilerin yüzünü güldürüyor.

Ekonomik değerinin yüksek olması ve yumrularının toz haline getirilerek içecek, dondurma, pastacılık ve kimya sektörlerinde kullanılması dolayısıyla talep gören salep orkidesinin üretim alanı her geçen yıl artıyor.

Metrekareden 1 kilogram ürün alınıyor.
1 dönüm araziniz varsa getrisi 250 - 300 bin TL.
40 bin TL işçilik ve diğer giderleri düşerseniz, gerisi sizin.

Kurutulmuş olarak salebin "alış" fiyatı ortalama 1800 - 2000 TL.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Tarlamız yok ki :/

• sigara
Tepkiler: -a-

Ahu

Es
Uzaklaştırıldı
Salep bitkimiymiş

• Sad

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Ben küsüm salebe. Tabi bundan onun haberi yok. Bu kış hiç içemedim. Ben çocukken dedem dondurma yapardı, içine koyduğunda ki kokusu geldi burnuma şimdi. Bir şehre gider alırdı. Benim çocukluğum ile salebin yakın ilişkisi varda öyle döküldüm. Tarımını yapacak olanlara başarılar.

• Sad

-a-

Altın Üye
Tarlası olmayanlar ekim yapacağı miktarda nakit parayı bana iletirse, ben ekerim.

Hasat sonrası satıştan kalan paranın 20%sini işçilik olarak kesinti yapar, hesabınıza iletirim dersem inanmayın.

Ahu

Es
Uzaklaştırıldı
Biz zaten bitki olduğunu biliyoruz ama bitki olduğunu düşünmeyim sorduğunuz için sormuş bulunduk.
Bilemediğim bişeyi bilmiş gibi yaptım aydınlanırken aydınlattım görsel olarak bağırmayın

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Kurutulmuş olarak salebin "alış" fiyatı ortalama 1800 - 2000 TL.
Yalniz ben en son aldığım da bin küsur TL falandı galiba çünkü satıcıya çok pis tepki verip utandığımı hatırlıyorum.

-a-

Altın Üye
Bilemediğim bişeyi bilmiş gibi yaptım aydınlanırken aydınlattım görsel olarak bağırmayın
Aydınlık yarınlar için.

Bağırmadım, ağzımı bile açmadım bunları yazarken. Bilgisayar klavyesinin tuş sesleride bağırma etkisi yaratmıyor.

-a-

Altın Üye
Yalniz ben en son aldığım da bin küsur TL falandı galiba çünkü satıcıya çok pis tepki verip utandığımı hatırlıyorum.
Sevgili @Lotus burada bahsedilen alış fiyatı çiftçiden/üreticiden alış fiyatı. Arada 4-5 komisyoncu olduğunu varsayarsan herkes nakliye ve kar miktarınca ortalama 15% eklese üzerine.

Senin aldığın aktar/market satış fiyatı : 1800 > 2070 > 2380 > 2737 civarı olur, tahmini olarak.

Yukarıdaki hesaptan sonra aklıma geldi, sanırım ben bu sporu yapıyorum :D

https://www.trendyol.com/dayioglu-d...MIpIKdgoKd_wIVSdvVCh3V1QqVEAQYAiABEgJG2fD_BwE

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Evde nasılsın @-a- bunca hesap bilmek yoruyor mu seni?
Ben marketten aldiğim para üstünü de saymaya üşeniyorum hatta hiç bakmadan atıyorum bunlar nasıl olsa saymıştır diye
Her eve senden lazımmış

• gülücük

-a-

Altın Üye
Evde nasılsın @-a- bunca hesap bilmek yoruyor mu seni?
Ben marketten aldiğim para üstünü de saymaya üşeniyorum hatta hiç bakmadan atıyorum bunlar nasıl olsa saymıştır diye
Her eve senden lazımmış
Üşengeçsiniz demekki sevgili @Chen ben yerde bulsam sayarım. Ama bulamıyorum orası ayrı. Zaten 3 harfli marketler veya mikros gibi diğer zincir marketler sizin kasiyerden almadığınız 0,01 kuruşlar ile bu seviyeye geldi.

Hücrelerime bölünmem lazım her eve benden olması için.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Zenginsiniz demekki sevgili @Chen ben yerde bulsam sayarım. Ama bulamıyorum orası ayrı. Zaten 3 harfli marketler veya mikros gibi diğer zincir marketler sizin kasiyerden almadığınız 0,01 kuruşlar ile bu seviyeye geldi.

Hücrelerime bölünmem lazım her eve benden olması için.
Tekzip talep ediyorum

Zengin değil üşengecim

Üst Alt