Stockholm Üniversitesi'ne Türk Öğrencinin Alınmama Nedeni Şaşirtti

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
NATO üyeliği başvurusu Türkiye tarafından terör desteği nedeniyle veto edilen İsveç'te terör eylemleri devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde PKK yandaşlarınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hedef alındı.

isvecte-bir-profesor-turk-ogrencinin-staj-basvurusunu-reddetti_2ac27180.jpg

Çirkin olayların yaşandığı ülkede terör sempatizanları, başkent Stockholm'de PKK paçavralarını sallayarak Türkiye'ye de hakaretler savurdu.

İsveç'ten Türkiye karşıtı bir adım daha
Türkiye'ye yönelik saldırgan tavırların tırmandığı ülkede, yaşananlar tazeliğini korurken, bu kez yeni bir skandal yaşandı.

TRT World'ün aktarımına göre, İstanbul İbni Haldun Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencisi Fatma Zehra S., 2023 yazında staj yapmaya hak kazandı.

İsveç'teki Stockholm Üniversitesi'ne de başvuran genç kız, geçtiğimiz kasım ayında söz konusu üniversitede görev yapan Profesör Per Carlbring'in yönetimindeki araştırma projesinde yer almak adına elektronik posta gönderdi.

Birkaç saatin ardından gelen yanıtta, "Sevgili Fatma, seni misafir etmeyi isterdim. Ancak Türkiye İsveç'in NATO'ya girmesini engellediği için başvurunu reddetmek zorundayım. Üzgünüm." ifadeleri yer aldı.

isvecte-bir-profesor-turk-ogrencinin-staj-basvurusunu-reddetti_2ab42738.jpg

Bunun üzerine büyük bir şok yaşayan Fatma Zehra, 5 Aralık'ta ayrımcılık şikayetinde bulundu.

Şikayete dönüş yapan okul yetkilileri, Profesör Carlbring'in davranışının uygunsuz ve yanlış olduğunu kabul ettiğini ve 'eşit koşullarda eğitim' ve İsveç Ayrımcılık Yasası' da dahil olmak üzere söz konusu bölümde birkaç önlemin aldığı kaydedildi.

Öte yandan tepkilerin odağındaki profesörden ise herhangi bir özür mesajı gelmediği belirtildi.

isvecte-bir-profesor-turk-ogrencinin-staj-basvurusunu-reddetti_2abf9666.jpg

Üst Alt