Tarih Öğretmenliği Bölümü

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Tarih Öğretmenliği bölümü bir lisans programıdır ve bölümün amacı eğitim kurumlarında öğrencilere tarih dersini en iyi ve faydalı şekilde öğreterek, öğrencilerin tarih dersi hakkında bilgili ve donanımlı olmasını sağlamaktır. Tarih Öğretmenliği bölümü mezunlarının eğitim sektörüne ve öğrencilerine fayda ve katkı sağlaması beklenmektedir.

Tarih Öğretmenliği bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, tarih dersine ve tarihe karşı ilgili ve öğretme isteği olan, disiplinli, öğrencilerle iletişim kurabilecek ve sorumluluk sahibi olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Tarih Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Tarih Öğretmenliği bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Tarih Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Tarih Öğretmenliği bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları tarih ve öğretmenlik mesleği hakkında bilgi sahibi olabilecekleri birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Tarih Öğretmenliği bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

Eğitim bilimine giriş,
Türk tarihine giriş,
Tarih bilimine giriş,
Eskiçağda anadolu,
İslam tarihine giriş,
Osmanlı paleografyası,
Bizans tarihi,
Selçuklular tarihi,
Tarih çalışma yöntemleri,
Program geliştirme ve öğretim,
Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Tarih Öğretmenliği Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomasını eline alan mezun kişilere Tarih Öğretmeni unvanı verilmektedir.

Tarih Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Tarih Öğretmenliği bölümü mezunu olup Tarih Öğretmenliği unvanını almış kişiler meslek hayatları içerisinde ana görevleri çalıştıkları eğitim kurumlarında öğrencilere tarih dersini en iyi ve doğru şekilde öğretebilmektir.

Tarih Öğretmenliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Tarih Öğretmenliği mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler kamu veya özel eğitim kurumlarıdır. Üniversite eğitim hayatlarını tamamladıktan sonra kamuda iş sahibi olabilmeleri için gerekli sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir.

Üst Alt