Sorumluluk ve Izdırap

döngüsel

Don't give up!
Süper Mod
Osho, Özgürlük kitabından sorumluluk ile ilgili küçük bir kısım:

Izdırabın senin yaptığın bir şeydir; coşkun da senin yapacağın bir şey olacaktır. Ancak bunu kabul etmek zordur; “Izdırap benim yaptığım bir şey mi?” Herkes kendi ızdırabından başkalarının sorumlu olduğunu hisseder. Koca, mutsuzluklarının nedeninin karısı olduğunu düşünür; kadın, mutsuzluklarının nedeninin kocası olduğunu düşünür; çocuklar, mutsuzluklarının nedeninin ebeveynleri olduğunu düşünür; ebeveynler, mutsuzluklarının nedeninin çocukları olduğunu düşünür.

Bu son derece karmaşık bir hal almıştır. Ve başka birisi senin ıstırabının sorumlusu olduğunda, sorumluluğu başka birisine vererek özgürlüğünü kaybettiğinin farkına varmazsın. Sorumluluk ve özgürlük aynı madalyonun iki yüzüdür. Ve sen ıstırabından başkalarının sorumlu olduğunu düşündüğün içindir ki şarlatanlar, sözde kurtarıcılar “Beni takip etmek dışında yapmanız gereken hiçbir şey yok. Bana inanın ve sizi kurtaracağım. Ben sizlerin çobanınızım ve siz de benim koyunlarımsınız” diyenler var. Fakat biz ıstırabımızın sorumluluğunu başkalarının omzuna attığımız için saadetin de başkalarından geleceği mantıksal sonucunu kabul etmiş durumdayız. Doğaldır ki şayet ıstırap başkalarından geliyorsa, o zaman saadet de başkalarından gelmek zorundadır. Fakat o zaman sen ne yapıyorsun? Sen ne ıstırabından, ne de saadetinden sorumluysan; bu durumda senin işlevin nedir? Amacın nedir?

Birkaç kişinin seni perişan etmesi ve sonrasında başkalarının da sana yardım edip seni kurtarması ve mutlu kılması için sadece bir hedef tahtası olmak mı? Sen yalnızca bir kukla mısın ve tüm iplerin başkalarının elinde mi?

Sen kendi insanlığına saygı duymuyorsun; sen kendine saygı duymuyorsun. Senin kendi varlığın için, kendi özgürlüğün için hiç sevgin yok. Hayatına saygılı olursan, tüm kurtarıcıları reddedeceksin. Tüm kurtarıcılara, “Kaybolun! Sadece kendinizi kurtarın, bu yeter. Bu benim hayatım ve onu ben yaşamalıyım. Yanlış bir şey yaparsam mutsuzluğumun acısına katlanacağım; hiçbir şikayette bulunmadan yanlış davranışlarımın sonuçlarını kabul edeceğim” dersin.

Muhtemelen kişi bu şekilde öğrenir; düşerek kişi ayağa kalkar, yanlış yola saparak yeniden geri döner. Bir hata yaparsın… Ancak her hata seni daha zeki yapar; aynı hatayı bir daha yapmayacaksın. Aynı hatayı tekrar edersen bu, senin öğrenmiyor olduğun anlamına gelir. Zekanı kullanmıyorsun, bir robot gibi davranıyorsun.

CaT

🎈
Board Admin
Bunu anlamam ve inanmam bir kac yılımı almıştı..

Raison Detre

Altın Üye
Eleştiridir.

Osho'yu bitim kadar sevmem, yaptığı felsefeyi kıçının sağ kenari ile yapacak tonla insan var, ölümüne kadar şaibeli bir şarlatan.

Krishnamurti'nin ne kadar soylevi varsa allayıp pullayip ABD ye sonra tüm insanliga satmış.

Bababa " aynı hatayi iki kez tekrarlayan aptaldır" felsefesini, edison'un evinin yanması sonucunda gülerek "bütün hatalarım yandı yeniden baslayabilirim" alegorisini nasılda yamamis kendine hirt.

Acaba sadelikten dem vurup, gösterişli villasında korumalarinin sevgilileri ile seks yapıp geberirken nasıl bir felsefe yaşıyordu yüz yılın balonu.

https://www.posta.com.tr/oshoya-korumalik-yapan-hugh-milneden-sok-aciklamalar-2009942

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Her şey kitaplarda yazılan kadar olsa, hayatımızı zorlaştiranlardan sıyrılmak böyle kolay olsa güçlü olmak bir cümleye ya da sayfalara sığsa

Hayat bir Sanatçinin kaleminden dökülen satirlar, firçasından sızan boyalar tenceresinde pişen yemek, testeresinden çıkmış mobilya değil ki nesnelere şekil vermek yetenek ister ama hayatınıza şekil vermek "tek başina" mümkün değil

Toplum içinde yaşiyoruz ailesel sorunlardan tutun da sürüsüyle toplumsal meselelerle çarpişiyoruz yıllar ilerledikçe asla dediğimiz ne kadar sivri uçlarımız varsa yontularak ilerliyoruz

Üff beynimde tak tak tak inşaat sesiyle yazmak zulum evi baştan yapıyor mübarek günlerce

Barbara

Alkışlarla Yaşıyorum
Gümüş Üye
Dünya yansa tınne olanlar ne iyi yaşlanmazlar

döngüsel

Don't give up!
Süper Mod
Eleştiridir.

Osho'yu bitim kadar sevmem, yaptığı felsefeyi kıçının sağ kenari ile yapacak tonla insan var, ölümüne kadar şaibeli bir şarlatan.

Krishnamurti'nin ne kadar soylevi varsa allayıp pullayip ABD ye sonra tüm insanliga satmış.

Bababa " aynı hatayi iki kez tekrarlayan aptaldır" felsefesini, edison'un evinin yanması sonucunda gülerek "bütün hatalarım yandı yeniden baslayabilirim" alegorisini nasılda yamamis kendine hirt.

Acaba sadelikten dem vurup, gösterişli villasında korumalarinin sevgilileri ile seks yapıp geberirken nasıl bir felsefe yaşıyordu yüz yılın balonu.

https://www.posta.com.tr/oshoya-korumalik-yapan-hugh-milneden-sok-aciklamalar-2009942
Osho'yu sevmemeni bir kenara bırakıp, sorumluluk hakkındaki fikirlerini öğrenmek isterim.

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
@döngüsel senin kalemin mi? Okuduklarım bana bitirmeye çalıştığım kitabı hatırlattı. Kitap ağır, zorlayıcı. (Kitabın dili oldukça anlaşılır, kazandırdığı farkındalık ağır.)

Kurban, Kurtarıcı ve Zorba üçlemesinin parçaları olduğumuzdan bahsediyor. Çocukken öğrendiğimiz dil. Kurban "Başıma gelenler Senin yüzünden, sen sebep oldun" derken
Zorba "Buna beni sen zorladın, beni sen sevk ettin"

Kullandığımız bu dilleri fark etmek bunu üzerimizden atmak o kadar zor ki. Fark ettiğin anda sorumluluk ağırlığını da taşımak ve de..

Velhasıl konu ile alakalı bilmiyorum yaşamak zor farkında olana🤭🤭

alcatraz

🍻
Moderatör
Kurban, Kurtarıcı ve Zorba üçlemesinin parçaları olduğumuzdan bahsediyor. Çocukken öğrendiğimiz dil. Kurban "Başıma gelenler Senin yüzünden, sen sebep oldun" derken
Zorba "Buna beni sen zorladın, beni sen sevk ettin"
aa sen de mi okuyorsun o kitabı ?
evet biraz ağır geldi bana. o yüzden bayağı ağır gidiyorum umarım spoiler yemem senden asjdhasd

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
aa sen de mi okuyorsun o kitabı ?
evet biraz ağır geldi bana. o yüzden bayağı ağır gidiyorum umarım spoiler yemem senden asjdhasd
Diane Zimberoff kitabını mi? @alcatraz senden cinayet, gizem kitapları okumanı beklerdim🤭🤭 şaşırttın beni 🙈

Üst Alt