Şok Market Enflasyonu

Eru

Per aspera ad astra...
Gümüş Üye
Selam arkadaşlar. Bir süredir ekşisözlük'te paylaştığım şok market ürünlerinin fiyat değişmlerini burada da paylaşasım geldi. Hem daha kolay düzenlerim buradan hem de silinmesi, uçurulması pek de mümkün olmaz diye tahmin ediyorum.

Bu nedir diye soracak olursanız; şok marketin web sitesinde satışa sunulan (aynı zamanda fiziki marketlerde de satılan) bir takım ürünlerin aylık fiyatlarını kaydettiğim bir tablodur. 7 Temmuz 2023 zamanında ilk fiyatları girmişim. Bu gece de 5. güncellemeyi yaptım. Bu tablo bize şok markette satılan ürünlerdeki şu an için 6 aylık fiyat değişimini gösteriyor. Bir nevi gıda enflasyonunu gözlerimizle görebiliyoruz.

"Niye şok market? Başka market mi yok? Hem pazarlar nolacak?" diye sorabilirsiniz. Şok marketin cepte şok uygulaması nedeniyle ürünleri standart olarak duruyor web sitesinde. a101 veya bim'de bir ay bulduğum ürünü bir diğer ay bulamayabiliyorum. Böyle bir problem olmasın diye sadece şok marketi seçiyorum. Yerel pazarlarda ise fiyatlar aşırı değişiklik gösterir. Ben Bursa'nın kırsal bir kesiminde yaşıyorum. Aynı gün Bursa'nın merkezinde ve burada bir yerel pazar olsun diyelim. Buradaki x ürününün fiyatı ile merkezdeki aynı ürününün fiyatı değişiklik gösterir. Bu yüzden bunu tercih etmiyorum. Zaten her ay kalkıp pazar pazar da gezemem fiyat belirlemek için.
Seçtiğim ürünlerin markasını değiştirmemeye dikkat ediyorum. Aynı markanın aynı gramajdaki ürününün fiyatını girmeye çalışıyorum. eğer hiç bulamazsam muadilini seçiyorum.

Bu ay ile birlikte sadece gıda değil, temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri gibi farklı farklı ürünlerin de fiyatlarını girdim fakat onları göstermedim. Önümüzdeki ay, seçimlerden birkaç gün sonra onların ikinci fiyatlarıyla birlikte her şeyi paylaşacağım. Oturur bakarız hangi üründe ne fiyat değişikliği olmuş diye.

Buyrun:

02032024.jpg

Eros

Gümüş Üye
Allah yoksulun yardımcısı olsun

• Saril
Tepkiler: Eru

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Alırken korka korka alıyoruz fiyat algısı hepten gitti

• Sad

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
NE pahalı ne uygun algım yarım yamalak

• Sad

dinamickaygısız

Platin Üye
Markette çalışıyor gibisin :honk:
bu kadar veriyle ne işin var :honk:

• Sırıt

Eru

Per aspera ad astra...
Gümüş Üye
Markette çalışıyor gibisin :honk:
bu kadar veriyle ne işin var :honk:

Markette çalışmıyorum. Bunu hazırlamaya başladığımda ekşisözlükte enflasyon tartışması vardı. Yalandı, doğruydu derken karar verdim kendi enflasyonumu kendim ölçüp yayınlayacağım diye. Ordan çıktı bu iş. :)

Eru

Per aspera ad astra...
Gümüş Üye
Eveeet. Nisan ayına girişimiz ile birlikte, fiyatlar da bize giriş yapmış anlaşılan. Buyrun efenim yeni tablo. Değişimi kendiniz görün.

02-04-2024.jpg

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
stok alışverişi yapamadığmmmm Yağ alacaktığmmm

• Beğen

Oggy

kınaya Kars'ın
Bronz Üye
vallahi ne diyim ki bunun verisini tutmak insanı delirtir ya...... şunlara bak......

• Beğen

Tupac

Gümüş Üye
Şokta yoktur bu veri jzhzz

• Beğen
Üst Alt